Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Voľný obchod bez pravidiel... – Arpád Popély

Európska únia, ako politický projekt veľkého štátu zažíva najväčší otras. Dnes sa ukazuje, že rovnoprávny vzťah medzi Bruselom a národnými vládami je iba iluzórny.  Súčasná únia určite potrebuje dôsledný audit a sebareflexiu.

 

Čelí vnútornému separatizmu a chaosu. Určite musí obnoviť svoju schopnosť hovoriť pravdu.  V týchto súvislostiach sa vynára vážny problém, resp. riešenie a vyriešenie otázky vytvorenia, či nevytvorenia spoločného trhu s USA /TTIP/. Realita je taká, že úradníkom v Bruseli sa vraj  tají čo je reálne v návrhu zmluvy -  nie je to bežná obchodná dohoda.  Je to Dohoda, ktorá rieši výsostne politické veci a teda to, že kto, akým spôsobom a v záujme koho bude tvoriť európske pravidlá v budúcnosti /ak dôjde k zrealizovaniu Dohody.../. Do rokovaní vidia veľké firmy na úkor verejných činiteľov a organizácií, ktoré lobujú za verejný záujem.

 

Áno, francúzsky prezident nazval  rodiacu sa dohodu medzi EÚ a USA o Transatlantickom obchodnom a investičnom partnerstve /TTIP/ ako obchod bez pravidiel.  Francúzsko túto takmer utajovanú dohodu v terajšej fáze zásadne odmieta. „Nikdy neakceptujeme spochybňovanie základných princípov pre naše poľnohospodárstvo a našu kultúru iba preto, aby sme za reciprocitu mohli mať prehľad o verejnom obstarávaní v daných mega projektoch“ - povedal Fr. Holland. Ďalej zdôraznil a prízvukoval, že jeho vláda má stanovené jasné zásady pre rámec medzinárodných obchodných rokovaní a vysvetlil, že sa to týka   najmä  noriem oblasti ochrany zdravia,  potravín,  sociálnych záležitostí, kultúry a životného prostredia.

 

K uniknutým dokumentom k spomínanej dohode ekologická organizácia Greenpeace zverejnila informáciu, že prezident USA B. Obama by chcel dohodu uzavrieť do konca tohto  roku, keďže je možné, že nový americký prezident bude mať iný postoj voči TTIP. Spomínaných 248 strán uniknutých utajovaných dokumentov obsahuje asi dve tretiny návrhu budúcej dohody.

Uvádza sa v nich aj  toto:  „...občania USA a EÚ sa budú musieť prispôsobiť snahe o zisky korporácií, ktorých sa vlastne celá dohoda týka ...“.

 

Stanovisko francúzskeho prezidenta je jasným a jednoznačným odmietnutím plánovanej americkej nadvlády v mnohých oblastiach aj v rámci celej Európskej únie. Iba niektoré členské  krajiny, ktoré nesmú, resp. nemôžu z rôznych dôvodov /aj politických.../, zatiaľ nereagovať.  No Francúzi majú jednoznačné stanovisko.

 

Naopak, v tejto otázke je jasný postoj prezidenta USA. Ten ešte v októbri 2013 podpísal kontroverzný zákon - Monsanto Protection Act - ktorý obsahuje ustanovenia chrániace biotechnologické korporácie pred súdnymi spormi.  Takouto spoločnosťou je napr. Monsanto Company so sídlom v Missouri.

 

Uvoľnil tak ruky „poľnohospodárskym gigantom“, ktorí sa zaoberajú geneticky modifikovanými organizmami a geneticky modifikovanými semenami /GMO/. Môžu aj naďalej pestovať a predávať umelé plodiny, pričom otázky o zdravotných rizikách týchto plodín ostávajú zamlčané. 

Geneticky modifikované organizmy na Ukrajine doteraz zakazoval zákon, ale dohoda o pridružení k EÚ, ktorú podpísala nová ukrajinská vláda, vyzýva na užšiu spoluprácu v oblasti biotechnológií.  Rukolapným dôkazom sú nové osivárne, ktoré USA začali budovať na území Ukrajiny. Americká korporácia Monsanto plánuje v roku 2016 na Ukrajine postaviť ďalšie nové osivárne.  Spoločnosť Monsanto Ukrajina bude vyrábať plodiny pre domáci i zahraničný trh – hľadá lokality v tzv. kukuričnom pásme  Ukrajiny. Na zozname prioritných oblastí je Vynnycka oblasť /politická základňa prezidenta P. Porošenka/.

    

Veľmi výrazným znakom amerického vplyvu na túto otázku na Ukrajine je aj menovanie syna amerického viceprezidenta Bidena, Robert Hunter Bidena, do správnej rady ukrajinskej energetickej spoločnosti Burisma Holding.

   

A tak vôbec nie je záhadou, že ukrajinská vláda GMO ignoruje. Pred svojím obyvateľstvom zamlčuje závažné informácie o genetickej deformácii a sterilite zvierat, patológii vnútorných orgánov a reprodukčných porúch medzi ošípanými, autizme a slabomyseľnosti u detí. Všetky v dôsledku používania geneticky modifikovaných organizmov.

  

V ukrajinských médiách prvá správa o úspechoch v tejto oblasti sa objavila  ešte v minulom  roku. Vyjadrila  potešenie nad faktom, že Monsanto Ukrajina /pobočka kalifornského giganta/ ponúka zákazníkom svoj nový produkt  - selektívny herbicíd Guardian Tetra. 

    

Treba veriť, že na slovenských ministerstvách sú fundovaní ľudia, ktorí o tom všetkom vedia.