Voľby, ktoré pohnú svetom – Daniel Bachát

O necelý mesiac budeme poznať nového amerického prezidenta, aj to či to bude muž alebo žena, pretože sa rozhodne medzi Donaldom Trumpom a HillaryClintonovou. Samozrejme tento boj nielen slov ale aj veľkých peňazí je  dnes stredobodom pozornosti všetkých médií na svete a bude tak aj v najbližších dňoch. Ultimáta ruského prezidenta sú príspevkom do týchto volieb, rovnako ako nepokračovanie ďalších ruských rokovaní na úrovni ministrov zahraničných vecí, pretože niet už o čom hovoriť. 

 

Politika Baracka Obamu skončila. Hoci ešte  si dovtedy, kým nastúpi  do úradu nový prezident  troška na politickej i svetovej scéne  „kopne nohou“. Tak to už býva a aj preto z tohto pohľadu treba hodnotiť udalosti, ktoré sa z ruskej strany objavili, čo je skôr prevencia, aby sa náhodou nekopalo nohami obidvoma.

 

Je skutočne veľkou neznámou, kto  americké prezidentské voľby vyhrá. Posledná debata obidvoch kandidátov z nedele na pondelok sa niesla skôr v duchu menej podstatných tém. Či je to už vyjadrenie Trumpa na adresu žien, alebo znásilnené Clintonové milenky a podobné  nechutnosti  americkej demokracie. Ten kto mal možnosť sledovať túto bitku o amerického voliča, musel vidieť, že navrch mala Hillary, ktorá vystupovala pomerne pokojne a Trumpove  aktíva ju nijako nevyviedli z miery.

 

Snažila sa vystupovať ako skúsená politička, ktorá v tomto smere pred Trumpom prednosť má, pretože Donald je skôr  absolvent reality- show. K  jeho  „aktívam“ sa však pridali  nové,  niekdajšie finančné  prešľapy  jeho protivníčky v súvislosti s ovládnutím ruského „Rosatomu“ uránového trhu  aj na území USA, kde lietajú miliardy dolárov, z ktorým sa financoval aj veľkolepý dar pri vydaji dcéry Clintonovcov, celý barák v New Yorku.  A aj keď toto stretnutie a debata kandidátov nepriniesli nejaké podstatné zvraty ani pre jedného a ani pre druhého, bude zaujímavé sledovať ako sa bude situácia vyvíjať ďalej.

 

 Slovenská verejnosť  je tiež unesená len týmto ringom. Ibaže v USA sa debatuje aj na inej úrovni. Veľmi zaujímavé bolo stretnutie budúcich viceprezidentov  obidvoch kandidátov v priamom televíznom prenose. A tu mnohí prívrženci Trumpa nevychádzali z údivu,  ním navrhovaný viceprezident a Clintonovej viceprezident spievali jednu a tú istú melódiu ladenú absolútne protirusky.

 

Ak vychádzame zo starej tradície americkej demokracie, tak viceprezidenti sú vlastne strážcovia prezidentov, ak teda obidvaja  húdli tú istú melódiu, tak je jasné, že Trumpove vyhlásenia k akomsi obdive ruského prezidenta nie sú až tak smerodajné v prípade jeho víťazstva vo voľbách, čo sa síce predpokladalo,  hoci ho mnohí už aj obviňovali, že je nebodaj Putinov agent.  Americkí voliči sú na podobné zvraty zvyknutí a do začiatku volieb  určite ešte prídu všelijaké, či už VikkiLeaksom avizované  ďalšie kompromitujúce dokumenty na Hillary, alebo ešte ďalšie na Donalda.

 

Jeden moment si však všimol málokto, do tímu prezidenta Ruskej federácie  bol nedávno menovaný muž, ktorý sa podieľal na ovládnutí uránového priemyslu a vlastne ide o človeka, ktorý dnes drží Clintonovú za krk a tento stisk v prípade jej víťazstva môže kedykoľvek  zosilnieť.  Zákutia svetovej politiky sú naozaj nielen záhadné  ale aj nevyspytateľné. Budeme si na  niečo podobné  musieť zvykaťaj u nás doma.