Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Voľby 2016 a ich metamorfózy – Dušan Konček

Prezidentský palác vstúpil do volieb

Vo svojom novoročnom prejave prezident A. Kiska “objavil“ dve priority v ktorých „štát v tejto oblasti zahanbujúco zlyháva - a považujem za vec základnej úcty budúcej vlády a parlamentu, voči ľudom na Slovensku, aby sa poriadok a transparentnosť v zdravotníctve konečne stali najvyššou prioritou“. Podobne sa prezident vyjadril aj o školstve. Hneď po tomto prejave sa „ajhľa otvorili nebesá“ a tzv. nezávislé a zároveň opozičné média začali chrliť články na túto tému ako na povel. Nuž áno, povel zaznel a bol aj dlhodobo pripravovaný a nikým iným ako prezidentskou kanceláriou, lebo hoci sa prezident v prejave snažil vyhnúť nejakým štatistikám, v prípade zdravotníctva ich aj použil „podľa jednej z analýz u nás na liečiteľné ochorenie zomrie o tri tisíc viac ľudí ako Česku“.

 

To znamená, že na túto tému mala prezidentská kancelária viac analýz a prezident citoval – z jednej. Ďalšie kroky nenechali na seba dlho čakať a už po pár dňoch učitelia so zdravotníkmi vyhlásili štrajkovú pohotovosť a dali vláde dva týždne na riešenie problémov. Vyzerá to skôr na narýchlo zbúchanú akciu na ktorej je cynické to, že chce na to využiť aj školákov zo základných škôl – teda konečnom dôsledku stvoriť akýsi „BabyMajdan“ a to v čase, keď sa začnú polročné prázdniny v jednotlivých oblastiach Slovenska, čo je samozrejme priestor, aby sa tu namontovali opoziční politici a takto si s pomocou učiteľov a zdravotníkov prezentovali svoju volebnú kampaň. Treba povedať, že celkom šikovná technológia a zároveň pokrytecká. Objavné priority prezidenta nie sú ničím novým na Slovensku, ale len dôsledok vládnutia Dzurindových vlád, ktoré sa týmto oblastiam vôbec nevenovali, ich priority boli celkom iné.

 

Možno sa súčasná vláda mohla viac venovať školstvu a zdravotníctvu, ale vyskakovať mohla len do ten výšky, na ktorú mala zdroje. Prezident v prejave konštatoval, že Slovensko minulom roku dosiahlo dobrý hospodársky rast, ale ak chceme v tomto roku od vlády nejaké kroky vo zvyšovaní platov učiteľov a zdravotníkov, tak to chce pri riešení iných a dosť vážnych problémov aj istý čas. Ultimátum dva týždne je v tomto čase naozaj podozrivé a „ smrdí všelijako“. Ak by však učitelia a zdravotníci týmito krokmi chceli iba upozorniť na to, aby sa problémy riešili, nič proti tomu. Ale podľa toho ako sa táto technológia vyvíja a odkiaľ sa vyvíja, tomu tak nie je. A zrejme to nebude posledný výkrik umierajúcej opozície pred voľbami.

 

Čo sa babe snilo, to sa babe chcelo

Cieľom strany Most- Híd v marcových parlamentných voľbách je podľa predsedu strany Bélu Bugára dvojciferný výsledok. Ako povedal v rozhovore pre agentúru SITA, nemyslí si, že treba vyhrať prieskumy. „Treba vyhrať voľby“, vyhlásil. Nevedno, aký ciferník používa Béla Bugár, ale zrejme to nebude ten, ktorý sa odvoláva v stredoeurópsku normu. Ešte predtým povedal, že odkedy prišla do strany Lucia Žitňanská a stala sa podpredsedníčkou“ otvorili sme sa na sever, na Slovákov.

 

Mikuláš Dzurinda rozhovore pre Novú Generáciu /zdroj YouTube/: „Pamätáte si na predčasné voľby v roku 2012? Aj to, že najviac krúžkov za stranu SDKÚ získala vtedajšia ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská ? Tá je dnes mimochodom podpredsedníčkou Bugárovho Mostu. Dzurinda opisuje Žitňanskú ako „podrazáčku“. Ešte som to nahlas nepovedal. Že som tú Žitňanskú nevyrazil z kandidátky. Ťažkú chybu som spravil.“

Takéto priateľské avízo poslal M. Dzurinda svojmu niekdajšiemu priateľovi B. Bugárovi. A všimli ste si, že Miki hovorí o „Bugárovom Moste“ nie o Híde. A tu je vyjadrenie B. Bugára: Už teda nemôžem na sto percent povedať, že nás vnímajú ako len čisto etnickú stranu. Takže ide potom vlastne o dve strany? Teda janičiari z Mostu a etnickí Maďari z Hídu. Ale potom by mali pre vstup do parlamentu dosiahnuť 7 percentnú voliteľnosť.

 

Teda táto dvojstrana podľa jej predsedu „nepôjde do vlády za každú cenu“, to znamená, že to nebude každá, ale nejaká nová cena: „Našou snahou je vymeniť vládu jednej strany. Vláda jednej strany Slovensku škodí. Tomu chceme zabrániť, vyhlásil Bugár. A sám chce dosiahnuť dvojciferný výsledok, čo podľa stredoeurópskeho ciferníka môže byť aj 50 percent. No hotový Balamuta. A ďalej: Treba urobiť všetko, aby vznikla pravicová vláda, hlása B. Bugár.

 

 

Donald Trump vo februári na Slovensku?

Známy kandidát na nového amerického prezidenta Donald Trump mal podľa dôveryhodných informácií prísť vo februári na Slovensko a so svojou peknou dcérou Ivankou Marie Trumpovou-Kuschnerovou, ktorá je inak zdatná obchodníčka. Dôveryhodnosť informácií potvrdil zdroj slovenského priateľa jeho bývalej manželky Ivany Marie Zelníčkovej. Donaldovi Trumpovi sa veľmi zapáčili Vysoké Tatry, ktoré dobre pozná aj jeho bývalá manželka. Nechal sa o tom podrobne informovať a keď sa dozvedel, že Slovensko stojí pred voľbami / tak isto ako on sám/ prejavil záujem vidieť na vlastné oči ako sa robí kampaň vo východoeurópskych krajinách a pretože veľa počul o slovenskom premiérovi Róbertovi Ficovi, chcel by navštíviť predvolebný míting jeho strany. Podľa zdroja, ak sa v tomto bláznivom svete niečo nestane, návšteva by sa mala uskutočniť. Už teraz preventívne treba upozorniť ministra vnútra SR, aby sa na podobnú návštevu pripravil, pričom nejde ani tak o zachovanie radikálnych bezpečnostných opatrení, ale skôr o mobilizáciu hasičského zboru a potápačov na záchranu životov, v prípade, že sa lídri opozičných strán budú masovo vrhať do vĺn Dunaja. Bola by naozaj škoda stratiť takých milých a roduverných Slovákov.