Vláda kompromisov a stability – Stanislav Kubánek

Strana Smer SD v nedávnych parlamentných voľbách opäť získala vysokú dôveru voličov a tak celkom oprávnene potvrdila svoje dlhodobé dominantné postavenie na slovenskej politickej a spoločenskej scéne. Celkom zákonite, ako víťaz volieb, dostala priestor na vytvorenie koaličnej vlády. Najsilnejšie pravicové strany SaS a OĽaNO sa k ponuke z našej strany hneď na začiatku obrátili chrbtom. Odmietli akékoľvek rokovania. Teraz, plné zloby a nenávisti sedia v opozičných parlamentných laviciach. Namiesto spolupráce útočia na strany vládnej koalície. Navyše, urážajú aj svojich bývalých partnerov. Neuvedomujú si, že zostavenie vlády nebolo jednoduché riešenie a rozhodovanie aj preto, že vláda pod vedením pravicovej opozície nebola reálna, tak ako aj predčasné voľby.

 

Napriek tomu, že výsostným právom každej opozície je konštruktívna kritika, pravica si z tohto práva zobrala iba kritizovanie všetkého a všetkých, čo majú iný názor na riešenie celospoločenských problémov v štáte. Zdá sa, že jej takýto postup bude stačiť na celé štyri roky. Myslím si, že skutočný záujem o zlepšovanie pomerov v našej krajine ani nemá. Pravdepodobne sa bude správať tak, ako v predchádzajúcom volebnom období. Dôkazmi tohto tvrdenia sú aj terajšie nekonštruktívne prejavy v rôznych médiách atakujúce vzniknutú vládu zo štandardných politických strán. Niektorí poslanci by najradšej vládnu koalíciu rozbili už na začiatku jej vzniku. Úmyselne zabúdajú, že Slovensko potrebuje silnú a zodpovednú vládu aj preto, že v druhom polroku 2016 bude predsedníckym štátom Rady Európskej únie. Je všeobecne známe, že len pevná vláda má široké možnosti a schopnosť reagovať na rôzne domáce aj zahraničné výzvy. Opozícia by nemala neustále vyrábať rôzne konflikty, kritizovať zloženie vládnej koalície, odmietať jej aj tých sto dní na pokojnejšiu prácu a dokonca, už teraz hovoriť o vytváraní tieňovej vlády.

 

Poslanci strany Smer SD sú pripravení na otvorenú vecnú diskusiu na parlamentnej pôde, vítajú súboj profesionálnych a odborných názorov. Opozičné strany sa nemôžu tváriť, že nemajú žiadnu zodpovednosť ani povinnosť voči svojim voličom za celkový vývoj v krajine, za znižovanie nezamestnanosti a za väčšie istoty ľudí. Veď parlamentná demokracia im to jednoznačne ponúka. Otázkou ostáva, ako ju dokážu využiť.

Stanislav Kubánek, poslanec NR SR