Viezli ste sa lokomotívou na hrad?

Letná turistická sezóna je v plnom prúde a získať počas nej aspoň pár korún je cieľom každého zariadenia, ktoré má niečo spoločné s cestovným ruchom a turizmom ako takým. Výnimkou nie je ani Ľubovnianske múzeum v Starej Ľubovni na rozhraní severného Spiša a Šariša. Historicky aj hranicou rakúskeho cisárstva a poľskej koruny.

Múzeum, v duchu rozbehnutých tradícií, ponúka návštevníkom regiónu na východ od Vysokých Tatier na Ľubovnianskom hrade a pod ním množstvo zaujímavých akcií, ktoré vedia prilákať svojou atraktívnosťou. Tento rok stavili pracovníci múzea opäť na symbiózu histórie s modernou, oblečenou do rúcha tradície. Po minulovíkendových hradných slávnostiach stane sa hradnou hviezdou v sobotu 3. augusta slovenský kráľ Madagaskaru Móric Beňovský, ako väzeň hradu Ľubovňa. Už o 18. hodine odohrajú ochotníci z Vrbového hru Sprisahanie, po ktorej približne o 21. hodine začne animované pásmo Móric Beňovský žije!

V auguste môžeme v skanzene pod hradom zažiť Deň medu, teda prezentáciu včelárstva v regióne spojenej s kultúrnym programom (11. 8.) a v závere mesiaca, priamo v hradnom areále, koncert súrodencov Babjakovcov (24. 8.). Najviac záujmu milovníkov atraktívnych zážitkov sa sústreďuje na „spišské čudo“, Mikulášsku jazdu parnou lokomotívou na hrad Ľubovňa, ktorá je naplánovaná na 7. decembra. Predtým sa však v septembri uskutoční Medzinárodný šachový turnaj grófa Jána Zámoyského a Hubertovské slávnosti na záver tohtoročnej turistickej sezóny, potom, v októbri, medzinárodný bridžový turnaj.