Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

VEREJNÁ TRIBÚNA: Návrh na odvolanie označil premiér za absurdný

Bratislava 17. septembra (TASR) - Návrh opozičných poslancov na vyslovenie nedôvery predsedovi vlády, a tým aj celému kabinetu, je absurdný. Opozícia tak koná preto, lebo vláda nechce zvýšiť ceny plynu pre domácnosti a za to, že posilňuje postavenie štátu v SPP, ktorý v minulosti predala. Na pôde Národnej rady SR to dnes vyhlásil predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD), ktorého sa opozícia pre kauzu SPP pokúša odvolať.

Po viac ako 45-minútovom prejave Fico vyhlásil, že jeho vláda sa nenechá urážať a ministri spolu s poslancami vládneho Smeru-SD rokovaciu sálu opustili. Toto gesto vyvolalo vlnu nevôle medzi návštevníkmi na balkóne, ktorí svoj nesúhlas dávali najavo hlasnými pokrikmi. Predseda parlamentu Pavol Paška (Smer-SD) ich nedokázal utíšiť, a tak na čas prerušil schôdzu. Prítomnosti Fica v sále sa opakovane dožadovali opoziční poslanci, ktorí preto iniciovali zasadnutie grémia. Paška im vyhovel. "Na tejto schôdzi ide o to, ako sa budú vyvíjať ceny plynu pre domácnosti, ktorého predaj vytvára stratu. Aby nebola, museli by sme ceny pre domácnosti zvýšiť o 26 percent, ak by sme chceli byť v miernom zisku, tak okolo 30 percent. Toto moja vláda nikdy nedovolí," deklaroval Fico s tým, že po prípadnom nástupe vlády pravice vždy príde zvýšenie cien plynu, čo je "tak jasné, akože zajtra vyjde slnko". Premiér si pomohol aj tabuľou na trojnožke, na ktorej bola zobrazená krivka vývoja priemerných regulovaných cien plynu pre domácnosti. Fico takto demonštroval, že cena plynu rástla iba za pravice a uistil, že materská spoločnosť SPP, ktorej štát bude stopercentným vlastníkom, nepodá žiaden návrh na zvýšenie cien plynu v roku 2014 a ostane na súčasnej úrovni. "To je pre ľudí v týchto ťažkých časoch mimoriadne dôležité," uistil, čo poslanci Smeru-SD odmenili potleskom.

Fico zároveň popísal genézu predaja SPP za vlády Mikuláša Dzurindu (SDKÚ-DS) a ťažkosti, ktoré spôsobovali neustále návrhy na zvýšenie cien plynu zo strany zahraničných akcionárov. "Keby ste neprivatizovali v roku 2002, dnes nemáme problém s ničím. Ak bol niekto lokajom, tak to bol štát v rokoch 2002 až 2006. Nemohli sme tam urobiť nič, predstaviteľom štátu nikto nič nechcel dať, nič im povedať, nič im nechceli dovoliť," reagoval na kritické slová Daniela Lipšica (nezaradený), že Ficova vláda je len lokajom finančných skupín. Opozíciu upozornil, že francúzsky a nemecký investor, ktorí SPP v roku 2002 privatizovali, najskôr zaplatili 2,7 miliardy eur, pričom neskôr si vyplatili 3,5 miliardy eur na dividendách a svoj 49-percetný podiel následne predali EPH za 2,5 miliardy eur. "Dvakrát sa im všetko vrátilo. Na čo toto bolo dobré? Štát by tiež toľko zarobil," myslí si Fico.

Pravici zároveň pripomenul ich obchody s významnými skupinami. "Kto dostal Paroplynový cyklus v Bratislave? Dostala ho Penta. Kto má významný vplyv v hlinikárni v Žiari nad Hronom? Penta. Komu ste dali letisko v Košiciach? Pente. A mala dostať aj Bratislavu, čo sa nám podarilo zastaviť," odkázal. Opozíciu Fico skritizoval aj politicky. "Vy ste neboli schopní vyprodukovať na odvolanie premiéra viac ako jeden a pol strany textu. Ako môže KDH, SDKÚ-DS a Most-Híd pri tak významnej udalosti, ako je návrh na odvolanie predsedu vlády, nechať iniciatívu nezaradenému poslancovi Lipšicovi? To len svedčí o tom, kde sa nachádzate, že sa necháte takýmto spôsobom vodiť a riadiť v politike," povedal. Do rozpravy sa písomne prihlásilo 21 poslancov, po ich vystúpeniach bude možnosť prihlásiť sa ústne. Schôdza teda potrvá dlhé hodiny. Keďže členovia vládneho Smeru-SD proti vôli opozície odhlasovali, že sa bude rokovať aj po 19. hodine, líder OĽaNO Igor Matovič je pripravený aj so svojimi kolegami naťahovať rokovanie počas celej noci tak, aby sa o vyslovení nedôvery predsedovi vlády hlasovalo až ráno.