Veľký Gatsby a pokrikujúci „maňáskovia“ – Dušan Konček

Také niečo sa len tak ľahko nevidí, čo sa deje v susednej Českej republike. Prezident Miloš Zeman si pohráva s Poslaneckou snemovňou, ako sa mu páči, pričom v medziach zákona. Jeden deň si dá na obed ČSSD a na druhý deň večer si pochutí na ODS. A jeho apetít týmto ešte nekončí. Ukázalo sa, že nie náhodou chcel notársky overených 101 hlasov, ktorými sa údajná pravica tasila, že je schopná vládnuť. A keby bol chcel podpisy rodičov poslancov onej 101, nedá sa namietať. Nakoniec v čase vyslovovania dôvery či nedôvery Rusnokovej vláde odborníkov sa ukázalo, že žiadna 101 niet. Ako vravia bratia Rusi „izčesla“ dôveru Rusnoková vláda nedostala, údajná koalícia nemala dostatok hlasov na druhý pokus a všetci sa začali hrnúť na predčasné voľby. V tej eufórii akosi pozabudli, že v Poslaneckej snemovni treba ešte schváliť veľmi dôležité zákony, v hre je aj rozpočet a okrem toho niektoré strany začali cúvať, pretože onen „volebný Říjen“, je priveľmi skorý. Vyzerá to tak, že do Vianoc času dosť a Česká republika by si mohla dať k Ježiškovi/nie Santa Clausovi/ aj celkom milý darček pod stromček. Ale všetko môže byť inak, lebo dnes v Českej republike platí, že všetko je inak a ešte aj to inak je inak. Veľká októbrová (oslavovaná 7. Novembra) to asi tiež nebude ako termín volieb, ale je tu 17. November a to už je dátum, ktoré zrejme irituje aj českého prezidenta. On totiž po demisii vlády Rusnoka a odhlasovaní o rozpustení parlamentu má času dosť. Ústava mu neprikazuje, že už aj po rozpustení parlamentu vyhlási voľby, tam má operačný priestor. A keď ich vyhlási, tak by sa mali konať do 60 dní.

A zatiaľ sa maňáskovia českej politickej scény navzájom okrikujú, obviňujú, vylučujú zo strany akýchsi vinníkov padlej 101-ky. Z tmy ich pozoruje vyšetrovateľ Ištván, ktorý čaká na vhodnú príležitosť, aby znova uderil. Bolo skutočne zaujímavé sledovať prezidenta Miloša Zemana, ktorý prišiel do Poslaneckej snemovne podporiť Rusnokovu vládu a vo svojom prejave, celkom pokojnom a vyrovnanom, povedal zopár drobností, ktoré okamžite zburcovali predstaviteľov politických strán a vlastne takýmto spôsobom spadli do jamy, ktorú im prezident vykopal. Teraz sa z tej jamy nemôžu dostať, hoci sa škriabu z nej o dušu. A niektoré strany pravdepodobne v tej jame zostanú nadlho. Milostný románik podľa Rosamundy Pilcherovej Nečas-Nagyová pokračuje. Pani Nagyová je expremiérovou asistentkou a samozrejme aj „družstevnou ženščinou“. Predčasné voľby samozrejme budú, ale nikto nevie kedy, iba ak český prezident.

Bude však veľmi zaujímavé ako dopadnú, zdá sa totiž, že ČSSD stráca na sile, do Poslaneckej snemovne ma naštartované Strana práv občanov - Zemanovcov, ODS sa celkom prepadla a TOP 09 možno akurát získa hlasy v Prahe. Samozrejme, že Rusnokova vláda, to sú budúci lídri Strany práv občanov – Zemanovcov, ktorí hneď na druhý deň po nedôvere Rusnokovej vláde mali v Českej republike bilbordy, ktoré síce hovoria o zlodejoch a preč s Kalouskom ale sú jasne cielené na voličov. Veľký mág, Veľký Gatsby na Pražskom hrade je prognostik povolaním a zatiaľ sa hrá podľa jeho nôt. A zrejme aj bude.