Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

V Smere-SD máme viacero vhodných kandidátov na prezidenta – Robert Fico

Téma výberu kandidáta do budúcoročných prezidentských volieb príde v Smere-SD na stôl na prelome novembra a decembra. Avizoval to dnes premiér a predseda strany Robert Fico. "Dá sa predpokladať, že vtedy Smer-SD oznámi meno kandidáta. Určite Smer-SD musí postaviť kandidáta, pretože takáto veľká strana by urobila chybu, keby ho nepostavila," uviedol v dnešnej diskusnej relácii TA3 V politike.

Sám je v súčasnosti podľa vlastných slov vyťažený funkciou predsedu vlády a touto témou sa vôbec nezaoberá. Navyše pri mnohých stretnutiach s voličmi a sympatizantmi Smeru zistil, že veľká časť z nich si neželá, aby odchádzal z postu premiéra, tvrdí Fico. Napriek tomu má podľa neho Smer-SD k dispozícii viacero vhodných kandidátov na funkciu hlavy štátu, najprv si však túto otázku musia vyriešiť vo vnútri strany. "Nebudem hovoriť mená. Smer má ľudí, ktorí sú v politike a vieme, že keď skočia do prezidentskej kampane, môžu byť úspešní," dodal premiér.

Ak by sa prezidentské voľby konali na prelome augusta a septembra, najviac hlasov by získal premiér Robert Fico (Smer-SD). Volilo by ho 38,4 percenta voličov. Na víťazstvo by to však nestačilo. V druhom kole by sa stretol s filantropom Andrejom Kiskom, ktorého by volilo 20,0 percenta ľudí. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky, ktorý v dňoch 27.8. - 2.9. urobila agentúra Focus. Oslovila 1079 respondentov vo veku nad 18 rokov. Šéf poslaneckého klubu KDH Pavol Hrušovský by podľa výsledkov získal 17,3 percenta voličských hlasov. Nasleduje Radoslav Procházka s 11,7-percentnou podporou, Ján Čarnogurský, ktorého by volilo 8,8 percenta voličov. Posledný skončil v prieskume Peter Osuský (SaS), ktorému by svoj hlas dalo 3,8 percenta oslovených. Agentúra sa respondentov pýtala, komu z týchto kandidátov by dali svoj hlas, ak by sa voľby konali v danom termíne. Z výsledkov prieskumu tiež vyplynulo, že 16,6 percenta ľudí by nešlo voliť, 21,8 percenta oslovených nevedelo odpovedať.