V Dubrovníku aj o energetickej bezpečnosti a predsedníctve SR v Rade EÚ - Miroslav Lajčák

Dubrovník / Bratislava 11. júla (TASR) – O otázkach energetickej bezpečnosti, migrácie, aktuálnych medzinárodných témach, ale aj o blížiacom sa predsedníctve Slovenska v Rade EÚ diskutoval podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák s viacerými partnermi na sérii bilaterálnych rokovaní na okraj Chorvátskeho fóra v Dubrovniku.

 

S holandským rezortným kolegom Bertom Kondersom hovoril minister M. Lajčák najmä o prípravách oboch krajín na prebratie 6-mesačného predsedníctva v Rade EÚ. Holandsko, Slovensko a Malta tvoria tzv. Trio po sebe nasledujúcich krajín, ktoré spoločne pripravujú program a priority pre agendu EÚ na 18 mesiacov.

 

Minister M. Lajčák ocenil veľmi dobrú komunikáciu a spoluprácu prípravných tímov Holandska a Slovenska v rámci Tria. S ministrom B. Koendersom sa zhodli, že prípravy napredujú podľa plánu a dohodli kalendár  ďalších krokov na úrovni štátnych tajomníkov, ministrov i premiérov. Vymenili si tiež názory na to, čo vnímajú ako najväčšie výzvy pre EÚ i pre jednotlivé predsednícke krajiny.

 

Ministri M. Lajčák a B. Koenders sa zaoberali aj aktuálnymi európskymi otázkami ako je situácia v Grécku či riešenie migračnej krízy. Minister M. Lajčák vysvetlil postoj SR k riešeniu problému presídľovania utečencov, ktorí už sú v EÚ, a zdôraznil, že Slovensko je za prístup postavený na zodpovednosti a solidarite. Zároveň však poukázal aj na potrebu zlepšiť ochranu vonkajších hraníc EÚ i nutnosť riešiť príčiny migrácie, nielen jej následky.

 

Išlo o prvú bilaterálnu schôdzku oboch ministrov od októbra 2014, keď sa B. Koenders postavil na čelo holandskej diplomacie. Ministri sa však pravidelne stretávajú na rôznych multilaterálnych fórach, vrátane pravidelných zasadnutí ministrov zahraničných vecí EÚ v Bruseli.

 

Minister M. Lajčák v Dubrovníku rokoval aj s námestníčkou ministra zahraničných vecí USA Victoriou Nulandovou. V rámci ich pravidelného dialógu prebrali hlavné otázky súčasného zahranično-politického vývoja s akcentom na krízové oblasti ako je Sýria, Líbya a Ukrajina. Pozornosť zamerali aj na dianie v krajinách západného Balkánu, Východného partnerstva  a na bezpečnosť trans-atlantického priestoru.

 

Špecifickej oblasti energetickej bezpečnosti sa minister M. Lajčák venoval v rozhovore s osobitným vyslancom a koordinátorom amerického MZV pre otázky energetiky Amosom Hochsteinom. Obaja sa zhodli, že energetická bezpečnosť krajín úzko súvisí s národnou bezpečnosťou. Minister M. Lajčák podčiarkol dôležitosť diverzifikácie zdrojov a trás najmä v prípade zásobovania krajín EÚ plynom a ropou a prezentoval projekt Eastring, ktorý má prispieť k väčšej nezávislosti štátov na východe a juhovýchode EÚ v oblasti zásobovania plynom.

 

Na rokovaní s nórskym rezortným kolegom Borgem Brendem sa minister M. Lajčák sústredil na dianie na Ukrajine a vzťahy s Ruskom. Ministri prediskutovali najnovší vývoj na východe Ukrajiny aj reformné úsilie ukrajinskej vlády. Venovali sa tiež situácii v krajinách západného Balkánu, ktoré sa snažia získať členstvo v Európskej únii a kde sa v rámci predvstupovej pomoci intenzívne angažuje Slovensko ale aj Nórsko, hoci nie je členom EÚ.

 

Minister M. Lajčák absolvoval aj stretnutie s kosovským vicepremiérom a ministrom zahraničných vecí Hašimom Thačim.  Minister M. Lajčák zdôraznil, že pre naplnenie európskej perspektívy Kosova je dôležité pokračovanie reformného procesu ako aj pokrok v dialógu Prištiny a Belehradu o normalizácii vzťahov.

 

Tieto i viaceré ďalšie bilaterálne rokovania ministra M. Lajčáka sa konali v Dubrovniku počas 10. ročníka Chorvátskeho fóra, kde predstavitelia viac ako 30 štátov a desiatky medzinárodných organizácií diskutovali o nových podobách rozvojovej pomoci.