Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

V drese vládnej strany Smer-SD je škodná – Vladimír Dobrovič

Bez ohľadu na výsledok pondelňajších koaličných rozhovorov, s Marekom Maďaričom, ministrom kultúry SR predložený návrh zvýšenia koncesionárskych poplatkov, je otvoreným pľuvancom do tváre väčšiny slovenských občanov, vrátane voličov strany Smer-SD.

 

Len veľmi ťažko sa podarilo zostaviť koaličnú vládu, vzhľadom na výsledky parlamentných volieb, keďže najsilnejšia ľavicová strana musela prehltnúť trpkosť volebného výprasku a s vďačnosťou prijať do svojho vládneho košiara strany, ktoré v predvolebných vyhláseniach až na SNS otvorene odmietali spoluprácu so stranou Smer-SD.

 

V tejto situácii, keď sa od strany Smer-SD odvrátila relatívne veľká časť jej priaznivcov, by súdny človek očakával, že si Smeráci urobia inventúru, vyhodnotia volebný neúspech a sústredia sa na dôležité otázky, ktorých nedôsledné riešenie ich stálo dôveru voličov. Osobne by som očakával dôslednosť v riešení najmä platových požiadaviek učiteľov a zdravotných sestier. Nestalo sa tak, učiteľom sa ponúka, podľa nich neprijateľná almužna. Takže môžeme očakávať horúcu jeseň, keď sa chystajú učitelia opäť protestovať. Keďže zdravotné sestry – ženy, matky - uprednostňujú spoločný život s rodinami pred vycestovaním za lepšie ohodnotenou prácou do zahraničia, boli radi, že sa mohli aspoň vrátiť do nemocníc na Slovensku, lebo ich miesta postupne zapĺňali sestry zo zahraničia.

 

Neobstojí odpoveď typická pre pravicové vlády, že na plné mzdové uspokojenie učiteľov a zdravotných sestier nie sú peniaze. Obdobne až na malé výnimky, aj s ohľadom na svetové ceny, ktoré máme na Slovensku, by si zvýšenie platov zaslúžila väčšina Slovákov. Spoliehať sa na štatistický nárast priemerných príjmov je veľmi nebezpečné. V nich sú zarátané aj platy vrcholných manažérov, čo výrazne skresľuje tabuľku spokojnosti. Pri väčšine zamestnancov sa žiaľ, stále dá hovoriť len o nespokojnosti s ich životnou úrovňou. Ukazuje sa, že od novembrového prevratu sľubovaný lepší život majú len zbohatlíci a vzhľadom na vládny návrh zvýšenia koncesionárskych poplatkov, zrejme aj politici.

 

Marekom Maďaričom predložený návrh zvýšenia koncesionárskych poplatkov ukazuje, akoby v drese ľavicovej strany Smer-SD bola škodná. Je až pozoruhodné, že na tento nesúlad s ľavicovou politikou ako prvá poukázala Slovenská národná strana, ktorá sa pritom netají so svojou pravicovou orientáciou. Kuvičie hlasy hovoria, že pred akoukoľvek úvahou o nalievaní peňazí do RTVS by sa mal uskutočniť nezávislý audit ekonómov, na ktorom by sa zúčastnili aj bývalí vedúci výroby a produkční, ktorí majú najlepšie predpoklady pre objektívne vyhodnotenie účelnosti využívania doterajších zdrojov RTVS.

 

Veď, mnohé programy Slovenskej televízie sa vyrábajú v externom prostredí a zisk zo sponzorstva preto tečie inde. Prečo je to tak? Kto za tým stojí? Odpoveď by mohol dať dôsledný audit. Čo sa týka zvyšovania nezávislosti RTVS, ako pozorný divák môžem zodpovedne povedať, že televízia i rozhlas sú naďalej až prehnane nezávislé od vlády a často si kladiem otázku, komu slúžia. Otvorene poviem, že by stála za zváženie aj zmena vo vedení RTVS.

 

Ešte moje stručné stanovisko k vyhrážke pána ministra, že za určitých okolností by mohol zvážiť aj svoje odstúpenie z funkcie. Pán minister, už včera bolo neskoro.