Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Východ má zastúpenie v elitnej skupine športových talentov – Vladimír Mezencev

Ešte o nich budeme počuť. Verme, že aj z olympiád

 

Skratka JOT mnohým priaznivcom športu asi veľa nehovorí, ale tí, ktorí pozornejšie sledujú dianie v našom olympijskom hnutí vedia, že ide o perspektívne talenty, pred ktorými je v budúcnosti reálna nádej štartovať na olympijských hrách. Za týmito tromi písmenami sa skrýva Juniorsky olympijský tím, ktorý menuje výkonný výbor Slovenského olympijského a športového výboru /SOŠV/ a ten najaktuálnejší má teraz 24 členov. Kandidátov na členstvo v JOT navrhujú jednotlivé športové zväzy, pričom môžu navrhnúť najviac troch mladých športovcov.

 

Solídne zastúpenie v súčasnom JOT-e má východoslovenský región, dohromady šesť chlapcov a dievčat, ktorí už vo svojich vekových kategóriách dosiahli aj významné medzinárodné úspechy. Romana Čisovská síce s tenisom začala v rodných Košiciach, ale v súčasnosti pôsobí v MŠK Poprad – Tatry. Bola členkou družstva SR ako prvá jeho hráčka, ktorá v minulom roku na ME do 18 rokov skončila na 2.mieste. V dvojhre sa delila o 5. - 8. miesto. V juniorských súťažiach na gramslamových turnajoch French Open a US Open jej patrilo 9. - 16. miesto.

 

Športový strelec Lukáš Filip zo Sp. N. Vsi v uplynulom roku obsadil na Svetovom pohári juniorov 4. miesto v streľbe zo štandardnej pištole, ôsme na juniorských ME v tejto disciplíne, zároveň je juniorským majstrom Slovenska v streľbe zo štandardnej a vzduchovej pištole.

Lucia Filipová, reprezentantka v šortreku, na Olympijskom festivale mládeže /EYOP/ 2019 v Sarajeve v behu na 500 m vybojovala striebornú medailu, na 1000 m obsadila 9.miesto. Táto pretekárka zo Štrbského plesa, odchovankyňa klubu v Spišskej Novej Vsi, vo finále Európskeho pohára 2019 obsadila dvakrát 6.miesto /na 500 a 1000 m/ a jedno siedme na 1500 m. Ešte rok predtým na juniorskom svetovom šampionáte v kanadskom Montreale skončila na 14.priečke.

 

Do svetovej špičky v juniorskej kategórii patrí stolná tenistka Ema Labošová z Valalík /okr. Košice – okolie/. V minulom roku vyhrala Svetový pohár v Maroku, na ME mládeže v Ostrave skončila piata, je dorastenecká majsterka SR a na Svetovom pohári 2018 v Srbsku obsadila 3. miesto.

V máloktorom športovom odvetví na Slovensku je taká tvrdá konkurencia ako vo vodnom slalome. Nie náhodou, veď ide o náš najúspešnejší olympijský šport. Medzi elitu sa už dostala aj Zuzana Paňková zo Slávie UVL Košice, ktorá v minulom roku na svetovom šampionáte juniorov bola štvrtá na K1, na ME juniorov a do 23 rokov šiesta. Je dvojnásobná dorastenecká majsterka republiky v kategóriách K1 a C1. Už ako 11-ročná presvedčivo vyhrala Košický vodácky maratón na Hornáde medzi ženami /2016/, odvtedy nenašla premožiteľku, v roku 2018 dokonca ani medzi mužmi! V roku 2018 bola najmladšou účastníčkou ME juniorov vo vodnom slalome v Lipt. Mikuláši a aj na MS juniorov do 18 rokov. Jej súperky na všetkých významných podujatiach sú o 3-4 roky staršie. Jej medailová zbierka z európskych i svetových šampionátov vo vodnom slalome v súťažiach jednotlivkýň na kajaku, kanoe i v hliadkach pozostáva zatiaľ z jednej striebornej a dvoch bronzových.

 

Možno, že už na ZOH 2022 v Pekingu bude štartovať sánkar Marián Skupek z Helcmanoviec /okr. Gelnica/, ktorý na Svetovom pohári mladších juniorov obsadil v minulom roku hodnotné 2.miesto a rok predtým skončil šiesty.

Tieto úspešné talenty vo veku 15-18 rokov sú už pod priamym dohľadom SOŠV, ktorý každému z nich mesačne dáva štipendium vo výške 200 eur, teda za rok 2400 eur. Okrem tejto priamej finančnej podpory im bezplatne poskytuje výživové doplnky, jazykové a mentálne tréningy, umožňuje aj prezentáciu na televíznych obrazovkách i v ďalších celoslovenských médiách. 

Ema Labošová

Ema Labošová

Zuzana Paňková

Zuzana Paňková