Všetci, ktorých sme chceli vidieť, boli tu – Dušan Konček

Táto nadčasová veta zaznela na jednej ruskej televíznej stanici od Vladimíra Putina po skončení vojenskej prehliadky v Moskve. Vlastne bola aj takým nepriamym ospravedlnením tých dvoch – ľavicového Trumana /M. Zeman/ a ľavicového Churchilla /R. Fico/, ktorý sa prehliadky nezúčastnili, lebo priamo v Kremli rokovali o vodnej ceste Váh a Morava. Kým M. Zeman v Moskve doslova šantil, R. Fico pri svojej skromnosti, nič také nerobil, ale povedal, že prehliadka bola dôstojná. O mesiac ho totiž čakajú rokovania s V. Putinom v Moskve o dodávkach surovín. Český prezident rozdával svoje stanoviská na všetky strany a tak V. Putin musel na spoločnom stretnutí s ním povedať, že je dobré, ak existujú v Európe ešte lídri krajín, ktorí sa správajú nezávisle. Možno narážal aj na slovenského prezidenta A. Kisku, ktorý po Slovensku pobehoval s lacnými sviečkami, čo bola akcia nanajvýš trápna a tak nečudo, že si pri nej mnohí aj zapískali. Popularita slovenské prezidenta sa tak ocitla na bode mrazu a toto sa s ním ponesie celé jeho funkčné obdobie. Čítal som jeho prejav k 7O. výročiu skončenia vojny. Jeho verný expert Bútora, ktorého rukopis je v prejave evidentný nevie ani to, že II. svetová vojna vo svete skončila 2. septembra 1945, pretože po kapitulácii Nemecka, viac ako 60 krajín vyhlásili vojnu Japonsku, vrátane USA a ZSSR. Zlý poradca je najhoršie, čo môže ktoréhokoľvek prezidenta postretnúť. „Brebty“ Gašparoviča sú iba milou epizódkou, prezidentskej slovenskej kavalkády. A dnes možno iba potvrdiť názor, ktorý sa rovná istote, že prezidentským prímasom Slovenska bol Rudolf Schuster.

 

 Mnohí možno nepostrehli, že prvýkrát v histórii týchto prehliadok v Moskve sa minister obrany Šojgu, pred jej začiatkom prežehnal. A možno aj preto dopadla na jednotku. Naša televízia zatajila aj prítomnosť S. Segala na prehliadke, rovnako ako pochod „ Nesmrteľného pluku“, kde v čele išiel V. Putin s portrétom svojho otca. To je nová tradícia, kde rodinní príslušníci pochodujú s portrétmi svojich dedov, či pradedov, matiek či pramatiek. Len taká zaujímavosť, keď tento pochod videl Generálny tajomník OSN, myslel si, že ide o protestnú demonštráciu, keď mu to ozrejmili, netajil svoje nadšenie. Ako bublina spľasli aj výhovorky prečo do Moskvy lídri nepôjdu – pravnuk Kim-Ir-Sena tam nebol a nepochodovali ani tzv. separatisti z Donbasu. Keď rokoval M. Zeman s V. Putinom, bol tam aj minister Lavrov a samozrejme český prezident naznačil, že obidvaja sú fajčiari, čim chcel požiadať o popolník. V. Putin mu ironicky odvetil, aby fajčiť prestali a bolo „po cigaretke“.

 

Inak veta V. Putina je nesmierne nadčasová a veľmi vážna a treba sa nad ňou celkom vážne zamyslieť. Predovšetkým by to mala urobiť Európska únia, predstavitelia ktorej si zaryli hlavy do piesku a tak sa jasne vyfarbili, že nie sú ničím iných len marionetkami USA. Ale treba priznať v kontexte tejto vety, že česť EÚ zachraňovali Miloš Zeman a Róbert Fico, ktorí v Moskve boli a na prehliadke aspoň „ duchom“. Inak všetko to vymyslel český prezident M. Zeman, ktorý je známy „ vykuk“ a dnes je v Rusku aspoň tak populárny ako Dobrý vojak Švejk. Len doma mu ruže nekvitnú.