Všetci ich neprehrali – Vladimír Mezencev

Stačí vziať do rúk noviny z pondelka 7.marca 2016, teda najčerstvejšie vydania po parlamentných voľbách a s odstupom roka ich tituly vzbudzujú úsmevy na tvárach. „Volebný pat – predčasné parlamentné voľby?“, „Svet: Slovenské voľby prehrali všetci“, „Politológ Horský: Vládu nezostaví Smer ani SaS“, „Slovensko vykročilo do chaosu“ - a tak by sme mohli pokračovať. Našťastie nič z toho nie je pravda a po roku bez ohľadu na to, či je niekto prívrženec strany SMER-SD, alebo nie, musí konštatovať, že súčasná koalícia je to najlepšie riešenie, ktoré mohlo z volieb vzniknúť.

 

Samozrejme, žiadna politická koalícia nie je klub priateľov, ale nevyhnutné združenie politických strán, ktoré mohlo vzniknúť iba po prijatí kompromisov a teda rôznych ústupkov zo strany každého subjektu.

 

Po roku môžeme konštatovať, že politická situácia v krajine je stabilná, rovnako aj ekonomika, Slovensko úspešne zvládlo aj predsedníctvo vedenia EÚ – a tak je dosť dôvodov k spokojnosti. Vláda s parlamentom prijali toľko sociálnych zákonov, že napríklad už ťažko budú agentúry schopné nájsť potrebný počet opatrovateliek do Rakúska. Okrem toho aj firmy musia zvyšovať platy a ponúkať rôzne benefity, pretože kvalifikovaní pracovníci si z množstva pracovných ponúk môžu vyberať a klásť podmienky. Vláda si uvedomuje, že naše platy majú síce ešte poriadne ďaleko k luxemburským, alebo škandinávskym, ale všetko nasvedčuje tomu, že minimálna mzda 500 eur nie je už tak vzdialená, ako sa ešte nie tak dávno zdalo.

 

Samozrejme, v priebehu troch rokov sa v koalícii môže ešte všeličo udiať, veď medzi Smerom-SD, Mostom-Híd i SNS to občas zablýska, ale to sa stáva aj v najlepšej rodine. Takže sú všetky predpoklady aby súčasná vládna i parlamentná koalícia vydržala do volieb v roku 2020.