Vďaka vám všetkým, že nezabúdate – Zoe Klusáková Svobodová

Pietnym aktom kladenia vencov pri Pamätníku sovietskej armády vyvrcholil program osláv 70. výročia Karpatsko-duklianskej operácie a Dňa obetí Dukly vo Svidníku. Jednu z najkrvavejších operácií 2. svetovej vojny si prišli na východ Slovenska pripomenúť prezident SR Andrej Kiska, predseda Národnej rady SR Pavol Paška, minister obrany Martin Glváč a ďalší domáci a zahraničí hostia, medzi nimi aj Zoe Klusáková Svobodová, dcéra generála Ludvíka Svobodu, ktorý velil 1. československému armádnemu zboru.

Program osláv, ktorý dnes dopoludnia odštartoval pri Pamätníku československých vojakov na Dukle, pokračoval neskôr pri soche arm. gen. Ludvíka Svobodu v centre Svidníka. "Meno tohto generála vyslovujú ľudia v podduklianskom kraji do dnešných dní s veľkou úctou. Veľmi pomohol tomuto zbedačenému kraju počas vojny, ako aj po jej skončení. Doslova tu pomáhal ľuďom dvíhať hlavy z ruín a popola. S hlbokou úctou a vďakou sa dnes zároveň skláňame nad hrobmi hrdinov, ktoré nám pripomínajú, aké veľké obete stála naša sloboda," uviedol vo svojom príhovore primátor Svidníka Ján Holodňák.

 

Slávnostnému zhromaždeniu pri soche arm. gen. Svobodu sa dnes prihovoril aj predseda Poslaneckej snemovne Parlamentu Českej republiky Jan Hamáček. "Generál Svoboda velil 1. československému armádnemu zboru, ktorý sa cez Duklu prebíjal. Jeho meno bude navždy spojené s tým, že jeho vojaci oslobodili prvé časti československého územia. Za cenu strašlivých strát, ako našich tak aj sovietskych a iných, sa im podarilo začať proces postupného oslobodzovania Československa, ktorý bol zavŕšený v roku 1945 v Prahe."

 

Z. K. Svobodová 6.10.2014 prevzala z rúk ministra obrany SR Martina Glváča pamätnú medailu, ktorú udelilo ministerstvo arm. gen. Ludvíkovi Svobodovi in memoriam k 70. výročiu Slovenského národného povstania a ukončenia 2. svetovej vojny. Slovenský zväz protifašistických bojovníkov dnes pri príležitosti 70. výročia Karpatsko-duklianskej operácie udelil Medaily za obetavú prácu a pomoc spoločnosti viacerým domácim, ako aj zahraničným hosťom. Z. K. Svobodovej dnes zároveň prvý muž svidníckej samosprávy udelil cenu primátora mesta.

 

"Veľmi sme sa tešili, keď sme dostali správu, že naše vojsko, náš 1. armádny zbor prekročil hranice Československej republiky. Vtedy sme sľubovali, že nikdy nezabudneme na tých, ktorí bojovali za naše oslobodenie, za oslobodenie nášho národa. Preto vďaka vám všetkým, že nezabúdate," odkázala dnes Z. K. Svobodová slávnostnému zhromaždeniu ľudí pod sochou svojho otca v centre Svidníka.