Víťaz MMM v roku 1979 po stopách svojho najslávnejšieho behu – Vladimír Mezencev

Plný hrdosti pred svojou manželkou, synmi i nevestou

Doterajší víťazi Medzinárodného maratónu mieru /MMM/ v Košiciach pricestovali, na trati 42 195 metrov zvíťazili, prijali gratulácie a vrátili sa do svojich domovov. Niektorí z nich sa vrátili na „miesto činu“ s cieľom obhájiť svoje prvenstvo a boli aj takí, ktorým sa to podarilo. Takému Józsefovi Galambosovi z Maďarska dokonca ešte trikrát. Slávu si užil aj s odstupom rokov ako čestný hosť MMM. Vždy však takéto návraty do Košíc boli spojené so štartom niektorého z ročníkov MMM, teda už celé desaťročia s prvou októbrovou nedeľou.

 

Prvou výnimkou v tejto tradícii, ktorá dodnes pokračuje projektom Po stopách maratónskych legiend, bola päťnásobná víťazka MMM Christa Wahlensiecková z nemeckého Wuppertalu, ktorý je partnerským mestom Košíc ešte z čias pred novembrom 1989. Dvakrát sa zúčastnila štafetového behu Wuppertal – Košice, potom sem prichádzala s rôznymi delegáciami svojho mesta, zabehnúť si polmaratón i len tak – za priateľmi a známymi.

 

Sympatická Carol McLatchievová z USA bola prvou Američankou, ktorej sa podarilo v roku 1990 vyhrať už mestský maratón. Vtedy sa stihla spriateliť so svojou tlmočníčkou a sprievodkyňou v jednej osobe – Monikou Hlebaškovou – Haščákovou. Ich priateľstvo trvá dodnes a americká vytrvalkyňa navštívila Košice a východné Slovensko už niekoľkokrát. Jednoducho, náš región si zamilovala.

 

PREKVAPENIE ZO SEVERU

Predchádzajúce návštevy Košíc dvoch víťaziek MMM boli dopredu očakávané a pripravované. Pred niekoľkými dňami však dejisko MMM navštívil nečakaný hosť, i keď sa tesne pred svojim príchodom ohlásil. Bol ním víťaz MMM v roku 1979 Jouni Kortelainen z Fínska. Týmto svojim prvenstvom prerušil štvorročnú šnúru ázijských bežcov, ktorá pozostávala z troch získaných vavrínových vencov Severokórejskými vytrvalcami a jedným Japoncom. Už v dovtedy bohatých dejinách košického maratónu Kortelainen časom 2:15:12 hod. bol v poradí tretím najrýchlejším víťazom.

 

„Cieľom jeho návštevy bolo ukázať svojej rodine mesto, v ktorom dosiahol taký veľký športový úspech“, rozhovoril sa prezident Maratónskeho klubu Košice Ján Sudzina. „Ohlásil sa nám niekoľko dní pred príchodom, najskôr letel z Helsínk do Krakova, tam si požičal auto, naložil manželku, dvoch synov a nevestu a zamieril si to k nám. Venovalo sa im takmer celé vedenie klubu a snažili sa im splniť všetky želania. Samozrejme, chcel im ukázať sochu maratónca s jeho menom na podstavci, miesto štartu a cieľa na štadióne Lokomotívy, i keď tam  po atletickej dráhe, na ktorej si vybojoval víťazstvo nie je už ani stopa. Tak isto mal záujem navštíviť hotel Slovan, v ktorom počas pobytu v Košiciach býval, teda dnešný Hilton, rovnako aj centrum mesta, ktorým bol naozaj nadšený.

-Určite ste sa bližšie zoznámili aj s jeho rodinou. Čo o nej môžete povedať?

-S manželkou sa zoznámil až po úspechu v Košiciach, teda po roku 1979. Starší syn je veľký priaznivec hokeja, na Slovensku už bol v roku 2013 na svetovom šampionáte, Fíni však hrali iba v Bratislave a tak sa k nám do maratónskeho mesta nedostal. O rok k nám ale príde lebo Fínov čakajú zápolenia práve v košickej skupine majstrovstiev sveta. Okrem toho je trénerom florbalu, vo Fínsku veľmi obľúbeného športu. Mladší syn tak trochu išiel v otcových stopách, nestal sa však vytrvalcom. Obaja nemajú problém komunikovať v angličtine a to je trochu zmena, pretože ako som počul od tých najskúsenejších funkcionárov organizačného výboru MMM a ďalších pamätníkov, s členmi fínskych výprav v minulosti bolo veľmi ťažko sa dorozumievať, okrem rodného jazyka iní nepoznali.

 

-Ako s odstupom toľkých rokov Jouni Kortelainen komentoval svoje víťazstvo?

- Hovoril nám, že bol vtedy vo vynikajúcej forme, na spiatočnej ceste zo Sene sa však obával povestného severného protivetra. Našťastie, bolo bezvetrie a tak na tie časy mohol dosiahnuť aj vynikajúci čas. Zhodou okolností rok pred ním Go Čchun Son z KĽDR prekonal traťový rekord výkonom 2:12:34 hod., prekonal tak dovtedy najlepší výkon, ktorý v roku 1961 dosiahol americký učiteľ Edelen – 2:15:09 hod. Výkon Severokórejčana zostal neprekonaný celých 23 rokov! Rozprávali sme sa aj o tom, že Jouni bol zatiaľ posledným Fínom, ktorý v Košiciach vyhral, i keď dovtedy jeho krajania stáli na najvyššom stupni víťazov až päťkrát, druhé a tretie miesta boli pre nich úplnou samozrejmosťou ako aj prvenstvá Fínov na majstrovstvách Európy a najstaršom maratóne na svete v americkom Bostone. Jouni Kortelainen však smutne konštatoval, že to všetko je už iba minulosť. Dnes najlepší fínski maratónci dosahujú časy približne 2:18 hod. a preto v zahraničí o nich veľmi nepočuť. Tak ako o našich... Chmúrne myšlienky o budúcnosti fínskeho maratónu však vystriedali slová vďaky a uznania minulým aj terajším organizátorom MMM, pretože toto nádherné podujatie má bohatú minulosť, úspešnú prítomnosť a optimistickú budúcnosť. S týmito slovami sa náš hosť pred cestou domov so zástavkami vo Vysokých Tatrách a Krakove rozlúčil. Šťastný, že opäť videl mesto, do ktorého prišiel v roku 1979 zvíťaziť.

Jouni Kortelainen s hrdosťou ukazuje na svoje meno v zozname víťazov MMM od jeho zrodu v roku 1924

Jouni Kortelainen s hrdosťou ukazuje na svoje meno v zozname víťazov MMM od jeho zrodu v roku 1924

S rodinou a členmi vedenia Maratónskeho klubu Košice pred sochou maratónca

S rodinou a členmi vedenia Maratónskeho klubu Košice pred sochou maratónca