Uzrie raz svetlo sveta aj už pripravená kniha? – Ján Sliačan

Dnes sa pýši tým, že svojou rozlohou je tretia najväčšia na starom kontinente a prvá v strednej Európe, v neposlednom rade aj zápisom do Guinnessovej knihy rekordov – a to vďaka medvedím pätorčatám. Keď už sme pri nich – na ich krst prišlo až 25 000 ľudí a tento denný rekord z roku 2002 sa doteraz nepodarilo prekonať. To všetko sa možno dozvedieť z DVD Z HISTÓRIE ZOO KOŠICE, ktoré pri príležitosti 35.výročia vzniku ZOO Košice slávnostne uviedli do života v priestoroch Verejnej knižnice J. Bocatia.

Autorom tohto unikátneho 23-minútoveho filmu je prvý riaditeľ košickej zoologickej záhrady Ing. Karol Seman, CSc., ktorý ju riadil v rokoch 1979-1987 a 1998-2006. ZOO Košice je jeho skutočne životná láska, čo potvrdzuje aj materiál, ktorý tvorí jeho archív: vyše 6000 rôznych dokumentov, 5000 fotografií a 1200 novinových článkov! Pôvodne rátal s vydaním knihy, reprezentačnú publikáciu o tejto pýche moderných Košíc má už dávno pripravenú do tlače, ale... Doteraz sa nenašiel nikto, kto by financoval jej vydanie. A tak zatiaľ svetlo sveta uzrelo „iba“ DVD. Film zachytáva najdôležitejšie udalosti v živote ZOO Košice, od slávnostného výkopu, cez jej prvých obyvateľov – huculských koní, narodenie medvedích pätorčiat, archívne zábery o tom, ako ich príchod na svet zaujal aj USA, rôzne finančné zbierky a adopcie zvierat až po dobudovanie objektu pre karanténu zvierat. Našťastie, autor mal pri tvorbe filmu z čoho čerpať. Jeho archív je chronologicky usporiadaný, niektoré zábery sú doslova unikátne, napríklad zo spolupráce s vtedajšou Vysokou školou veterinárnou, ktorá ZOO využívala nielen na vyučovací proces, ale i vedeckú činnosť. Zaujímavý je aj pohľad na množstvo desať a dvadsať haliernikov, spolu v hodnote vyše 100 000 slovenských korún, ktoré nazbierali predovšetkým deti košických škôl pred ich vyradením z obehu.

Jeden z jeho krstných otcov, námestník primátora Ján Jakubov však prisľúbil pomoc aj s vydaním knihy. Nie náhodou, veď slávnostného aktu krstu DVD sa zúčastnil nielen z titulu svojej funkcie, ale na tom, že ZOO Košice dnes stojí a existuje má aj svoj aktívny podiel: ako vtedajší projektant Stavoprojektu pracoval nad projektovou dokumentáciou našej zoologickej záhrady, prvej na východnom Slovensku. Kuriozitou tohto jedného z divou Košíc je to, že mnohých vtedajších predstaviteľov Košíc i Východoslovenského kraja musel chodiť presviedčať o výstavbe a zriadení ZOO Ing. Jozef Wagner, autor prvého safari v Československu – vo Dvore Králové nad Labem. Bude musieť prísť opäť niekto zďaleka aby presvedčil vedenie mesta Košice o nutnosti vydania unikátnej publikácie, keď už nie pre nás, tak aspoň pre našich potomkov? Verme, že to nebude nutné. Už jeden z nich – Ján Jakubov – je oboma rukami ZA...

Keď však spomíname zrod košickej ZOO nesmieme nespomenúť vtedajšieho primátora Rudolfa Schustera. Bez neho by v Košiciach zoologickú záhradú možno dodnes nemali.

Autor DVD Karol Seman po zaznení silného aplauzu po jeho premiérovom premietnutí povedal: „Toto dévedéčko chcem využiť predovšetkým počas besied na košických školách a zároveň ho chcem dodať do prevažnej väčšiny knižníc pre mládež v našom regióne. Chcel som niečo urobiť aby som dejiny ZOO Košice do roku 2006 zachránil pre budúcnosť, veď je to zároveň časť bohatej histórie Košíc. Prevažná väčšina snímkov a dokumentov je už spracovaná v digitálnej podobe a rád ich poskytnem školám, rôznym krúžkom, chovateľom a všetkým milovníkom a ochrancom prírody.“