Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Ural medzi nami – Dušan Konček

„Dôveru medzi Maďarskom a Slovenskou republikou by posilnilo, keby sa Slovenská republika ospravedlnila Maďarom vysťahovaným z niekdajšieho Československa a zo svojho právneho poriadku by vymazala ustanovenia, ktoré zachovávajú v platnosti princíp kolektívnej viny“, povedal šéf maďarského parlamentu v Komárome.

 Možno má pravdu, z jeho pohľadu. Ale je tu aj slovenský pohľad. Benešove dekréty boli a sú súčasťou dejín. Predseda maďarského parlamentu by sa mal bližšie pozrieť na dejiny, ktoré sa odohrávali po druhej svetovej vojne. Potom by zistil, že Beneš si chcel zachrániť krk a nádejal sa, že Československo sa stane neutrálnou krajinou (aj to bolo v hre). Keď zistil, že táto alternatíva padá, pokúsil sa zapáčiť sa Stalinovi inak, jeho snahy však boli márne. Pán predseda maďarského parlamentu by teda mal vedieť aj toto, ale aj to, že nie všetci Sudeťáci boli anjeli, tak isto ako neboli anjeli ani niektorí vysťahovaní Maďari. To si treba povedať na rovinu. Samozrejme Benešove dekréty sa dotkli aj tých, čo za nič nemohli a tak viem pochopiť aj ten plač a škrípanie zubov. Pán predseda parlamentu chce, aby sa Slováci ospravedlnili, ale tí obyčajní Slováci za toto neniesli zodpovednosť a tiež sa čudovali čo sa deje, hoci nie všetci, ale väčšina. Tak na maďarskej ako aj na slovenskej strane bolo dosť beťárov, sú však dobrí a zlí beťári. Všeličo by sme si mohli vyčítať navzájom, ale ani ten Trianon, čo je maďarská nočná mora so Slovákmi nemá nič spoločné. Ale násilná maďarizácia má s Maďarmi veľa spoločného. Keď starého otca bil učiteľ, že sa nenaučil po maďarsky Otčenáš, je len malichernosť, on sa to naučil, ale nechcel to povedať. Kto si bez viny, hoď teda po mne kameňom.

Ale teraz tak trochu familiárne.

 

Milý Lajči,

som troška starší od teba, všeličo si teda pamätám, ale hneď na úvod tohto familiárneho oslovenia, by som ťa chcel upozorniť na Wikipediu, kde je taký uznávaný výskum gaploskupiny chromozómov R1a, čo je slovanský chromozóm, podľa tohto výskumu je zastúpený na Slovensku 40 percentami, v Česku 34 percentami a v Maďarsku 32 percentami ! Je to skutočne odborný výskum, ale je to zároveň aj pravda dokázaná realitou. Vieš Lajči, za prvej ČSR, hoci boli tzv. financi na jednej strane a maďarskí žandári na druhej strane, obchodovalo sa medzi Slovenskom a maďarskom jedna radosť. U nás na Gemeri si gazda nevedel ani predstaviť, aby nemal na zabíjačku maďarskú mangalicu, starý otec keď sa vrátil z Ameriky, by za maďarský dohán bol dal aj dušu. Za Slovenského štátu toto obchodovanie pokračovalo a skôr nabralo na intenzite. Predstav si, že jablká sa z Gemera vozili do Miškovca a vymieňali za pšenicu. Brdá a vretená tiež išli z Gemera v Maďarsku na dračku, aj za víno na sviatky a tak by sa dalo pokračovať v týchto takmer bratských vzťahoch donekonečna.Za Kádara sme zasa chodili do maďarských „masekov“, kde sa dali kúpiť pekné veci a maďarskí colníci klopili oči. Na maďarských slávnostiach v Gombaseku pri Rožňave bolo toľko Slovákov ako Maďarov, dali sa dve deci a rozumeli si. Ten rozdiel gaploskupiny chromozómov R1a v percentách nie je veľmi rozdielny, to vieme aj bez toho výskumu. Nebolo by teda lepšie, namiesto akéhosi ospravedlňovania sa, stretávať sa v Gombaseku na maďarských slávnostiach a niekde v Miškovci na slovenských, dať si po dve deci, začať obchodovať tak ako kedysi. Však už ani hranice niet/ len ti pošepkám, že sa tak deje, len politici o tom nevedia, to by si sa čudoval, keby si sa postavil na cestu pri Ózde, ako sa Slováci a Maďari vrtia a sú im ukradnuté nejaké ospravedlnenia, či nebodaj Trianon/. A všetko by bolo ako má byť. Žiadny Ural medzi nami nebude. Je to totiž zaujímavé, keď skúmate váš pôvod v Chanty-Mansijsku, národnostný okruh Ugra, kde máte aj konzulát aj sú medzi touto oblasťou a Maďarskom čulé vzťahy. Chanty - Mansijsk je za Uralom. Slováci údajne pochádzajú spred Uralu, čiže prišli na toto územie o čosi skôr, ako Maďari za Uralom. Ale prečo si doniesli ten Ural, ktorý ich rozdeľuje až sem, to som dodnes nepochopil. Inak, Lajči, ako sa ti páči maďarský parlament, však je to dobrá murárska robota, je tam radosť úradovať...