Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Uplatnia sa najtalentovanejší a pracovití – Stanislav Kubánek

Životné minimum nie je veľká finančná čiastka, čo vyplýva už z jeho názvu. Predstavuje necelých 200 eur a i keď od júla sa má zvýšiť o 1,39 eura ani tak nedosiahne sumu spomínaných 200 eur, bude do nej chýbať 52 centov. Tak teda, povie si občan, stojí vlastne o tom hovoriť a písať, keď ide o takú malú sumu?  Naozaj, stojí, veď na životné minimum sa viažu mnohé ďalšie príspevky, napríklad detské prídavky, rodičovský príspevok, náhradné výživné, minimálne dôchodky... Zásluhou rastu životného minima zaplatia občania s ročným hrubým platom do 20000 eur nižšie dane, pretože nezdaniteľná časť základu dane stúpne z dnešných 316,94 eura na 319,20, teda o necelých 2,30 eura.

           

Ide síce o centové záležitosti, ale z pohľadu štátu i mnohých rodín o dôležité sumy. Napríklad aj pre tých, ktorí sa zadlžili zvyčajne vlastnou vinou voči bankám a rôznym súkromným finančným subjektom /rozhodne ich nechcem odsudzovať, ani obhajovať/ exekútor musí nechať o 1,39 eura  viac, teda nové, vyššie životné minimum. Nedávno sa však výrazne zvýšil rodičovský príspevok – až o 10 eur, zvýšili sa aj opatrovateľský  príspevok i materské dávky.

           

Práve v týchto dňoch náš minister financií Peter Kažimír prišiel s ekonomickými predpoveďami na tento i budúci rok. Máme skutočný dôvod k optimizmu. HDP má ešte v tomto roku vzrásť o 3,3 % a v budúcom až o vyše 4 percent ! Podľa expertov OECD však rast HDP už v tomto roku prekročí 4-percentnú hranicu. S takými reálnymi predpokladmi sa nemôže pochváliť ani jeden z našich susedov. Problém však tu predsa len bude – mať dostatok kvalifikovaných pracovníkov, predovšetkým v robotníckych a technických profesiách. Firmám stále chýbajú zámočníci, sústružníci, zvárači, žeriavnici a ľudia v stavebných profesiách. O nedostatku pracovníkov v cestovnom ruchu a ďalších odvetviach služieb už ani nehovorím. Zvyšovanie minimálnej mzdy, ktorému sa strana SMER-SD neustále venuje je veľmi dôležitá záležitosť, ale samozrejme nerieši všetko. V každom prípade zostáva jedným z najdôležitejších predsavzatí našej strany a teda i všetkých ministrov a poslancov za SMER-SD. Zdá sa, že nakoniec budeme musieť pristúpiť aj k organizovanému dovozu pracovných síl zo zahraničia.

           

Pred niekoľkými dňami sa premiér Robert Fico počas svojej návštevy východného Slovenska stretol aj s gymnazistami v Lipanoch. So študentmi besedoval  aj na tému ich budúcnosti. Presviedčal ich aby po maturite študovali odbory, ktoré najviac potrebujeme, či už je to strojárenstvo, elektrotechnika, prírodné vedy, energetika, ekonomika...  Samozrejme potrebujeme odborníkov aj v ďalších sférach a oblastiach života, aj umelcov, režisérov či spisovateľov. Ide však skutočne iba o jednotlivcov a uplatnia sa naozaj iba tí najtalentovanejší a zároveň najpracovitejší, ktorí prerazia v konkurencii takých istých.

           

Keď už som spomenul tých študentov, konkrétne stredoškolákov, tak nemôžem obísť demonštrácie, ktoré organizujú niektorí z nich. V Lipanoch ich účastníci besedy s premiérom ani nespomínali, jednoducho ich asi veľmi nezaujímajú, malé mesto je malé mesto. Tu by všetky pokusy o ovplyvňovanie mladých a nabádanie ich na „prejavovanie svojho názoru“ vyšli veľmi rýchlo na svetlo sveta. Nič proti takýmto pochodom a podobným akciám, ale keď napríklad sa premiér chcel stretnúť v Prešove s organizátormi protestnej akcie, tak tí to odmietli, že takéto stretnutie nemôže byť na pôde školy, tým sa vraj celé podujatie spolitizuje. Na druhej strane keď prezident PZ SR Tibor Gašpar pozval k sebe študentov na besedu o boji proti korupcii, na ktorej sa mali zúčastniť najlepší policajní odborníci na potieranie a boj proti korupcii, tak pre zmenu študenti vyhlásili, že k T. Gašparovi nepôjdu a pokiaľ on chce, nech príde diskutovať k ním do školy a celé podujatie musí moderovať jeden novinár. Čo už k tomu dodať?  Práve na stretnutí s našimi najvýznamnejšími odborníkmi na boj proti korupcii sa mohli dozvedieť aké sú v súčasnosti antikorupčné zákony, čo je ich prednosťou a čo slabinou, čo teda zákony umožňujú a čo nie. To však už študentov nezaujímalo. Veď im stačí vyjsť do ulíc a pútať na seba pozornosť. Veď už bojovať proti korupcii je vec nie ich, ale druhých...