Uletený august – Dušan Konček

Tak nejako čudne sme si  spomenuli ergo nespomenuli na  21. august 1968. Niekedy sme okupáciu skloňovali až do absurdity. Teraz sa k tomuto obdobiu vyjadrujú ľudia, ktorí videli tanky z kočíka a meditujú o tom celkom suverénne. Ono sa všeličo mení a vo svetle udalostí, ktoré svet zažíval, či zažíva, ťažko povedať, či to bola naozaj vtedy v roku 1968 okupácia. Veď vtedajšie Československo bolo členom Varšavskej zmluvy, ako potom nazvať napríklad to, že dnes je v Nemecku vyše sto amerických vojenských základní a to už celé roky.

 

Ako možno nazvať rozbitie Juhoslávie a „humanitárne bombardovanie“  tohto  územia? Ako možno nazvať  podrobenie si Ukrajiny  s priznaním pani Nulandovej, koľko sa tam vrazilo amerických dolárov. Hovoríme na druhej strane o akejsi anexii Krymu, kde ľudia rozhodli, kde chcú patriť.  Veď aliancia NATO má svoj článok, kde sa hovorí o tom, že ak niekto napadne jednu z členských krajín, ostatní prídu na pomoc. Bol takýto článok aj vo Varšavskej zmluve, určite bol.

 

Lenže Československo nikto nenapadol. Alebo áno? A kto teda? Vymykal sa komunizmus s ľudskou tvárou, existujúcemu komunizmu alebo nebodaj mu hrozila demokracia? Zaoberať sa akýmsi pozývacím listom je jednoducho nezmysel. Veď o tom sa rozhodlo inde /napríklad už v Bratislave/.  To, že sa po previerkach vyhadzovalo jedna radosť je síce pravda, ale aj po nedávnom neúspešnom puči v Turecku sa tak deje. Čo to vlastne bolo v Československu – Majdan? – tak ako to dnes vidíme na Ukrajine, samozrejme tam akože úspešný /len nie pre Ukrajinu/.  A to že sa o niečo podobné dnes pred komplexom Bonaparte snažia Matovič, Sulík a Lipšic je tiež jasné /samozrejme bez úspechu/.  Odsúdili Miloševiča v Haagu? Odsúdili. Teraz vysvitlo, že neprávom.

 

Všetko sa to podobá ako vajce, vajcu. Tie scenáre, tie stratégie, aj tie výsledky. Takže ak sme na august 68 zabudli, nič prevratné sa nestalo, súčasnú generáciu to jednoducho nezaujíma, ich zaujímajú iné veci, väčšinu z nich hlavne peniaze, život v bavlnke. Ale to je ako bumerang, presne živná pôda, pre ďalšie Majdany, puče, či podobné scenáre.