Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

UDALOSTI A KOMENTÁRE Dušana Končeka

O čínskych oslavách konca vojny

Tieto oslavy samozrejme sabotovali aj slovenské média a ak niečo aj napísali alebo zverejnili, tak skôr v negatívnom slova zmysle. Počas čínsko-japonskej vojny v rokoch 1937-1945 zahynulo asi 35 miliónov ľudí, podľa čínskych zdrojov. Jediný predstaviteľ z Európy, ktorý mal odvahu do Peking u prísť bol český prezident Miloš Zeman, ostatní to ignorovali, hoci sa na oslavách Normandia-Nemen predvádzali ako modelky. Ako to teda vyzeralo na oslavách v Pekingu na známom Námestí Nebeského pokoja? Najskôr zaznelo 7O sálv z diel na znamenie 70. výročia skončenia vojny a potom vztýčenie čínskej zástavy s čínskou hymnou. Ako prví sa na námestí objavili veteráni druhej svetovej vojny, mali v priemere 90 rokov. Nasledovala prehliadka jednotiek Ruska, Bieloruska, Kuby, Srbska či Egypta. Najväčšiu pozornosť vzbudili balistické strely, ktoré sú schopné jediným úderom zničiť lietadlovú loď a majú dosah 9OO až 1OOO kilometrov. Na záver osláv vypustili organizátori 70 tisíc holubíc a tisíce farebných balónikov. Takže ta- tam sú reči o nejakej prehliadke sily a štrngania zbraňami, aj keď čínska armáda je najväčšia na svete a rámci osláv zaznelo, že zníži počty vojakov o 3OO tisíc. Za zaujímavostí treba uviesť aj to, že M. Zeman sa na rokovaní s V. Putinom zriekol služieb tlmočníka, bieloruský prezident prišiel na oslavy so svojim neplnoletým synom a na návšteve veľkého akvária sa stretli V. Putin s americkým hercom S. Segalom /jeho rodičia pochádzajú z oblasti na rozhraní Mongolska a Číny/, beťári Číňania opáčili, či by si to nemohli títo dvaja rozdať. Odpoveď V. Putina bola : Nie som proti.

 

Migranti nie sú utečenci

 Ako informuje agentúra Reuters premiér Maďarska V. Orbán vyhlásil, že migranti, ktorí sa chcú dostať cez Maďarsko do Západnej Európy sa nemôžu nazývať utečencami, pretože ich premiestňovanie sa nie je ničím vynútené. „Ak sa chcú dostať z Maďarska ďalej, to nie je preto, že sú nebezpečenstve, ale preto, že chcú niečo lepšie“- povedal V. Orbán a dodal, že hlavnou motiváciou týchto ľudí je Nemecko a „nemecká úroveň žitia“ a nie nespokojnosť so svojou bezpečnosťou.

Treba k tejto agentúrnej správe dodať, že Maďarsko už podobnú migračnú vlnu zažilo, keď utekali cez Maďarsko do západného Nemecka, Nemci z východného Nemecka/NDR/. Vip je tom, že tiež utekali za lepšou úrovňou života a tiež ich možno okrem Stasi nikto neohrozoval. Cez Maďarsko sa chodí teda za lepším, možno sa to zopakuje ešte raz v prípade Ukrajiny.

 

Spiegel: Vina USA

 Podpredsedovia nemeckej ľavicovej strany Sára Vagenknechtová a Dietmar Barsch nazvali hlavnými vinníkmi migračného procesu v ktorom uviazla Európa – USA, píše nemecký Spiegel. „Západné krajiny pod velením USA destabilizovali celé regióny v ktorých, okrem iného, spôsobili, že sa tu objavili teroristické skupiny, ktoré využívali na svoje vlastné ciele“, hovorí sa v programovom dokumente nemeckej ľavicovej strany. Pondelok bol tento dokument predstavený na ľavicovej frakcii v Bundestagu. Podľa tohto dokumentu niektoré krajiny, spojenci Nemecka očividne podporovali „bandy zabijakov“, vrátane Islamského štátu a posielali im peniaze a zbrane. Sára Vagenknechtová vyzvala nemecký parlament, aby žiadal od USA finančnú kompenzáciu za prijatie utečencov. „Ak by mala federálna vláda aspoň kvapku mužnosti, požiadala by USA, aby kompenzovali aspoň časť výdajov za migračnú tragédiu, ktorej sú hlavnými vinníkmi“ vyhlásila S. Vagenknechtová

 

Čo je na Slovensku tabu

Noviny Sunday Times priniesli informáciu, že pod pláštikom migrantov preniklo do Európy okolo 4 OOO bojovníkov tzv. Islamskej republiky. Ako píše vydanie Sunday Times preprava bojovníkov do Európy bola úspešne vykonaná. Slová anonymného agenta pre noviny potvrdili dvaja tureckí utečenci, jeden z nich porozprával novinám, ako pomohol viac ako desiatim bojovníkom dostať sa do Európy pod pláštikom migrantov.

 

Petícia exprezidenta V. Klausa

V Českej republike obyvatelia masovo podpisujú petíciu, ktorej autorom je bývalý prezident Václav Klaus. V petícii sa okrem iného píše :“ My, dolu podpísaní obyvatelia Českej republiky, nechceme sa pasívne pozerať na to, ako naše štátne inštitúcie a politickí predstavitelia strácajú v tejto – pre nás prelomovej- chvíli čas a nerobia to, čo je podľa Ústavy ČR ich hlavnou povinnosťou. A to je - na prvom mieste - hájiť záujmy a bezpečnosť občanov Českej republiky. Masová migrácia predstavuje zásadné ohrozenie stability Európy i jednotlivých členských krajín Európskej únie. Sme konfrontovaní so zásadnou hrozbou pre budúcnosť našej krajiny“. V petícii sa odmieta debata o prístupnom či neprístupnom prístupe Európanov k iným kultúram, náboženstvám, rasám či etnikom a petícia upozorňuje na nepopierateľné riziká a hrozby, ktoré plynú z umelého mixovania nesúrodých kultúr, národov, náboženstiev. Petícia vyzýva českú vládu, aby zabezpečila vnútornú bezpečnosť a vonkajšiu nedotknuteľnosť hraníc štátu všetkými prostriedkami, aby na úrovni EÚ neprijala žiadne kvóty či podobné opatrenia a trala na dodržiavaní platných zmlúv azylovej politiky.