Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Turecko zohráva dôležitú úlohu na bezpečnosť v Európe - Miroslav Lajčák

Turecko zohráva dôležitú úlohu na bezpečnosť v Európe, povedal v utorok minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD).

 

"Turecko je pre nás dôležitým partnerom, je to náš spojenec v NATO, je to kandidátska krajina na členstvo v Európskej únii (EÚ), krajina, ktorá zohráva veľmi dôležitú úlohu v regióne, ktorý je veľmi dôležitý pre bezpečnosť v Európe," povedal minister v Bratislave na tlačovej konferencii pri stretnutí ministrov zahraničných vecí krajín Vyšehradskej štvorky (V4) a Turecka.

 

"Treba si uvedomiť aj to, že Turecko je krajinou, ktorá prichýlila najväčší počet utečencov a migrantov na celom svete," povedal a spresnil, že Turecko prijalo 4,5 milióna ľudí, z ktorých 3,6 milióna prišlo zo Sýrie. "Vďaka dohode, ktorú EÚ s Tureckom uzavrela v roku 2016, sa Turecko stalo hrádzou pred nekontrolovaným prílivom migrantov do Európy," uviedol.

Formát V4 a Turecka je podľa jeho slov veľmi užitočný, čo potvrdzuje už jeho štvrté stretnutie. "Veľmi detailne sme diskutovali o situácii v Sýrii, Iráne, Iraku, Líbyi a najnovšom vývoji medzi Izraelom a Palestínou," povedal.

 

Počas pracovného obeda sa zástupcovia krajín V4 a Turecka budú venovať primárne vzťahom medzi EÚ a Tureckom. "V rámci EÚ sú krajiny, ktoré volajú po zastavení prístupových rokovaní s Tureckom," povedal minister a uviedol, že Slovensko takýto názor nezastáva. 

"My hovoríme, že pokiaľ krajina má úprimný záujem o členstvo v EÚ a pokiaľ je pripravená splniť všetky podmienky, ktoré z toho vyplývajú, mala by dostať šancu a tá šanca sa môže prejaviť len v prístupových rokovaniach," uviedol Lajčák. Upozornil však na to, že podmienky vstupu do EÚ je nutné plniť. 

 

Na poobedňajšom bilaterálnom rokovaní sa Lajčák s tureckým ministrom zahraničných vecí Mevlütom Čavušogluom majú venovať ďalšiemu prehĺbeniu vzťahov medzi krajinami a aktuálnym otázkam v Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), kde Turecko takisto hrá významnú úlohu, pričom aj šéfom pozorovateľskej misie OBSE na Ukrajine je turecký diplomat.

 

Čavušoglu potvrdil, že sa na stretnutí venovali mnohým témam, ktoré sú predmetom záujmu a obáv, a takisto regionálnym otázkam. "Poskytol som aktuálne informácie o tom, čo robíme v Sýrii," povedal. Tento problém má podľa neho množstvo aspektov, ako stiahnutie amerických jednotiek, situácia v meste Idlib na severozápade krajiny, politický proces, návrat a podpora utečencov. 

So zástupcami krajín V4 sa venovali téme nepravidelnej migrácie, ktorá je podľa jeho slov výzvou, ktorú je potrebné riešiť spoločne. "Nie je to len záležitosť Európy, ale globálna výzva, na ktorej musíme ďalej spoločne pracovať," povedal.

 

Takisto vyzdvihol efektivitu dohody medzi Tureckom a EÚ a pripomenul, že počas pracovného obeda sa budú venovať aj otázke boja proti terorizmu. Čavošoglu sa zároveň poďakoval krajinám V4 za podporu snáh Turecka pri vstupe do EÚ.

"Turecko je pripravené splniť akékoľvek podmienky a štandardy a po voľbách je pre nás prioritou reforma," vyjadril sa a dodal, že najväčším problémom sú pre Turecko politické prekážky.

Minister zahraničných vecí ČR Tomáš Petříček uviedol, že Česká republika rovnako vníma potrebu riešenia situácie v Sýrii a pokračovania v dialógu s Iránom.

 

Poľský vicepremiér Marcin Przydacz zdôraznil, že prítomnosť tureckého ministra zahraničných vecí je dôležitá na diskusiu o situácii na Blízkom východe alebo v Sýrii.

Minister zahraničných vecí Maďarska Péter Szijjártó vyzdvihol spoluprácu s Tureckom v oblastiach boja proti terorizmu a zastavenia migrácie.