Turecká karta – Arpád Popély

Je treba konečne verejne priznať, že Európa sa nemôže sťažovať na nepredvídateľnosť migračnej krízy. Veď Taliansko a Grécko už volali o pomoc roky. Spomeňme si, že už v roku 2011 cez utečenecký tábor na talianskom ostrove Lampedusa s kapacitou 850 miest prešlo okolo 60 000 migrantov. Prvý utečenecký tábor pri francúzskom Calais vznikol pred 16 rokmi... a nehovoriac o memorande eurokomisárky zo septembra 2013 o alarmujúcom náraste emigrácie zo Sýrie. Napriek tomu EÚ vyzerá nepripravená a prekvapená.

 

Je otázka prečo hovoríme o efektívnej kontrole hranice, o solidarite a o kvótach až teraz ? A čo urobili tzv. vizionári doteraz? V uplynulých rokoch zazneli rôzne výzvy na solidaritu vo forme navýšenia finančnej pomoci, na výzvy na zjednotenie azylového systému, na úpravu schengenskej legislatívy akosi počuť nebolo. V tých rokoch - od roku 2009 - najviac bolo počuť bývalého francúzskeho prezidenta a jeho konkrétne návrhy. A dnes možno povedať, že ho nasledoval iba maďarský premiér, ktorý to dokazoval aj konkrétnymi návrhmi a krokmi . Tie síce boli repetovaním už známych požiadaviek z minulosti, ale ako prax ukázala, boli účinné a únia začala konať. Mediálny štáb V. Orbána s veľkým uspokojením akceptoval skutočnosť, že ako prvý sa k jeho stanoviskám k otázkam imigrantov pridal slovenský premiér R. Fico.

 

Závery summitu EÚ Balkán zo dňa 25.10.2015 sú známe. Účastníci sa dohodli na vytvorení kapacít pre 100 000 utečencov. Priebežne polovica tohto množstva pripadá na Grécko, /do konca roku 2015 vraj vytvorí prijímacie centrá pre 30 000 utečencov .../.

 

Veľmi dôležitá je ďalšia dohoda zo summitu: jediný spôsob ako obnoviť poriadok je, spomaliť nekontrolovateľný tok ľudí. A tak utečencom, ktorí už sú na balkánskej trase, ponúknu ubytovanie a zaregistrujú ich.

 

Pozorovateľom nemôže uniknúť konštatácia zo summitu, že „značné finančné prostriedky“ si bude vyžadovať spolupráca s Tureckom. V takzvanom Akčnom pláne EÚ – Turecko, ktorý európski politici už schválili, je uvedené, že únia v rámci súčasného presídľovacieho programu ponúkne a zaplatí Turecku presídlenie podstatného počtu sýrskych a irackých utečencov z tureckých utečeneckých táborov do Európy. /V Turecku je v súčasnej dobe cca 2,5 miliónov utečencov, z toho asi 2 milióny zo susednej Sýrie/.

 

Turecký premiér prehlásil, že navrhnuté tri miliardy eur zo strany únie sú nedostačujúce, a naviac, EÚ vraj sľubuje peniaze, ktoré už boli pre Turecko vyčlenené v rámci pomoci Ankare pred vstupom do únie. Pred 10 dňami Únia sľúbila Turecku oživenie jednaní o vstupe do EÚ, rokovania o bezvízovom styku s EÚ a spomínané 3 miliardy eur na riešenie utečeneckej otázky.

 

Taktiež nemožno nespomenúť, že európski úradníci pracujú na príprave plánu, podľa ktorého by takto do EÚ malo prísť až 200 000ľudí. Celý plán EK zverejní v marci 2016. Návrh na presídlenie vychádza z doporučenia Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov.

 

Dňa 1. novembra 2015 v Turecku sa konajú parlamentné voľby v situácii, kedy napätie medzi Tureckom a militantnou a zakázanou stranou kurdských pracujúcich PKK sa zintenzívňuje. Bojuje sa v celom regióne, výsledky tureckých volieb budú akékoľvek, EÚ musí byť na pozore.