Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Točte se, pardálové – Dušan Konček

Namiesto pesničky s týmito slovami by mali v Českej republike nakrútiť film s takýmto názvom, bol by to nielen horor ale aj thriller. Na Slovensku by sme sa zasa nemali príliš smiať, lebo niečo podobné čaká aj nás, tak to už totiž býva, že príklady priťahujú, zvlášť u týchto dvoch bratských národov, ktoré sa tak „nežne" rozdelili. České média a s nimi aj verejnosť naozaj nemajú v uhorkovej sezóne problém čo čítať alebo počúvať. Šachová partia prezidenta Miloša Zemana pokračuje bez prerušenia a jeho simultánni partneri robia jednu chybu za druhou. Rusnoková vláda je kompletná a pracuje až sa im z kečky parí.

Odstupujúca vláda si na odmenách rozdelila štvrť miliardy českých korún. Bývalí poslanci ODS boli z väzby prepustení, lebo medveď inak povedané mali imunitu aj na to čo robili či nerobili, expremiér Nečas si tiež osobne vyzdvihol z basy svoju milenku a teraz už aj partnerku, ktorá však bude stíhaná na slobode, kým bývali poslanci zatiaľ nie. Ale nikto nevie, či sa do basy zasa nevrátia. A hlavný žalobca Ištván navštívil prezidenta, ktorý ho pochválil a Ištván povedal, že o kauzách mu nič neprezradil. Partizánskije skazky dľa pionierov sú naozaj milé a niekedy až úsmevné. Vo vláde zloženej z odborníkov, podľa opozície Zemanových kamarátov, vyčnieva minister financií Fischer, ktorému sa zrazu podarilo vyrovnať všetky dlhy z prezidentskej kampane, šibnutím čarovného prútika a známym to rozprávkovým sloganom „Stolček prestri sa". Vláda predstúpi pred Snemovňu aby požiadala o dôveru krátko nato, ako sa skonči výročie zhodenia atómovej bomby na Hirošimu a ktovie či bomba nevybuchne aj v českej SP. Prezident totiž opozíciu, ktorá vykrikuje o 101 podpisoch pre jej vládu pani Nemcovej zdvorilo požiadal, aby mu tie podpisy predložila overené notárom. Zvyklosť netypická a ani nie idiotská, ako tie ústavné zvyklosti, ktoré prezident narušil, lebo však v ústave nie sú.. Trafená opozícia zagágala ako trafená hus.

Kým komunisti v PS sú skôr za vládu Rusnoka, v ČSSD to vrie, existujú totiž dve krídla, jedno sa prikláňa k dôvere Rusnokovej vláde a druhé nie. Predstaviteľom prvého krídla je pán podpredseda Hašek, ktorého junior Dientsbier obviňuje, že namiesto toho, aby držal predsedovi Sobotkovi chrbát, ak mu mydlí schody. Sobotka sa totiž uchádza v druhom kole o zloženie vlády, ktorá by samozrejme tiež ťažko prešla SP, hoci po páde vlády o túto šancu nejavil záujem. Komunisti a ČSSD sa boja návratu vlády bývalej koalície bez Nečasa a v SP sú otázne hlasy 101 pre ODS a TOP 09 plus LIDEM. Patová situácia, ale zrejme ani nie, ak by totiž prezident dal na tých 101 hlasov notársky overených, vybuchla by ďalšia bomba, zvaná rozdelených štvrť miliardy českých korún. Ak by aj po vyslovení nedôvery Rusnokovej vláde, nechal vládu vládnuť a poveril by pána Rusnoka hľadaním nového premiéra (čo sa už raz za vlády V. Havla stalo, keď bol poverený pán Lux a po hľadaní našiel Tošovského), tak celá tá kavalkáda bude pokračovať ďalej. Prezident M. Zeman má času dosť a zrejme čaká, kedy všetci zložia zbrane a PS odhlasuje nové voľby. Zdatný šachový veľmajster Miloš Zeman má pripravených dostatok krokov, aby zvládol situáciu ako prezident dolných lO miliónov ľudí v ČR. A do toho všetkého zaznela informácia, že dostavbu Temelína zatiaľ schvaľovať nikto nebude, došlo totiž k obratu. Americká firma Westinghouse, ktorá mala záujem a veľký,medzitým krachuje a kupujú ju Číňania. Takže Temelín je z kola von a vonku sú aj bývalí poslanci. A dovolenkám sa tešia „ kmotrovia“, ktorí zázrakom unikajú Cattanimu- Ištvanovi z dosahu. A tak mu zostala už len chudinka Nagyová, ktorú možno vyhlásia za martýrku, lebo za sv. Anežku ju v pochopiteľných dôvodov vyhlásiť nemôžu. Slovensko sa medzitým teší na veľvyslankyňu Klausovú a Moskva na Remeka, ktorých prezident podpíše tesne predtým, ako požiada Rusnokova vláda SP o dôveru. A tak si prezident zasa pripíše na svoje konto ďalšiu výhru v šachovej partii . Ale pesnička „Točte se, pardálové“ tým znieť českými luhmi a hájmi znieť neprestane.