Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Terajšieho predsedu KSK Z. Trebuľu podporia aj SMK a MOST-HÍD! – Vladimír Mezencev

V Prešovskom kraji SMER-SD spolieha na primátorov a starostov
Čo nového pred voľbami do vyšších územných celkov v Košickom a Prešovskom kraji? Ešte pred uzavretím volebných kandidátok môžeme konštatovať, že nového je veľa. Predovšetkým v samotných Košiciach a na celom juhovýchodnom Slovensku. Tam to chvíľami doslova vrelo. Pravica tu odhalila všetky svoje slabiny, konkrétne pri výbere kandidáta na predsedu Košického samosprávneho kraja.

Dlhé mesiace sa jednotlivé strany nedokázali dohodnúť na tom, kto bude ich spoločný kandidát voči doterajšiemu predsedovi KSK Zdenkovi Trebuľovi /SMER-SD/. Pravica sa nevedela rozhodnúť medzi Máriou Sabolovou /KDH/ a Martinom Padom /SDKÚ/ obaja svojho času pôsobili v NR SR, M. Pado bol svojho času aj ministrom vnútra SR. Po mesiacoch čakania na to, kto ustúpi, tak nakoniec urobil kandidát SDKÚ. Už vtedy sa však z radov opozície ozývali hlasy že bez ohľadu na to, či to bude M. Pado, alebo M. Sabolová, pôjde o slabého súpera Z. Trebuľu, ktorý má v Košickom kraji skutočne veľa priaznivcov a rozhodne sa o svoju stoličku nemusí obávať ani do budúcnosti. Zrejme aj to ovplyvnilo rozhodnutie dvoch tzv. maďarských strán, ktoré sa rozhodli vo voľbách podporovať kandidatúru Z. Trebuľu! Obe síce pred časom tvrdili, že pokiaľ pravica nenájde Z. Trebuľovi dôstojného protikandidáta tak postavia vlastných, ale zrejme tieto vyhlásenia boli iba politickou hrou. Obe strany už vtedy – keď aj sa oficiálne ešte nerozhodli podporovať terajšieho predsedu KSK, tak o tom určite vážne uvažovali. Už predovšetkým preto, lebo spolupráca strany SMER-SD s SMK a neskôr aj s MOST-HÍD má v Košickom kraji niekoľkoročnú tradíciu. Jedno je však isté: podľa slov predsedu strany MOST-HÍD v Košickom kraji Eleméra Jakaba v krajskom vedení ic strany sa nenašiel ani jeden funkcionár, ktorý by hlasoval proti podpore Z. Trebuľu! Čo sa týka volieb poslancov KSK všetky tri strany, teda SMER-SD, SMK a MOST-HÍD pôjdu do volieb samostatne.

Ešte pred samotným oficiálnym prehlásením strany MOST-HÍD o tom, že podporí v regionálnych voľbách Z. Trebuľu, sa M. Sabolová vzdala svojej kandidatúry. Napriek tomu, že dve pravicové strany sa rozhodli podporovať kandidatúru doterajšieho ľavicového predsedu KSK, koalícia KDH-SDKÚ- MOST-HÍD však naďalej bude pokračovať. I keď podľa SDKÚ a KDH „dostali od svojho partnera úder pod pás“. Čo už, nič nové pod slnkom. Takzvaná Ľudová platforma si už navzájom dala nejednú podpásovku, ale čo iné jej zostáva? Je tak slabá v trojici i pätici, že je to úplne jedno, či bude naďalej vzájomne spolupracovať, alebo nie. Je neschopná niečo presadiť na parlamentnej úrovni a nemožno sa preto čudovať, že to neklape ani dole. To však, čo v tomto prípade nepochopili KDH a SDKÚ, strany MOST-HÍD a SMK vidia oveľa realistickejšie. Jednoducho vzali na vedomie fakt, že žiadny ich kandidát nemá šancu získať stoličku predsedu KSK a tak sa rozhodli pre spoluprácu so stranou SMER-SD. Na veľké prekvapenie svojho kandidáta na župana predstavila Sulíkova SaS, je ním v politike úplne neznámy Radovan Masnyk. Nuž, aby to bolo pestrejšie tak so svojím kandidátom prišla aj regionálna strana 7 STATOČNÝCH. Je ním manažér Vladimír Gurtler.

V PREŠOVSKOM KRAJI PO STAROM?
Oveľa jednoduchšia situácia sa zdá byť v Prešovskom kraji, kde sa očakáva zopakovanie súboja spred štyroch rokov – a to medzi terajším predsedom PSK Petrom Chudíkom a Janom Haleckým /KDH/. Obaja sa vtedy stretli v druhom kole, v ktorom si P. Chudík /koalícia na čele so stranou SMER-SD/ udržal pozíciu prvého muža v kraji. Žiaľ, jeho protivník ťažko znášal prehru a videl za ňou všeličo, len nie tvrdú politickú realitu na severovýchode Slovenska. Za J. Haleckým stojí trojčlenná pravicová koalícia /KDH, SDKÚ a MOST-HÍD/ a táto bude fungovať aj pri voľbách poslancov PSK. Na kandidátke bude 32 mien za SDKÚ, 26 za KDH a 4 za MOST-HÍD. Strana SMER-SD dala na svoju kandidátku až desať primátorov a okrem nich sa spolieha aj na solídny počet starostov. Podľa predsedu Krajskej rady strany SMER-SD v Prešovskom kraji Stanislava Kubánka chcú obhájiť pozície spred štyroch rokoch, kedy strana získala okrem predsedu PSK aj 26 zo 62 poslaneckých stoličiek, ale toto jeho konštatovanie môžeme považovať za priskromné. SMER-SD si v kraji pod Vysokými Tatrami i Duklou môže trúfať na vyšší počet poslancov. V Košickom kraji SMER-SD dáva na svoju kandidátku iba dvoch primátorov – oboch na Zemplíne – a to v Michalovciach a Sobranciach, okrem nich dvoch námestníkov primátora mesta Košice – Jána Jakubova a Renátu Lenártovú. SMER-SD mal doteraz v krajskom parlamente väčšinu poslancov a spoločne s SMK /strana MOST-HÍD zatiaľ nemá v ňom zastúpenie/ početnú prevahu a tak mohli bez problémov presadiť svoje plány a predsavzatia...

R. BAUER OPÄŤ NA SCÉNE
To najzaujímavejšie nakoniec. V hodine dvanástej sa rozhodol kandidovať na predsedu KSK RNDr. Rudolf Bauer, súčasný starosta Mestskej časti Košice – západ. Urobil tak napriek tomu, že celé mesiace odmietal ponuku pravicových strán v Košickom kraji kandidovať na túto funkciu. Bolo to konkrétne v časoch, kedy SDKÚ jednoznačne presadzovala M. Padu a KDH M. Sabolovú. R. Bauer od 90-tych rokov prešiel mnohými funkciami. Bol košickým primátorom, predsedom VÚC KSK i dlhoročným poslancom NR SR za KDH. Z tohto hnutia demonštratívne odišiel spoločne s Vladimírom Palkom a ďalšími poslancami. Ako povedal R. Bauer rozhodol sa kandidovať až po odstúpení M. Sabolovej, ktorá tak urobila na protest proti tomu, že tzv. maďarské strany sa rozhodli v regionálnych voľbách podporiť Z.Trebuľu. len pre zaujímavosť – R. Bauer už so Z. Trebuľom raz prehral – bolo to pred ôsmimi rokmi...