Sumarizácia výsledkov volieb do EP bola úspešná a bez incidentov – Štatistický úrad SR

Sumarizácia výsledkov sobotných (25. 5.) volieb do Európskeho parlamentu (EP) sa uskutočnila bez incidentov. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR, ktorý spracoval výsledky v priebehu deviatich hodín. Na spracovaní agendy sa podieľalo 1200 pracovníkov v 50 odborných sumarizačných útvaroch pôsobiacich v Bratislave a po celom Slovensku.

 

"Sumarizácia prebehla úspešne a bez incidentov, spracovali sme dáta z takmer šesťtisíc volebných miestností na Slovensku. Celkovo bolo treba skontrolovať a spracovať 210.000 hárkov papiera s výsledkami pre jednotlivé strany či kandidátov," uviedol predseda ŠÚ SR Alexander Ballek.

 

K rýchlemu spracovaniu výsledkov volieb prispel podľa ŠÚ SR fakt, že značná časť okrskov pracovala plne elektronicky. "Počas volebnej noci využilo elektronický systém spracovania celkovo 2915 okrskov, čo je takmer trojnásobok oproti počtu v roku 2014," spresnili štatistici s tým, že cez Integrovaný volebný informačný systém (IVIS) pracovalo 49 percent okrskov.

 

Prvú okrskovú zápisnicu z obce Starý Hrádok v okrese Levice potvrdili v IVIS o 22.34 h, poslednú z okrsku č. 45 v Bratislave–Petržalke zaznamenali o 7.01 h. Spomedzi 49 okresných komisií, pri ktorých pracovali aj sumarizačné pracoviská ŠÚ SR, prišla ako prvá zápisnica Okresnej volebnej komisie (OVK) za územný obvod Svidník o 1.08 h. Posledná zápisnica OVK bola potvrdená za územný obvod Bratislava v nedeľu ráno o 7.18 h.

 

Najviac zápisníc, z 378 okrskov, spracovali pracovníci v rámci sumarizačného pracoviska v Bratislave. Podobnú záťaž pocítili pracoviská v Prešove, Žiline, Rimavskej Sobote a Nitre. "V priemere na jednom sumarizačnom pracovisku spracúvali štatistici 122 zápisníc," informuje ŠÚ SR.

 

Na internetovej stránke www.volbysr.sk sú od nedele (26. 5.) dostupné definitívne výsledky volieb do EP za SR v slovenskom aj anglickom jazyku. Obsahujú podrobné informácie o výsledkoch až po úroveň okrskov.