Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Stravovacie návyky detí začínajú v rodine

O tom nemôže mať nikto ani najmenšie pochybnosti. Aký je teda reálny stav v školskom stravovaní, ktorého kvalita začali akosi intenzívne premieľať médiá v súvislosti s našimi prehreškami voči zdravej výžive? Každý si robí hodnotenie akýchkoľvek spoločenských a sociálnych javov na základe vlastných skúseností a to platí aj o stravovaní detí a mládeže. Isté je, že nech školské jedálne a ich personál sa hoci aj zoderú a nech vymýšľajú akékoľvek „fajnoty“, nespokojenci sa vždy nájdu. Takí sme my, ľudia...

Pred niekoľkými dňami zaujímavo prikrášlili obed v školskej jedálni pri ZŠ Prostějovská v Prešove. Je to štandardná sídlisková škola so štandardnou jedálňou, ale aj napriek štandardnej kvalite varenej a podávanej stravy sa zdalo, že detváky, najmä tie menšie, akosi veľa nechávajú na tanieri. A tak na nich v kuchyni vymysleli jednoduchú hru. Počas jedného obeda sa v jedálni objavil statný medveď Miško a ten všetkým detvákom, ktoré odovzdali pri okienku prázdny tanier, daroval pre medveďa i deti najlepšiu odmenu – sladkosť. Dokonca ich počas jedenia aj povzbudzoval svojim „výborne, ešte trochu, brum-brum“. Ako nám na záver obeda v kuchyni prezradili, akcia predsa len pomohla, zbytkov bolo očividne menej. Aj keď na niektoré deti nezabrala ani táto „finta“.

Na priebeh a výsledný efekt tejto akcie sa prišli pozrieť aj niektoré kolegyne z jedální iných materských a základných škôl mesta, ktoré majú podobné problémy. Z ich výmeny názorov sme zachytili niekoľko postrehov a názorov, ktoré ukazujú prstom na rodičov:
-Nech robíme čokoľvek, niektoré deti prídu s doslova zlými stravovacími návykmi, ktoré ich budú prenasledovať celý život, pretože rodičia ich v nesprávnom systéme stravovania jednoducho stále utvrdzujú. Nechceme ich obviňovať z pohodlnosti, ale čo iné si o tom myslieť?
- Je nám ľúto, že musíme toľko jedla dávať po každom obede do drvičky. Neviem, čo je to za vymyslený systém, ale keď sme ešte pred niekoľkými rokmi dostali za odber zbytkov zo strany odberateľov nejaké peniaze, dnes musíme platiť my, že nám ich láskavo zoberú preč. To je kšeft...
- V našej škôlke sa stalo, že mamička číta svojmu dieťatku jedálny lístok a keď príde na rad špenátová polievka, povie pred všetkými: - Špenátová polievka? Fuj!
- No my zase máme mamičky, ktoré zakazujú svojim deťom jesť na desiatu alebo olovrant chlieb s pomazánkou. Či už je bryndzová s pažítkou, syrová, rybäcia, akákoľvek. Takže detičky vtedy jedia suchý chlebík. Ale jednu slečnu sme naučili jesť pomazánky už po prvom ochutnaní. A ako ich má dnes rada. Doma vraj mama takú dobrotu nerobí. Čo na to povedať?
- U nás sa zase stalo, že otec na ryžový nákyp pred svojim maličkým synčekom povie: - Ja si neprajem, aby môj syn jedol takéto gebuziny! Tu je škoda slov...
- Ďalšia pani vedúca kuchyne v materskej škole pridala: - Jedna mamička na nás vyletela, že si žiada, aby jej dcérka dostávala ako stravu iba surovú zeleninu a ovocie. Vyriešili sme to jednoducho: - Nuž, to si musíte hľadať iné zariadenie, my sme viazaníslovenskými a európskymi školskými stravovacími normami!
To je iba krátka ukážka z toho, čoho sú pri „ochrane“ svojich ratolestí schopní rodičia, negatívnych príkladov tam bolo počuť vyše práva. Školské jedálne teda sústavne bojujú s tromi nepriateľmi – hlúposťou, zlými stravovacími návykmi z rodín a často aj s laxným prístupom detí k jedeniu, pretože majú málo pohybu na čerstvom vzduchu. Ale také už je naše školstvo, takí sú naši rodičia, také sú naše deti!

Aj preto aktívne kolektívy školských kuchýň vymýšľajú (a často bez patričného efektu ako odmeny za svoju snahu)rôzne akcie, len aby zvýšili záujem svojich malých stravníkov o pravidelnú a zdravú stravu. Šéfka domácej školskej jedálne pani Mária Kovaľová , ktorá žiakom so svojim kolektívom pripravila mimoriadny obed s medveďom Mišom, už rozbehla ďalší stravovací projekt:
- Spolu so žiackou samosprávou školy sme vyhlásili súťaž tried o najlepšie zostavený jedálny lístok z hľadiska obľúbenosti jedál u žiakov, pestrosti a zdravotnej vhodnosti. Teda, o ktorých sú presvedčené, že sú zdravé. Chceme tým dosiahnuť, aby deti venovali tomu, čo jedia, viac pozornosti, aby sa začali zaujímať o zdravé a vhodné stravovanie. Sme zvedavé, aký záujem táto súťaž vyvolá. Všetci by sme boli radi, keby sa koleso obrátilo a deti začali v stravovaní vychovávať a usmerňovať svojich rodičov...
Nuž, ako vidíte, niektorí mladí rodičia by si oprávnene zaslúžili po dvojke z chovania a štvorke z vedomostí o tom, ako funguje svet!

Nazdar chlapi, skúsite to, brum, brum...

Nazdar chlapi, skúsite to, brum, brum...

Pozrite, ako sa kapustová polievka tými vitamínmi hmýri...

Pozrite, ako sa kapustová polievka tými vitamínmi hmýri...

Ty si odmenu veru zaslúžiš...

Ty si odmenu veru zaslúžiš...