SPRÁVY A KOMENTÁRE: Slovensko je jedným z najlepších priateľov Izraela vo svete – Juli-Joel EDELSTEIN

Bratislava 21. júna (TASR) - Slovensko je jedným z najlepších priateľov Izraela vo svete. Povedal predseda Knesetu štátu Izrael Juli-Joel Edelstein po dnešnom stretnutí s predsedom Národnej rady SR Andrejom Dankom na Bratislavskom hrade.

      

Danko tiež vyzdvihol vzťahy a spoluprácu oboch krajín. "Vzťahy Slovákov a Židov neboli nikdy lepšie, ako sú v tomto období," uviedol Danko. Slovensko a Izrael si podľa jeho slov majú čo poskytnúť.
      

Ocenil spoluprácu parlamentov a poďakoval za pomoc pri definovaní pojmov ako holokaust a antisemitizmus. Chce v tejto súvislosti iniciovať legislatívne zmeny. Zopakoval, že nebude tolerovať prejavy neznášanlivosti v parlamente.
      

Edelstein ocenil vládu SR a oficiálnych predstaviteľov na Slovensku za "veľmi dobrú prácu v oblasti boja proti prejavom antisemitizmu, ako aj v oblasti vzdelávania mládeže".
      

Vyzdvihol fungujúcu spoluprácu medzi krajinami a poznamenal, že je tu ešte potenciál na zlepšenie. Verí, že krajiny budú rozvíjať oblasti prospešné pre obe strany.

 

Sereď 22. júna (TASR) – Predseda Knesetu štátu Izrael Juli-Joel Edelstein, ktorý je na návšteve Slovenska, si dnes v sprievode predsedu Národnej rady (NR) SR Andreja Danka (SNS) prezrel Múzeum holokaustu v Seredi. Areálom bývalého zberného tábora ich sprevádzal riaditeľ Múzea židovskej kultúry (MŽK) Pavol Mešťan. 


V barakoch MŽK umiestnilo expozíciu, ktorá pripomína pobyt a deportácie Židov počas druhej svetovej vojny. Mešťan v závere prehliadky upriamil pozornosť na časť múzea, ktorá je venovaná tým Slovákom, ktorí pomohli slovenským Židom zachrániť sa a sú nositeľmi ocenenia Spravodlivý medzi národmi. „Slovensko je jednou z krajín, ktorá má takýchto ľudí najviac na svete,“ pripomenul. Andrej Danko po skončení prehliadky povedal, že "kto prejde tými miestami, nemôže zostať chladným. Ak dnes niekto spochybňuje holokaust, musíme s ním tvrdou rukou bojovať. Dnes máme na Slovensku veľa prejavov a vyjadrení, ktoré sa vracajú k obdobiu holokaustu a neboja sa spochybňovať ho. Každému takémuto by som odporučil, dokonca ho prinútil, aby si prešiel múzeum. Kto prejde a neskloní hlavu, neroztrasie sa, nerozochveje sa, nie je človekom". Je čas podľa neho povedať prepáčte, ale aj zastaviť tých, ktorí holokaust spochybňujú. "Budem v tomto smere pokračovať v legislatívnej činnosti a ďakujem J.-J. Edelsteinovi, že mi pomôže pri niektorých definíciách, ktoré nám pomôžu zlepšiť naše trestné zákony, aby sme takýchto ľudí dostávali tam, kam patria, do väzenia," dodal Danko.

Predseda Knesetu povedal, že oceňuje, Slovensko sa dokáže úprimným spôsobom vyrovnať s temnými stránkami svojej minulosti, "ktorá je nesmierne komplikovaná". Poďakoval znovu za tých, ktorým slovenskí občania zachránili svojou odvahou počas vojny životy. Dodal, že vníma stúpajúce prejavy xenofóbie a antisemitizmu vo svete, preto je podľa neho dôležité pripomínať najmä mladej generácii aj formou, ako je seredské múzeum, čo holokaust bol a čo znamená. "Cením si, že aj takýmto spôsobom budete šíriť povedomie o tejto otázke," povedal J.-J. Edelstein a povedal, že verí, že priateľstvo medzi Slovenskom a Izraelom sa bude prehlbovať.