SPRÁVY A KOMENTÁRE: Nový priestor pre slovenskú žurnalistiku – Dušan D. Kerný

Teraz, keď sa usádza prach po voľbách amerického prezidenta, možno si uvedomiť, ako sa to týka Slovenska. Odznelo veľa slov, ale nikto neupozornil na ojedinelosť situácie, akú sme tu nemali dobrých pätnásť, dvadsať rokov. Počas nich bola na Slovensku vždy mediálne vplyvná skupina, čo mala vo svojich mobiloch, alebo v paláci telefónne číslo Clintonovcov a ich bezprostredného okolia. Nejde len o to mať telefónne číslo. Ide o to, že ho vždy niekto zdvihol. Vždy – či už v osobnom, alebo vo verejnom živote, je to rovnaké. Ide o to, aby to nebolo len tak, že vždy nájdu vás, keď vás potrebujú, ale aj o to, že vy vždy nájdete toho, koho potrebujete.

 

Tentoraz takýto bezprostredný kontakt k jednému z najsilnejších politikov planéty v Bratislave nie je. Nemá mu kto našepkať, že sme čierna diera. Možno vám budú hovoriť, že väčšina ľudí na Slovensku sa nezaujíma o voľby v USA. Ale neverte. Každý sa tak či onak s ich výsledkom stretne. Nenadarmo si mnohí uvedomujú, že sa skončila tá situácia na Západe, aká bola doteraz, že je to koniec toho Západu, čo sme doteraz poznali. Dvadsať rokov nám vtĺkali do hláv dôležitosť elít a ich multikulturalizmu, až sme videli, ako sa aj desiatky miliónov amerických voličov postavili proti. Po prvý raz veľkokapitál a vojensko-priemyselný komplex USA nepresadil svojho jednoznačne uprednostňovaného kandidáta.

 

Po prvý raz tu za posledné desaťročia vo verejnoprávnom médiu odznelo v súvislosti s novozvoleným prezidentom USA – najsilnejšieho spojenca Slovenskej republiky, slovo kontroverzný. Je to, ako vieme, slovo zaklínadlo. Po prvý raz vidíme, ako nemecká politická špička nehovoriac o Bruseli, má problémy s formuláciami blahoželaní. Po prvý raz vidíme, ako inak reaguje na voľby Budapešť a Brusel. Je voči nej bezmocný. To všetko vytvára i nové mediálne prostredie. A volá nie len po jednoznačnej, ale aj novopoňatej žurnalistike. Pre ňu sa otvoril nový priestor aj na Slovensku.