Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Spomíname na Mgr. Karola Poláka, legendu slovenskej televíznej športovej žurnalistiky – Jozef Kuchár

Je takmer neuveriteľné, že v minulých dňoch uplynul už rok od chvíle, keď z našich radov navždy odišiel nenahraditeľný televízny komentátor, publicista a spisovateľ Karol Polák. V piatok 22. januára 2016 bol slnečný mrazivý deň a vyše 300 priateľov, kolegov, spolupracovníkov a príbuzných prišlo do bratislavského krematória na poslednú rozlúčku s Karolom Polákom, legendárnym komentátorom. Lúčili sme sa s vzácnym človekom a výraznou osobnosťou. 

 

Vzdali sme poslednú poctu obetavému mužovi, ktorý celý svoj plodný život zasvätil statočnej, dôslednej a obetavej tvorivej práci. V nej videl a nachádzal zmysel svojho žitia a ľudského šťastia. Opustil nás náhle vo veku 81 rokov. Jeho životná cesta je poznačená veľkou profesionalitou a obetavosťou. Bol nielen vynikajúcim komentátorom, ale aj vzdelaným a principiálnym človekom. Napísal tri hodnotné knihy, tú štvrtú už nestihol dokončiť. Je autorom mnohých článkov a komentárov, ktorými prispieval k zvyšovaniu profesionality a k vyššej úrovni v médiách.

 

K nezabudnuteľným patria jeho televízne rozhovory s najvýznamnejšími predstaviteľmi a osobnosťami svetového športu. Vo chvíľach dobrých aj zlých vedel kde je jeho miesto, na ktorej strane je pravda. Aj dnes si uvedomujeme, akú užitočnú prácu vykonal svojou tvorivou činnosťou v Slovenskom rozhlase a najmä vyše tridsať rokov v Slovenskej televízii. Stal sa komentátorom, ktorý dokázal na vysokej úrovni propagovať telesnú výchovu a šport. Svoju prácu robil tak, aby aj jeho pričinením bol svet krajší ako v skutočnosti je.

 

Zúčastnil sa na mnohých svetových športových podujatiach. Ako komentátor absolvoval 12 olympijských hier, 9 majstrovstiev sveta vo futbale a 26 svetových šampionátov v krasokorčuľovaní. Vo svojej profesionálnej práci vedel čo je dôležité, čo prvoradé a čo televízneho diváka najviac zaujíma. Jeho slová mali vysokú hodnotu. Svoj plnohodnotný život prežíval až do samotného konca v neustálom pohybe. Bol človekom s veľkou dávkou energie a nedokázal pokojne sedieť. Nepoznal čas oddychu a ničnerobenia. Aj v dôchodkovom veku ho vnútorná sila hnala do rôznych činností a aktivít.

 

Presadil sa nielen ako vynikajúci komentátor ale aj recitátor, moderátor rôznych kultúrnych a športových podujatí, organizovaných pri rôznych príležitostiach a navyše aj ako ľudový rozprávač. Bol a ostane majstrom hovoreného slova. Neoblomný vo svojich krédach, priateľský človek s horúcim srdcom, triezvym rozumom, nadšený, vzdelaný a múdry. Skutočná nemenná legenda športovej televíznej žurnalistiky.

 

Jeho všestrannú dlhoročnú obetavú tvorivú činnosť vysoko oceňovali novinárske, športové organizácie a rôzne inštitúcie. Veľmi si vážil Cenu Slovenského olympijského výboru aj televízne ocenenie Československej televízie Zlatý krokodíl, ktorú prevzal už v roku 1972. Okrem toho dostal Cenu Československej televízie a mnoho ďalších uznaní.

 

Miestom jeho posledného odpočinku je cintorín v Slávičom údolí v Bratislave. V jeho blízkosti majú svoje miesta bývalí hokejisti Dušan Pašek, Vlado Dzurila, futbalista Koloman Gögh, nezabudnuteľný futbalový tréner Leopold Šťastný a volejbalista storočia Bohumil Golian.

Foto: Vladimír Mikunda