Spoločné rokovanie vlád prinieslo inventúru vzťahov – Robert Fico

Za inventúru vzájomných vzťahov označil premiér Robert Fico dnešné spoločné rokovanie slovenskej a českej vlády na bratislavskom Bôriku. Jeho výsledkom je vyhlásenie predsedov vlád, ktoré hovorí napríklad o spolupráci v európskych otázkach, pri problematike migrácie, v obrane, energetike, doprave či poľnohospodárstve. Ďalšie spoločné rokovanie oboch kabinetov má byť na budúci rok v Česku.
     

 "Považujem toto stretnutie za veľmi dôležité. Je to inventúra vzájomných vzťahov, ale sú to aj pôžičky vzájomnej dôvery. Táto inventúra prebehla nielen na úrovni premiérov, ale prebehla na úrovni jednotlivých rezortov, čo je neobvyklé a nevídané, aby si krajiny takto navzájom kontrolovali plnenie svojich záväzkov a vzťahov a najmä vymieňali si skúsenosti," povedal po skončení rokovania Fico. 
      

Spoločné rokovania vlád považuje jeho český náprotivok Bohuslav Sobotka za peknú a dobrú tradíciu. "Myslím si, že vynikajúce vzťahy medzi ČR a SR sú v dnešnej dobe veľmi vítaným príkladom pre celú EÚ. Myslím, že naše vzťahy sú aj základom stability v rámci strednej Európy a sú dôležitým príspevkom a ako ukázala diskusia na bratislavskom summite, tak dobrá spolupráca medzi ČR a SR môže byť príspevkom k stabilite celej EÚ," skonštatoval Sobotka.
      

Ako poznamenal Fico, situácia v Európskej únii nie je jednoduchá. Ukážka spoločného postupu, priateľstva a vecného dialógu má byť preto to najlepšie, čo môžu Slovensko a Česko ponúknuť Európe. Zdôraznil, že v európskej politike prakticky neexistujú témy, ktoré by obe krajiny rozdeľovali. Obaja premiéri dnes opätovne deklarovali napríklad rovnaký prístup k riešeniu migračnej krízy a odmietaniu kvót.
      

Slovenská a česká vláda sa v spoločnom vyhlásení dohodli, že postoje v oblasti európskych záležitostí budú koordinovať aj naďalej. Poukázali na to, že je potrebná vnútorná reflexia EÚ, ktorá by mala viesť k posilneniu dôvery občanov v spoločný európsky projekt. "Predsedovia vlád SR a ČR zastávajú názor, že vnútorná reflexia EÚ by nemala v súčasnosti viesť k veľkým inštitucionálnym zmenám alebo k zrýchlenej integrácii, ale k zefektívneniu kľúčových prvkov súčasnej únie a lepšiemu zohľadneniu konkrétnych očakávaní občanov," píše sa v materiáli.
      

Vlády oboch krajín sa dnes na bratislavskom Bôriku stretli po štvrtý raz. V minulosti sa stretli 12. mája 2015 vo Valticiach (ČR), 24. apríla 2014 v Skalici (SR) a historicky prvé spoločné zasadnutie sa uskutočnilo 29. októbra 2012 v Uherskom Hradišti (ČR) a Trenčíne (SR).