Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Spoločné rokovanie vlád dopadlo ako inventúra vzťahov vynikajúco – Robert Fico

Spoločné rokovanie slovenskej a českej vlády v Skalici dnes podľa premiéra Roberta Fica dopadlo ako inventúra vzájomných vzťahov vynikajúco. Vyhlásil to na tlačovej konferencii po skončení zasadnutia. Ministri podľa neho prešli základnú agendu a naznačili priority, ktorým sa jednotlivé rezorty a vlády musia venovať. Počas diskusií neobišli ani najhorúcejšiu zahraničnopolitickú tému, a tou je situácia na Ukrajine. Premiéri spolu hovorili o reverznom toku plynu zo Slovenska na Ukrajinu, ako aj o postoji ČR k zavedeniu možných ekonomických sankcií voči Rusku. O podrobnostiach na tlačovej konferencii neinformovali.

Premiéri v spoločnom vyhlásení vyjadrili plnú podporu procesu rozširovania Európskej únie o krajiny, ktoré majú záujem a spĺňajú kritériá na členstvo. Myslia si tiež, že je čas otvoriť diskusiu o európskej perspektíve reformne najúspešnejších krajín Východného partnerstva. Zároveň v mene svojich krajín vyjadrili plnú podporu suverenite, nezávislosti a územnej celistvosti Ukrajiny. Naďalej ju politicky podporujú v jej európskom smerovaní, vrátane urýchleného splnenia technických podmienok na podpis zostávajúcich kapitol Asociačnej dohody. SR a ČR sú pripravené pomáhať Ukrajine v oblasti nastolenia fungujúcich demokratických inštitúcií, vlády zákona, rešpektovania ľudských práv, podpory ekonomických reforiem a budovania občianskej spoločnosti.

Fico vyzdvihol fakt, že SR a ČR majú na absolútnu väčšinu zahraničnopolitických otázok podobný názor. Najbližšie slovenské predsedníctvo vo Vyšehradskej štvorke chce preto využiť na zbližovanie postojov členov tohto zoskupenia a ich prezentovania na pôde EÚ. Český partner Bohuslav Sobotka vyslovil plnú podporu jeho krajiny slovenskému predsedníctvu vo V4, ktoré sa začne 1. júla. Dnešnú schôdzku označil v niektorých oblastiach za silne motivačnú. Ako príklad uviedol náskok Slovenska pri schvaľovaní operačných programov na čerpanie eurofondov pre nové sedemročné obdobie. To je podľa neho motiváciou pre všetkých jeho ministrov na zintenzívnenie prípravy českých operačných programov.

Obaja tiež informovali o dohode ministrov financií Petra Kažimíra a Andreja Babiša na vytvorení spoločného československého koordinátora, ktorý bude bojovať proti daňovým únikom. "Slovensko je krajina, ktorá môže ponúknuť určité skúsenosti z tejto oblasti," vysvetlil Fico s tým, že koordinátor bude tieto témy nielen otvárať, ale i sprostredkovateľom pozitívnych aj negatívnych poznatkov z jednej aj druhej strany. Najbližšie spoločné rokovanie vlád sa má uskutočniť v októbri 2015 na Morave, nie je však vylúčený skorší termín.
(TASR)