Som presvedčený, že prezident nenájde na J. Čižnárovi nič – P. Paška

Predseda NR SR Pavol Paška (Smer-SD) je presvedčený, že prezident SR Ivan Gašparovič nenájde na zvolenom kandidátovi na generálneho prokurátora nič, čo by nebolo v poriadku a bránilo by jeho vymenovaniu do funkcie. Vyhlásil to na brífingu po zvolení Čižnára s tým, že je len na hlave štátu, ako bude postupovať.

"Odkedy sa začalo objavovať meno pána Čižnára, nikto nespochybnil jeho odbornú spôsobilosť, navyše priebeh voľby nebol poznačený žiadnym presviedčaním poslancov, pečiatkovaním či kontrolovaním, voľba bola legitímna. Verím, že prezident rozhodne tak, aby Generálna prokuratúra SR mala čo najskôr nového šéfa," povedal. Paška podľa svojich slov nevidí problém v tom, že Čižnár je spolužiakom premiéra Roberta Fica (Smer-SD) z vysokej školy. "Mňa na sociológii učili, že priemerná sociálna bytosť by mala mať okolo 800 až 1000 vzťahov. Všetci chodíme do školy, všetci niekoho poznáme, máme frajerky, manželky, tí majú svojich známych, je zúfale diskreditovať niekoho len tým, že je niekoho známy. Neprekáža mi to," uistil s tým, že je rád, že sa spoločnosť po dvoch rokoch zbavila jedného problému.

Paška zároveň uviedol, že ani počas rozpravy nezaznamenal žiadne spochybňovanie legitimity vypísania tejto voľby, ani samotnej voľby. "Renomovaní ústavní právnici hovorili, že nič nebránilo tomu, aby som túto voľbu po tom, čo prezident povedal, že Čentéša nikdy nevymenuje, zvolal," zdôraznil. Pokiaľ ide o opozíciu, Paška tvrdí, že opozičné strany sa akoby zomkli na tejto jedinej téme a uchyľovali sa len do rodiny morálky "a pre mňa ako filozofa a politológa mimoriadne zabávajúcich pohľadov na fungovanie demokratických politických systémov". "Jediný argument, ktorý sa vinul celou rozpravou, bola štandardná poloha strašenia ľudí o tom, ako jedna strana vraj realizuje moc," konštatoval. Paška však upozornil, že takto je to v demokracii. "Potrebujete dôveru ľudí cez demokratické voľby. Ak získate takýto mandát, je vaša povinnosť moc realizovať. Podľa opozície by sme asi mali zaviesť nielen minimálnu hranicu na vstup do parlamentu, ale aj vrchný limit, povedzme desať percent. To by sa páčilo všetkým a určite by to potom na Slovensku vyzeralo tak, ako sme boli svedkami počas vlády zlepencov," dodal s tým, že nemá problém ukázať hlasovacie lístky z dnešnej tajnej voľby.
TASR