Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Sofistikovaný systém ľudskej nadradenosti – Katalin Tara

KATALIN TARA – mladá autorka, publikujúca na Facebooku, žijúca v Karibiku, milujúca Slovensko  ktorá je rovnako mladá ako Slovenská republika. Jej texty sa vyznačujú jednoduchosťou, priamočiarosťou, logickým myslením, to čo píše svedčí o tom, že neuteká pred problémami súčasnosti, ani ich v sebe nedusí. Lakonicky by sa dalo povedať, že neobjavuje fúrik, ale berie ho ako vynález na princípe kolesa a vezie na ňom náklad, ktorý nám i jej nadelil život. Medzi jej riadkami sa dá prečítať napríklad aj to, hoci o tom nehovorí konkrétne, že všetci sme údmi jedného veľkého tela. Príroda nás teda stvorila ako príbuzných, pretože nás zrodila z tej istej látky a v tú istú sa vrátime. Pričom konaním dobra, vyzýva k radosti zo života.  Katalin, ktorá sa rada pozerá na more je jeden z tých príkladov, ako nám treba niečo robiť, aby sme túto generáciu nestrácali,  aby zostávala doma a zveľaďovala naše statky - zmätky, aby sme časom mohli žiť s otvorenými dverami, bez vrátnikov, ktorých vynašlo naše svedomie. Publikujeme jej príspevok.

 

 

Fikcia reality

Takmer všetci žijeme v Európe život, ktorý nie je skutočný. Akýsi EU-MATRIX, ktorý sa deje okolo nás, vy ho považuje za skutočný, ale pravý svet je pred nami dokonale ukrytý, lebo naše zmysly sú natoľko otupené, že realitu skutočného života vidieť nedokážeme a na rovinu, ani vidieť nechceme. Dám príklad. Idete do obchodu, chcete kúpiť kurča s tým, že by ste privítali, aby ho nikto nikdy predtým nezabil, lebo zabíjanie zvierat je niečo na čo nechcete radšej ani pomyslieť, aby ideálne nestálo viac ako 1,-EUR/kg a samozrejme aby bolo vychované vo voľnom výbehu na farme, lebo neľudské zaobchádzanie so zvieratami, považujete za hyenizmus.

 

A teraz obraz skutočného sveta. Farmár ktorého vydierajú obchodné reťazce ako pasák prostitútku, aby sa zmestili do ich výkupnej ceny 0,80,- EUR/kg, zavrie v hale na meter štvorcový 25 kurčiat, týra ich dva mesiace tak, že ľudské zmysly to nedokážu ani uniesť, a polomŕtve "kusy mäsa" pošle do hydinárne, kde sa smrť a brutálne posmrtné zaobchádzanie so zvieraťom stalo biznisom, a pseudo-farmár je napriek všetkej tejto ľudskej špine šťastný, že jeho kura stojí v supermarketoch len o 100% viac, ako je vaša predstava o ideálnej cene a predáva sa.

 

A potom si tento farmár večer sadne k TV a len tíško pozerá na reklamu, kde prsnatá sexi Tescobabenka ponúka jeho kurčatá "len za" 1,95,- EUR/kg, čo je jeden a pol násobok ceny, ktorú za špinavosti, ktoré pre Tesco, práve kvôli prachom, robí, dostal. Žijeme svet presne naprogramovanej fikcie, ktorú ale radi, považujeme za skutočnosť.

 

Ľudská nadradenosť

Ďalší dôležitý prvok EU-MATRIX-u, je sofistikovaný systém ľudskej nadradenosti, ktorá je systémom považovaná za kľúčový prvok a zároveň za neporaziteľnú zbraň hromadného ničenia zdravého ľudského rozumu. Ako teda ľudská nadradenosť vzniká a čo ľudstvu prináša? Je to v podstate easy ako všetky "geniálne" prvky na vytvorenie EU-MATRIX-u. Prvý krok je naučiť všetkých, že sú výnimoční, lebo každý človek je  predsa v podstate originál a teda ničím nezameniteľný. V ľuďoch to vyvolá pocit nadradenosti nad svojím okolím.

 

Priatelia toto je najšialenejšia lož storočia. Dokonca dvoch. My sme síce každý iný, ale v svojej podstate sme všetci len obyčajní ľudia a keď z nás niečo robí výnimočnými, potom je to schopnosť tvoriť pridanú hodnotu.  Umelec tvoriaci dielo, starožitník milujúci dobré obrazy, kaderníčka robiaca skvelé účesy, huslista, drilujúci hru na husle, vlastne ktokoľvek tvoriaci pridanú hodnotu to robí pre užitočnosť. Naša originalita nám nemá dávať pocit nadradenosti, ale pocit užitočnosti. Ľudia tvoriaci pozitívne pridané hodnoty, sú však EU-MATRIX-om radení do rovnakej kategórie ako stroho odetá babenka z facebook-u, robiaca selfie s našpúlenými ústami v kúpeľni pri rannej potrebe, alebo povýšenecký policajt, ktorý možno len pred tromi minútami telefonoval za volantom a ktorý vám okrem 100 eurovej pokuty za rýchlosť, s kamennou tvárou uštedrí lekciu z bezpečnosti cestnej premávky, lebo veď predsa ony aj oni, sú "všetci originálni" ľudia a preto rovnocenní možno aj s takým Komenským!

 

Dokonca systematicky tvoríme z polo-bláznov z Farmy a iných "cool" relácií celebrity! Ľudia sa ale vždy predsa delili na tých, ktorí tvorili pozitíva ako pridanú hodnotu a na tých, ktorí tie pozitíva využívali pre život. A to, že sa všetci považujeme za originálnych, je len fikcia. I'm sorry. Navyše nebezpečná, lebo podvedome som nadobudla cestou dnešným svetom presvedčenie, že som múdrejšia takmer od všetkých! Nakoniec, veď som predsa nezameniteľný originál!

 

Potom sa stáva, že len pár km od nás zúri občianska vojna a my sa tvárime, že sa nás to ale netýka. Samozrejme, že po vzore múdrych tvrdíme, aké je to hrozné, ale keďže sme všetci originálni a preto nadradení, nezabudneme takmer vždy doplniť, že nám to je síce ľúto, ale môžu si zato sami. To, že váš svet je fikcia EU-MATRIX-u, ktorú si dnes nechcete uvedomiť zistíte až zajtra, keď vyvoláte občiansku vojnu doma, lebo predsa vo svete "nás originálnych" nám nikto nebude tvrdiť, že sme obyčajní!

 

Vojny totiž vznikajú len v spoločnostiach, kde sú múdri a originálni všetci!

 

Dušan Konček