Snažil som sa byť obhajcom, podporovateľom a priateľom Slovenska – Václav Klaus

Renomovaný ekonóm, národohospodár, pedagóg, bývalý premiér a exprezident Českej republiky Václav Klaus prevzal v rámci celonárodných osláv v Martine Cenu Matice slovenskej. Spolu s Klausom ocenili pri príležitosti osláv 150. výročia vzniku MS v martinskom amfiteátri ďalších 25 osobností politického, kultúrneho, spoločenského a športového života. Niektoré z nich si ocenenie prevziať neprišli. „Toto ocenenie si naozaj veľmi vážim, považujem ho za ocenenie, ktoré hovorí niečo o tom, čo je podľa mňa pravda. Ja som sa celý svoj život, pred rozdelením Československa aj po ňom snažil byť obhajcom, podporovateľom a priateľom Slovenska,“ povedal pre TASR český exprezident.

Režisér Juraj Jakubisko považuje Cenu Matice slovenskej za akúsi výzvu. „Napĺňa ma to symbolickým pocitom zadosťučinenia a rád by som to vrátil. Robím nový film o Svätoplukovi, o dobrom Svätoplukovi. Chcel by som, aby sa páčil nielen doma, ale aj vo svete, pretože je to náš posol, čo si málokto uvedomuje,“ priblížil Jakubisko s tým, že koprodukčný film, na ktorom sa podieľa šesť štátov, by mal byť hotový o dva roky. Ocenenie Matice slovenskej potešilo aj predsedu Najvyššieho súdu Štefana Harabina, vníma ho ako veľkú zodpovednosť vo vzťahu k Slovenskej republike, vo vzťahu k slovenskému národu a tiež vo vzťahu k ústavnému a právnemu systému Slovenskej republiky. „Matica slovenská je inštitúcia, ktorá zohrala veľkú úlohu v samourčovacom procese slovenského národa a významným spôsobom sa podieľala na vzniku Československej republiky a Slovenskej republiky,“ zdôraznil Harabin. Pripomenul, že postavenie Matice sa v čase európskej integrácie umocňuje.

Podľa exprezidenta Rudolfa Schustera má dnes Matica slovenská inú funkciu, ako mala kedysi. Treba si však vážiť jej tradíciu a aj v dnešnej dobe má svoje poslanie. „Nie je dobré, ak sa z toho robí obchod a nie je dobre ani to, keď ju podceňujeme. Svoj význam má stále. Matica má získavať ľudí pre to, aby sme si boli blízki, má stmeľovať národ a byť vzorom v kultúrnej oblasti,“ skonštatoval Schuster. Vyzdvihol fakt, že na oceňovanie prijal pozvanie aj bývalý český prezident Klaus.

Matica slovenská ponúkla ocenenie pri príležitosti 150. Výročia vzniku aj ďalším osobnostiam, ako Jozef Adamec, Július Binder, Ondrej Demo, Peter Dvorský, Milan Stanislav Ďurica, Maťo Ďurinda, Ján Filc, Ivan Gašparovič, Anton Hykisch, Roman Kaliský, kardinál Ján Chryzostom Korec, Michal Kováč, Eva Kristínová, Imrich Kružliak, Michal Martikán, Vladimír Mečiar, Tibor Mikuš, Andrej Rudavský, Jaroslav Rezník, Imrich Sedlák, Vladimír Soták, Jozef Šimonovič. Niektorí z ocenených z rôznych dôvodov neprišli, medzi ocenenými chýbal napríklad aj Vladimír Mečiar a zo zdravotných dôvodov ďalší exprezident Michal Kováč.
(TASR)