SMER-SD a šport sú ako spojené nádoby – Ján Sliačan

S veľkým záujmom som si prečítal informácie o občianskom združení  VRÁŤME DEŤOM ŠPORT DO KOŠÍC, na čele ktorého stojí Igor Sidor. Človek dobre známy nielen v Košiciach. Pôvodne vysokoškolsky vzdelaný učiteľ – telocvikár, dnes úspešný podnikateľ. Bol dokonca poslancom NR SR za stranu Most-Híd, ale veľmi rýchlo sa s ňou pre názorové nezhody rozišiel. Tomuto aktívnemu mužovi sa podarilo dať dohromady tím, zložený z úspešných bývalých športovcov – reprezentantov, /Igor Liba, Ján Varholík, Martin Farkašovský, Karol Bačo.../ i komunálnych politikov, ktorý chce uspieť v nastávajúcich voľbách v druhom najväčšom meste republiky. Nuž, skutočne smelé plány. Samozrejme, ako člen strany SMER-SD mám prioritný záujem na tom, aby v novembrových komunálnych voľbách sa darilo členom a ďalším nominantom našej strany.

 

Pán Sidor nedávno predložil aj čísla, ktoré predstavujú ktoré mesto na Slovensku koľko financií dáva na šport. Tak napríklad Košice iba 0,4 percenta z celkového rozpočtu mesta, ale Prešov už raz toľko, teda 0,8%, B. Bystrica však už 2,8%, Trnava 3,9% a taký Poprad dokonca 6,4 percenta. Na druhej strane I. Sidor kvitoval, že Košice ešte nemali športovejšieho primátora, akým je súčasná hlava mesta Richard Raši /SMER-SD/, pretože tento nielen navštevuje športové podujatia, ale aj sám aktívne športuje. Koľko máme na radniciach takých ľudí, ktorí bez námahy zabehnú na bežeckých súťažiach desať – pätnásť kilometrov alebo dokonca polmaratón? Nie je ich veľa! V tomto smere R. Rašiho vysoko uznáva, ale zároveň ho kritizuje za to, že šport v meste nedostáva toľko peňazí, koľko potrebuje.

 

Košického primátora Richarda Rašiho nemusím obhajovať, môžem mať však radosť z jeho športových úspechov. Pred niekoľkými dňami perfektnou „hlavičkou“ otvoril 24 – hodinovú plaveckú štafetu a o dva dni neskôr najčítanejšie noviny na východnom Slovensku priniesli jeho fotografiu v plavkách s textom, v ktorom nechýbali slová obdivu  nad jeho vyšportovanou postavou akoby išlo o nejakého holywoodského herca... Vrátim sa však k tomu, čo trápi Igora Sidora, okrem iného zakladateľa prvej súkromnej športovej materskej školy v Košiciach. Ako viem, je v mestskom zastupiteľstve nielen poslancom, ale i predsedom športovej komisie a tak skutočnosť, že Košice dávajú na šport v meste iba štyri desatiny percenta z celkového rozpočtu na tento rok je aj jeho vizitka. Aspoň taká veľká, ako primátorova.

 

V každom prípade tímu nezávislých kandidátov platformy ŠPORT DO KOŠÍC 2014 želám v komunálnych voľbách na území Košíc veľa úspechov. Veď v tomto tíme sú nielen športové osobnosti, ale aj už skúsení politici.