Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Slovenské národné povstanie je erbový znak Slovenska – Robert Fico

Jankov vŕšok 23. augusta (TASR) - Slovenské národné povstanie (SNP) je erbový znak Slovenska, bez SNP by Slovensko bolo považované za krajinu, ktorá prehrala druhú svetovú vojnu. Uviedol to dnes premiér Robert Fico pri príležitosti 70. výročia krajských trenčianskych osláv SNP na Jankovom vŕšku pri Uhrovci.

 

Pripomenul, že tento rok je rokom mnohých výročí, začiatku prvej svetovej vojny, vylodenia spojencov v Normandii, 70 rokov od SNP, ktoré sú väčšinou spojené s obrovskými obeťami, obrovským krviprelievaním. "Zvláštne je, že sme sa nepoučili. A znovu niekto hľadá nepriateľa, znovu chce niekto za každú cenu vytvárať napätie v Európe. Rozhodnutie o vzájomných sankciách medzi Európskou úniou a Ruskou federáciou aj z jednej aj druhej strany, vrátane Ukrajiny, sú úplne nezmyselné. Oslabujú tento región, oslabujú túto časť sveta. A ja verím, že dostaneme, najmä teda tí, ktorí majú v rukách všetky páky, rozum a že sa čoskoro vrátime k dialógu, hľadaniu riešení. Pretože sankcie nikdy nič nevyriešili. Akurát tak poškodzujú Európsku úniu a určite budú poškodzovať aj Slovensko," zdôraznil.

 

Predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) Jaroslav Baška vyzdvihol, že Trenčiansky kraj ako rodisko Ľudovíta Štúra, Alexandra Dubčeka a Milana Rastislava Štefánika, bol vždy pokrokový a bohatý na rôzne historické udalosti, medzi ktoré patrilo aj SNP. "Ten odkaz SNP patrí všetkým obyvateľom tohto kraja. A v rámci celého kraja, aj v okolí Jankovho vŕšku to bolo mnoho partizánskych skupín, ktoré bojovali počas Slovenského národného povstania," pripomenul.

 

Osláv na Jankovom vŕšku, ktorých súčasťou boli aj ukážky bojov v podaní klubov vojenskej histórie zo Slovenska i Čiech, sa zúčastnilo aj jeho viacero priamych účastníkov. Jedným z nich bol vojak prvej československej povstaleckej armády Pavol Liška, ktorý si na SNP spomína veľmi živo. "Tie udalosti, ten život, tá odhodlanosť slovenského národa, snaha naozaj bojovať proti nastupujúcim nemeckým vojskám. My sme bojovali aj proti tankom, ja som bol v prvej protitankovej rote. Mali sme pušky, bazuky," poznamenal. Podľa Lišku by si mal každý národ svoju históriu vážiť. "Dnešný slovenský štát je plodom Slovenského národného povstania," dodal.