Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Schválením návrhu EK povzbudíme príchod ďalších migrantov – Robert Fico

Bratislava 30. mája (TASR) - Premiér Robert Fico (Smer-SD) je presvedčený, že schválením a realizovaním aktuálneho návrhu Európskej komisie (EK) na zlepšenie riadenia migrácie sa povzbudia desaťtisíce ďalších utečencov na ich príchod zo severnej Afriky do Európy. Uviedol to v dnešnej diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy.

 

Zároveň má pocit, že ak sa nejaká otázka dotýka veľkých krajín únie, ako sú Taliansko, Nemecko či Francúzsko, tak je zrazu problém pre celú Európu. "Koho zaujímajú menšie krajiny?" opýtal sa. V tejto súvislosti poukázal na nedávny prípad Maďarska, ktoré zažívalo nápor kosovských Albáncov, ilegálne prekračujúcich jeho hranice.

 

Pripomenul, že lídri členských štátov schválili na poslednom summite EÚ politické rozhodnutie o princípe dobrovoľnosti. "Tvrdíme, že rozhodnutia, ktoré navrhuje EK, obchádzajú tento princíp," podčiarkol Fico s tým, že sa migranti zároveň nútia k tomu, aby išli do niektorej z krajín únie, ktorú si však dobrovoľne nevyberú.

 

Fico si myslí, že každý štát by mal mať právo ponúknuť alternatívny program napríklad v podobe humanitárnej pomoci či vyslania lekárov do krajín pôvodu utečencov. Problém by mu nerobilo ani vyslanie vojenskej misie, ako to je v prípade Afganistanu. "Hlavne musíme riešiť problém priamo namieste, tam, kde ho vznikol a nie príčiny," dodal.

 

V súvislosti s návrhom EK dal premiér urobiť jeho kompletnú analýzu. Zároveň sa zisťuje, akým spôsobom o ňom bude v júni hlasovať Európska rada, či jednomyseľne alebo kvalifikovanou väčšinou. Avizoval, že SR bude proti tomuto projektu vznášať výhrady, takže, ak to bude možné, tak sa pridá k blokačnej skupine krajín.

 

"Musíme byť maximálne opatrení, aby sme neohrozili Slovensko, ale musíme prejaviť mieru solidarity, avšak na dobrovoľnej báze. Aby sme si sami mohli rozhodnúť, ako pomôžeme. Nepovažujem za správne, aby nám niekto diktoval, že si musíme migrantov zobrať," uzavrel Fico.

 

Komisia navrhuje v prvej fáze relokovať celkovo 40.000 utečencov z Talianska (24.000) a Grécka (16.000) do 23 členských štátov EÚ na základe prerozdeľovacieho kľúča počas nasledujúcich dvoch rokov. Má ísť o žiadateľov o azyl pôvodom zo Sýrie a Eritrey. Týkať sa to nebude Británie, Írska a Dánska, ktoré nie sú v tejto oblasti viazané dohodami s Bruselom.

 

Pre Slovensko je stanovená kvóta 1,96 percenta. To znamená 785 utečencov, z Talianska 471 a z Grécka 314. Členské štáty dostanú 6000 eur na každého relokovaného utečenca, čo v prípade SR predstavuje 4,71 milióna eur.