SATIRA Dušana Končeka

Počúval som prezidenta

Nehanbím sa povedať, že som bol doslova nadržaný a očakával netrpezlivo novoročný prejav slovenského prezidenta, lebo to bol jeho prvý. Priznám sa, že som skoro zaspal. Čítal pán prezident z čítačky celkom slušne a tak nemohol „brebtnúť“, hoci nie som si istý, či niektoré veci sa nemuseli opakovať. Pravda je že som čakal aj s obedom na tento prejav. Po prejave som sa teda vrhol na obed hladný ako vlk. Jediné, čo ma nadchlo, bolo, že pán prezident povedal aké je Slovensko krásne. Apeloval na nás, aby sme boli vynaliezaví, zrejme vychádzal z vlastných skúseností, keď vynaliezavo stvoril niektoré spoločnosti na ktorých sa mu celkom darilo zarobiť, podotýkam, že sa mu to podarilo, zatiaľ v medziach zákona. Na druhej strane kritizoval tých, ktorí tak isto boli vynaliezaví v tendroch na CT prístroje, hoci v našom zdravotníctve je korupcia zažratá ako kliešť v ľudskom tele. Takže jedna vynaliezavosť je dobrá a druhá je zlá. Potuteľne sa v jeho prejave objavilo aj to, že proti korupcii treba bojovať a nebáť sa, čím isto povzbudil poslanca Hlinu a jeho podobných, ktorí budú po odmäku zvolávať ľudí na námestia a rozprávať svoje rozprávky. Pred Vianocami v Bratislave počúvalo poslanca Hlinu 40 /slovom štyridsať/ ľudí. Pán prezident samozrejme orodoval aj za Ukrajinu, ktorej musíme pomôcť, čo tzv. humanitárne aj robíme. Veľmi som rád, že sa pán prezident chystá na Ukrajinu, lebo aspoň sa presvedčí na vlastné oči. Lepšie totiž vidieť, ako počuť. Ak samozrejme sa na Ukrajine medzitým niečo tragického nestane.

Je pravda, že v tomto v tomto akože prejave pán prezident nič nepokazili ale ani nepovedali viac ako možno povedať v dňoch sviatočných. Obsahovo to nebolo nič mimoriadne, na niekdajšej Večernej škole pre pracujúcich by z toho bola obligátne trojka. Pravdupovediac od prvého prejavu pán prezidenta som ani nič mimoriadneho nečakal. Takže som bol spokojný, až na hore uvedené maličkosti.

 

Platforma s čistým štítom

Pán Lipšic ide vytvoriť platformu známych ľudí s čistým štítom. Už sme na Slovensku všeličo mali, ale toto ešte nie. Som veľmi zvedavý, kto bude tie čisté štíty ako mali rímske légie vyrábať, snáď nie U.S. Steel? S čistým štítom chodili rímske légie iba na prehliadku, lebo v boji sa čistým štít zmenil na nečistý. A pán Lipšic sa nechystá na prehliadku, ale do volebného boja, ktorý sa na Slovensku skôr začína podobať na boje gladiátorov, kdeže sú tie časy, keď sa pán zeman Bešeňovský vozili na rebrináku. Teraz slovenskí gladiátori vystúpia z BMW v obleku od Diora, vyberú si z kufra čistý štít a slovami porazia nielen svojich protivníkov, ale privedú do varu aj divákov, ktorí s bujarým revom budú utekať do volebných miestností a hádzať hlasy čistým štítom. Nezodpovedanou otázkou zostáva, koľko budú stáť tie čisté štíty a aj ich nositelia, kto takúto rímsku platformu zaplatí. A druhou nezodpovedanou sú tie „známe osobnosti“, zasa celebritky a celebrity z obrazoviek či iné – rity, ritky? Ich mená sú zatiaľ utajené ergo preverujú sa, lebo nájsť takého človeka, ktorý by mohol nosiť čistý štít je na Slovensku to isté, ako hľadať ihlu v kope sena. Neprerodené periodikum Sme zasa tvrdí, že slovenský prezident je vyváženosťou proti „putinovskému režimu“ na Slovensku. Aj keď sa im podarilo ho oslabiť o predsedu parlamentu, teda bývalého, ktorý bol oporných stĺpom nielen predsedu, ale aj strany tento Titanic sa nepodarilo potopiť, nabral troška vody, ale tá sa vypumpovala a plavba pokračuje bez problémov. A keď začnú chodiť v lete po Slovensku vlakmi zadarmo nemeckí dôchodcovia, tak všetky čisté novo vyrobené čisté štíty budú jednoducho k ničomu.