SATIRA Dušana Končeka

Za vodou
Možno vnímať, že vody je stále menej a šetriť treba. Európska komisia chce šetriť a preto podporuje nové typy toaliet, ktoré potrebujú na jedno spláchnutie dvakrát menej vody. To je síce pekné, ale kto zaručí, že sa „to naozaj spláchne“. V mestách je to samozrejme v poriadku. Ale na dedinách sme už dávno na Európsku komisiu vyzreli. Naše tradičné slovenské „záchody“ latrínového typu nepotrebujú žiadnu vodu, majú žumpu, ale skôr niekde aj trativod a všetko je to v poriadku. Občas to v lete zavonia, ale všetko je to v súlade s prírodou. Odjakživa to tak bolo a v riekach a potôčikoch boli aj raky. Možno práve preto. Túto novinku Európskej komisie si možno vyložiť aj inak. Vodné a stočné je stále drahšie, zarábajú na tom majitelia vodovodov, v neslovenských rukách, pričom ide o slovenské bohatstvo. Táto novinka je asi ďalšia predzvesť zdražovania vody, tak ako boli úsporné žiarovky. Ale nás na dedinách Európska komisia nedohoní, vieme svoje a riadime sa starým sedliackym rozumom, príroda a človek jedno telo sú. „Mešťania“ to pochopia, keď sa budú hnať na vidiek, čo sa už aj začalo. Tu netreba štúdiu o toaletách a pisoároch a nakoniec už aj tak každý hľadá tradičné žiarovky, lebo tie tzv. úsporné, spôsobujú šedý zákal. O tom však žiadna štúdia neexistuje.

„Nežný“ kandidát
Kandidáti na nového slovenského prezidenta pribúdajú geometrickým radom. Zbierať podpisy začal aj Milan Kňažko, určite sa ešte niekto prihlási z Hornej Maríkovej, alebo Dolnej Myšle, či Nora Mojsevová z Pereša. Milan Kňažko sa teda rozhodol zahrať si úlohu prezidenta. Podarilo sa mu zahrať jednu skvostnú úlohu „revolucionára nežnej revolúcie“, kde figuroval so svojim Sancho Panzom, teda Budajom. Mal bohaté herecké skúsenosti, však hral aj kpt. Nálepku, či iných revolucionárov. Bolo to výborné predstavenie, hlavne nesmrteľná veta „ Vytvorte koridor“. Keby tam bola po jeho boku Gina Lolobrigida, možno by to prebral aj Hollyvood. Ale Milana Kňažka napriek tomu do Hollyvoodu nepozvali, majú tam lepších kabaretierov. A tak sa dal na politiku, bol aj ministrom zahraničných vecí, aj ministrom kultúry aj riaditeľom televízie JOJ. Všeličím bol. Ale stále hercom. To mu išlo najlepšie. Nedávno v čakárni u lekára, dvaja starší páni debatovali o jeho kandidatúre na prezidenta, jeden vravel, že počul, že zmlátil Havla. Pani rovnakej vekovej kategórie preniesla nesmrteľnú vetu „Keď sa chlapci popijú, tak sa aj poperú“. Zhodou okolností deň predtým som pozeral na Českej televízii dvojdielny film Občan Havel. Za tie dve hodiny mal V. Havel v ruke pohárik vždy, ešte aj keď si zapínal rázporok. Dojem z tohto filmu bol jedinečný, všetko ako keby sa odohrávalo v krčme. Však Milan Kňažko fungoval vo Verejnosti proti násiliu s V. Havlom, teda prijímal direktívy, a potom sa možno aj vzoprel. Jedna dobrá rada tomuto kandidátovi – keď si nechal zobrať si minulosť, nenechaj si zobrať aj budúcnosť...

Nekonečné novely
Vyšetrovanie vraždy J. F. K. v USA je v centre pozornosti už päťdesiat rokov a verzii jeho vraždy je najmenej päťsto. Pravdu sa nikdy nedozvieme. Z jednoduchého dôvodu – existuje. Na Slovensku máme tiež unikátny prípad, poškrabanie Hedvigy Malinovej. Vytĺkanie politického kapitálu v tomto príbehu bolo evidentné. Už to tiež trvá roky, hoci nešlo ani o vraždu a ani o pokus o vraždu. Najfascinujúcejšie sú na tomto príbehu lekárske posudky. Treba ľutovať slečnu, či už pani Hedvigu, musí jej to liezť na nervy. Tento slovenský súdny príbeh asi vojde do našej právnej histórie, rovnako ako jeho vyšetrovanie. Podobný osud čaká zrejme aj smrť právnika Valka, ak sa aj uzavrie, nikto tomu neuverí. Justícia a ani vyšetrovatelia sa naozaj nemajú čím chváliť, A o tom, ako je na tom slovenské právo už ani nehovoriac. Súdnemu človeku sa zdá, že žije niekde na inej planéte.