SATIRA Dušana Končeka

"Napadol by som Irak, aj keby neexistoval"

Zaujímavých vyjadrení politikov je nadostač aj na Slovensku, ale teraz si pozrieme na tých ostatných, kde samozrejme vedú politici z USA, ktorí sú v tomto smere doslova lídri. „Perly“ z ich úst jasne hovoria o ich nedostatočnom vzdelaní, geografickom kreténizme, neexistencii taktu, kultúrnom obmedzení a pravdaže aj hlúposti. „Perly“ často vypúšťali zo svojich úst hlavne prezidenti USA Gerald Ford a Ronald Reagan. Ale najviac sa v tomto smere darilo prezidentom rodiny Buschovcov - otcovi i synovi. Pričom palmu líderstva jasne nesie syn a termín „buschizmus“ sa zjavil v čase jeho vládnutia. Chyby so slovami a slovíčkami akosi už patria k výrokom prezidentov, ale Bush mladší sa preslávil nielen syntaktickými ale aj lexikálnymi nezmyslami, ktoré naozaj evokovali otázky o jeho psychickom zdravotnom stave a kompetentnosti.

Stojí za to niektoré uviesť. „ Môj priateľ, senátor Bill Freast je ženatý s dievčaťom z Texasu. Ja by som chcel, aby ste ju pozdravili, je to také obyčajné dievča, ako ja“, povedal mladší Bush delegátom republikánskeho zjazdu v roku 2004. Zrejme otázka rodovej identity nedávala pokoja mladému Bushovi. „Profesia gubernátora či profesia prvej dámy, ako v mojom prípade, nie je najzložitejšia“, priznal sa 43. prezident v roku 2000. Stávalo sa, že slovné prestrelky Busha nielen urážali národy ale dali do pohybu aj veľké burzy. Napríklad v januári 2002 vystupoval s vyhlásením o regulácii hraníc Indii a Pakistanu, povedal, že veľmi intenzívne pracuje na tom, aby dosiahol mierové urovnanie „indov“ a „pakov“. Okolo 150 miliónov Pakistancov onemeli úžasom, lebo slovo „pako“ sa v Pakistane používa ako napríklad slovo „neger“ v USA. O mesiac neskoršie počas návštevy Japonska si Bush poplietol slová „devalváciu“ a „defláciu“ a tým spôsobil obrovskú paniku na Tokijskej burze. Obával sa totiž zníženia ceny jenu (a takú perspektívu načrtol šéf Bieleho domu) japonskí brokeri začali rýchlo predávať národnú menu. Krachu burzy zabránila len pohotový zásah prezidentovho poradcu, ktorý všetko uviedol na správnu mieru. V krajine vychádzajúceho Slnka, Bush mladší tiež povedal, že „za posledné polstoročie Amerika a Japonsko vytvorili jedno z najsilnejších a naj dokonalejších priateľstiev nového času. Ako vidieť zabudol, že pred polstoročím USA bombardovali Hirošimu a Nagasaki. Po takýchto perličkách sa nemožno ani čudovať, že Bush mladší si plietol Austriu s Austráliou, Slovensko so Slovinskom ATEC a OPEC, anglickú kráľovnú Alžbetu Druhú, Alžbetou Jedenástou, pýtal sa v akom štáte sa nachádza Wales a verejne sa čudoval, že v Brazílii sú tiež černosi.

Naozaj je celá plejáda slovných chýb, a človek sa musel čudovať, že prsty tohto človeka mohli kedykoľvek stlačiť gombík jadrovej vojny. Tu sú však ďalšie jeho „perly“.

„Práve tohto týždňa v roku 1989, vo Východnom Berlíne a v Lipsku sa začali protesty. Koncom roka všetky diktatúry v Strednej Amerike padli“.

„Musíme si uvedomiť, že chudobní ľudia – nie sú zabíjaci“

„Stratili sme veľa času, snažiac sa hovoriť s Afrikou spravodlivo. Ale Afrika, to je národ, ktorý trpí nezmyselnými nemocami“

„Rodina – to je miesto kde národ nachádza nádej a krídla dostávajú sen“

„Veľmi veľa doktorov odchádza z biznisu. Rovnako mnoho gynekológov nemá možnosť praktikovať svoju lásku k ženám v celej krajine“

„To sú vaše peniaze, my sme za ne zaplatili“

„Ja si myslím, že všetci súhlasíme, že minulosť sa skončila“

„Domnievam sa, že možno čím skôr treba dovoliť mladým kravám, aby prešli našu kanadsko-americkú hranicu“.

„Ja viem, že človek a ryba môžu v mieri existovať“.

„Nezabudnite, musia trpieť vtáky a nie poľovníci“

„Ja by som napadol Irak, aj keby neexistoval“

„Naši nepriatelia sú vynaliezaví a pohotoví, my tiež. Oni bez prestávky premýšľajú ako poškodiť našej krajine a nášmu národu, my tiež“.

Prezident G. Bush mladší si vybral za viceprezidenta rovnakého experta. Dick Chainy mu sekundoval jedna radosť. Keď napríklad vystupoval na Výbore pre medzinárodné otázky povedal, že prezident Hugo Chavez nepredstavuje budúcnosť Latinskej Ameriky a že „Peru si zaslúži lepšieho prezidenta“. Éra Busha ml. skončila, ale jeho nasledovníci perlia tiež. Kandidát na prezident Mitt Romney pri svojom vystúpení v štáte Kalifornia, spomenul na incident so svojou ženou, ktorý sa stal v lietadle. „Viete, keď v lietadle vypukne požiar, jednoducho nemáte možnosť utiecť“ rozhovoril sa Romney“ A nemôžete si pustiť ani čerstvý vzduch, veď okná sa nedajú otvoriť. Neviem prečo sú tak zostrojené. A to jer skutočne problém!“ Senátor McCain, ktorý tiež kandidoval za prezidenta nazval Bielorusko – Litvou. Rusko pravidelne nazýva Sovietskym zväzom a je presvedčený , že Irak a Pakistan majú spoločnú hranicu.

A tak by sme mohli pokračovať aj Obamom, ktorý v roku 2008 povedal, že USA sa skladá z 57 štátov, namiesto päťdesiatich. Jeho skvostné faux-pas bolo, keď povedal, že jeho starý otec oslobodzoval Osvienczim. Národný výbor republikánskej strany musel verejne rozšíriť dokument, v ktorom sa hovorilo, že vyjadrenie Baraka Obamu nezodpovedá svetovej histórii. Osvienczim oslobodzovali sovietske vojská a preto, aj jeho predok neslúžil v Červenej armáde, vyjadrenie Obamu nemôže byť pravdou.