SATIRA Dušana Končeka

Neodolateľný Harabín
Bozkávaniu politikov odzvonilo po páde komunizmu, hoci treba povedať, že na bozkávaní nie je nič komunistické. Hollywoodské bozky Brežneva tromfli všetkých milovníkov z filmového priemyslu, ale netromfli slovenské bozky milencov pod čerešňou. To, že predseda Najvyššieho súdu SR v tri vrhy bozkal slovenského premiéra nie je nič nezvyklé, pretože príslušníci pravoslávnej cirkvi to majú vo zvyku, to je staroslovanská obyčaj. A pán Harabín tak troška pripomína G. Depardieu, aj preto slovenský premiér mohol len ťažko odolať statnému junákovi spod Tatier. Táto udalosť sa sala terčom úsmeškov tzv., nezávislej a neslovenskej tlače, keby boli tieto média slovenské, prešli by to bez úsmeškov. Asi je im milší bozk na čelo, ktorý u Cosa nostry znamená smrť. Ale predseda Najvyššieho súdu SR je nielen neodolateľný ale aj neodvolateľný, o čom sa rukolapne presvedčila aj slovenská Amazonka pani Žitňanská vo funkcii ministerky, keď hádzala po ňom jedovaté oštepy.

Boľavé média
Nevedno koho uspokojujú podobné programy ako ordinácia v červenej záhrade, Ružové víno, Panelák a podobné nezmysly. Zrejme iba hercov, lebo by inak pomreli hladom. Herec Huba sa do týchto seriálov nijako nepchá a predsa nezomiera hladom. RTVS dáva priestor nič nového neprinášajúcim Vacvalovej a Andrássymu, ich programy nikoho nezaujmú, len ich samotných. No, nepomrú hladom. Je naozaj pekné, že sa takto štát stará o umelcov a pseudoumelcov, len aby hladom nepomreli, zato kašle s prehľadom na dôchodcov, ktorí vyše štyridsať rokov vytvárali hodnoty. A štátu sa umelci a pseudoumelci náležite odvďačujú, ako napríklad zhanobená slovenská hymna v podaní skupiny Pxča z hxven, ktorú RTVS odvysielala bez mihnutia oka. Táto skupina sa bránila tým, že naspievala všetky štyri slohy Matuškovej hymny samozrejme vo svojskej dramaturgii. Mali by však títo tiež umelci vedieť, že Matuška tie štyri slohy napísal v jednej pražskej krčmičke, keď sa vracal zo štúdií v Nemecku a bol zhrozený germanizáciou Prahy. Ale názov skupiny je adekvátny vzdelaniu jej členov, tak sa niet čo čudovať. Ministerstvo kultúry cez svojho hovorcu dalo vedieť, že minister kultúry do programu RTVS nezasahuje. Militaristicky donútení platcovia koncesionárskych poplatkov nie sú spokojní s podobnými programom i podobnými a tak sa môžu nechať vypchať. Štát tiež prispieva na „hladujúcich umelcov a poseudoumelcov“ a to nikto nekontroluje ako sa s prostriedkami narába? Militaristicky donútení platcovia koncesionárskych poplatkov sú voliči, ktorí volili dnešnú vládu a minister kultúry je tam vďaka ich hlasom. Rada, obrátiť sa na Radu RTVS je to isté, ako obrátiť sa na lampáreň železničnej stanice v Kokšov-Bakši. V tej demokraticky zvolenej Rade totiž sedia tí, čo profitujú z toho, keď prihrávajú balóny od hladu sa zvíjajúcim sa umelcom. Ak je Rada RTVS nezávislý orgán, tak potom Al-Kaida je anjelská organizácia. Keď kultúrtréger v roli riaditeľa STV Rybníček usmrtil všetkých dramaturgov, dnes ich jednoducho niet. A pritom na zemi sa povaľujú témy, ktoré by mali čo povedať o našej dvadsaťročnej histórii ale aj storočnej. Len pre ilustráciu, V. Mečiar, semtex v Elektre, inscenovaný útek Lexu do Južnej Afriky, údajný únos syna prezidenta Kováča, poloatentát na prezidenta Schustera, jeho úteky za anakondami, medveďmi, Dzurinda a Mikloš a diamantové bane v Južnej Afrike a ich kolonizácia Slovenskej republiky výpredajom zlatých vajec a tak podobne. Námetov ako maku. Dramaturgov niet. Iba hladných umelcov a pseudoumelcov, ktorí cicajú štát a platcov koncesionárskych poplatkov.

Sleduje vás Veľké oko
Kamerové monitorovacie systémy by mali pribudnúť tohto roku na ďalších 227 miestach Slovenska. Štát dá na to 1,2 milióna eur. Vraj sa tým dosiahne zníženie kriminality a sú lacnejšie ako hliadkujúci policajti. Treba povedať hneď, že kriminálnici sa policajtov na Slovensku neboja a že kamery prispejú k znižovaniu kriminality je bludný názor. Ide o systém, keď Veľké oko Veľkého brata chce o vás vedieť všetko. Príklad na čo slúžia kamery v mestách, dôchodca zastavil auto, skočil si kúpiť chlieb o minútu z predajne vyšiel za autom sa objavila mestská polícia, zastavila ho a pokutovala 60 eurami. Chlieb ho stál teda 62 eur! Krásny príspevok k zníženiu kriminality. V tom istom čase istá skupina občanov vykradla chalúpku dôchodcu a nič sa nestalo. Vykradli kostol za dedinou, úrodu zo záhrad, polí, telefónne káble, kamerový monitorovací systém je nanič. Je to obyčajný boom, ktorý podporuje EÚ a zbytočne sa vyhadzujú peniaze. Je to taký istý boom ako nezmyselné stavanie kruhových objazdov. Jeden dobrý policajt prinesie väčší osoh, ako kamerový systém za l,2 milióna eur.