SATIRA Dušana Končeka

Na Pohode k dohode?
Ostatky pravdoláskárov sa zišli aj na tohtoročnom festivale Pohoda, aby si obnovili nostalgické spomienky na časy, ktoré sa už chvalabohu nevrátia. A tak sa neunúval prísť ani nedoštudovaný lesník a donedávna ešte minister zahraničných vecí Českej republiky knieža Karel Schvarzenberg a z Oxfordu prišla aj niekdajšia Diva slovenskej politickej scény Iveta Radičová, vyštudovaná sociologička. Na tzv. „Východnej" amerikanizmu na Slovensku bola cena lístka baťovská – 99 eur. Nedoštudovaný lesník sondoval, či by nemohol kandidovať za prezidenta na Slovensku, keďže z Čiech ho už asi navždy vypoklonkovali. Spolu a so skrachovanou slovenskou expremiérkou mudrovali aj nad tým, žeby kandidovali spoločne. Potuľoval sa tu aj ďalší tínedžer a kandidát na prezidenta Osuský a „podobné“ osobnosti éry Václava Havla. Bol tu však aj bývalý biskup Bezák, ktorému doma ruže nekvitnú a tak chce zdupkať za hranice. Chýbali už len vyzliekajúce sa devy z hnutia Femen. Našťastie sa všetko obišlo bez búrky a ani stan nespadol.

Oliver Stone: Stali ste sa ovcami
Svetoznámy americký režisér Oliver Stone, ktorý sa zúčastnil na filmovom festivale v Karlových Varoch si v tomto kúpeľnom meste nedal servítku pred ústa . Až tak zotrel amerikanizmus a americkú politiku, že väčšina novinárov tlačovú besedu opustila. Nielen Čechov ale aj Slovákov nazval ovcami. A to ešte nevedel, že niekedy sme tu na Slovensku mali oviec habadej. Dnes ich už podstatne ubudlo a pomaly zostanú už len dvojnohé. Ale z tých nie je žiaden úžitok. Zo skutočných bol štvoraký. Najkrajšie na tom je, že novinári mu to chceli vrátiť a radili mu osobnú skúsenosť s komunizmom, žiadnu skúsenosť s komunizmom nemali, lebo boli ešte príliš mladí. Oliver Stone je ročník l946 a je aj vietnamským veteránom, takže asi vie o čom hovorí, na rozdiel od našich pisálkov, ktorí zasvätene hovoria a píšu aj o tom, čo neprežili. Takže O. Stone, ktorý je sklamaný Európou trafil klinec po hlavičke ergo naše dvojnohé ovce po hlave, keď napríklad povedal: To, čo ste vy zažívali zo strany sovietskej tlače je nič proti propagande, ktorá existuje v USA. Česká a slovenská kultúra také politické školenie, aké im predviedol O. Stone ešte nezažila.

Tristo miliónov eur
Toľko dáva EÚ Slovensku na riešenie rómskeho problému. Z tejto cifry logicky vyplýva, že do Bruselu Slovensko nahlásilo, že má 300 tisíc Rómov, hoci žiadne štatistiky v tomto smere neexistujú. Túto informáciu sa Rómovia dozvedeli zo spravodajstva televíznych staníc a niektorí sa okamžite zorientovali a začali chodiť na obecné úrady a dožadovali sa od starostov, aby im na hlavu vyplatil po tisícke eur, podľa hesla keď dávajú tak ber a keď bijú tak utekaj. Na Rómov Slovensko už dostalo v minulosti 200 miliónov eur, ale tie sa kdesi záhadne potratili. To isté čaká zrejme aj tých tristo miliónov. Brusel ešte nepochopil, že financiami sa rómsky problém nikdy nevyrieši, ani tým, že budeme zasahovať do ich tradičného spôsobu života. Takzvanými „riešeniami“ sme však rozbili aj tieto ich spôsoby a okrem toho nachytali niektoré vlastnosti väčšiny, samozrejme tie negatívne. A tak tu máme neriešiteľný problém, ktorý bude stále viac a viac gradovať. Vládna strana si Rómov čičíka ako dieťa v kolíske, lebo je to masa voličov, opozícia si ich tiež nechce znepriateliť, pretože by ju mohli voliť. Takže sa nerieši rómsky problém a ani nebude. „Fantastické“ projekty nového rómskeho splnomocnenca budú len z ríše rozprávok. A eurá sa rozkotúľajú kade-tade.