SATIRA Dušana Končeka

Kandidátov ako maku
Do prezidentských volieb je ešte ďaleko ale kandidáti sa množia ako huby po daždi. Pribudol vraj aj Peter Osuský. Do termínu pribudnú ešte ďalší. Na Slovensku je to tak.. Keby Chára, alebo Hossa či Handzuš prišli so Stanley pohárom na Slovensko, stačilo by škrtnúť zápalkou a hravo by získali l5 tisíc podpisov. A to ešte nevieme, ktorý z driemajúcich a trilkujúcich poslancov zrazu zistí, že je génius a poďho kandidovať. To čo sa zatiaľ objavilo a chcelo by byť prezidentom, okrem J. Čarnogurského je takpovediac „pod psa“ a ich mená skloňovať je zbytočná strata času. A to ešte nevieme, či na poslednú chvíľu nepribudne aj pani Radičová, ktorá niekde v Oxforde hľadá stratenú ihlu v sene. Z tamojšej slobodomurárskej lóže a s podporou neznámych /ale známych/ donorov môže vstúpiť ako údajne nezávislá kandidátka. To by už bol naozaj vrchol stupidity. Všetko je možné, lebo nevieme, čo sa udeje o pár mesiacov medzi nebom a zemou, tam sa totiž vždy niečo deje. Najideálnejšie by bolo keby kandidoval R. Fico, strana Smer by vládla ešte aj ďalšie obdobie, R. Fico by bol prezident, pán Paška by sa stal premiérom a R. Kaliňák predsedom vlády. A bol by pokoj. V. Putin spravil v Rusku Národný front a bude prezidentovať ešte ďalšie obdobie a jeho Národný front bude vládnuť. A v Rusku bude pokoj. A nepokoje nech si riešia všetci ostatní ako vedia. A zo slovenskej opozície by sa stali klasickí aktivační pracovnici.

Kto umí ten umí, kto neumí tak sa čuduje
Voľbe Čižnára sa vraj čudujú európski ľudovci. Samozrejme je jasné, že vietor fúka zo strany niektorých slovenských poslancov Europarlamentu. A tak sa čudujú vraj všetci ľudovci, hoci niektorí ani nevedia, o čo vlastne ide. Nad tým sa my už ani nečudujeme, ale keď sa ľudovci čudujú, tak to právo im nikto neupiera. Obyčajne sa človek čuduje nad tým, čomu nerozumie, napríklad ja sa neprestávam čudovať nad tým, prečo ráno vychádza Slnko a večer svieti Mesiac. A to sa už čudujem pomaly sedemdesiat rokov. A nikomu som sa s tým nesťažoval. Aj ľudovci sa môžu čudovať, možno o čosi menej rokov, lebo Generálny prokurátor SR nie je volený na sedemdesiat rokov. A keď skončí, môžu sa čudovať tomu ďalšiemu. Čudovať sa, je zákonné právo každého jedinca. Čudujme sa teda všetci spoločne, čudujme sa s úsmevom. Až kým nám nezazvonia....

Csaba neblázni
Na politickú scénu prichádza tretia maďarská politická strana, ktorú zakladá exriaditeľ Podunajského múzea Csaba Fehér. Mala by združovať ľudí z regiónu okolo Komárna a chce uspieť hlavne v regionálnych voľbách. Do jesenných volieb sa zapojí len vtedy ak sa dohodne s Hídom alebo SMK, sama do volieb vraj nepôjde. Najviac pravdepodobné je, že táto strana vzniká preto, aby odsala voličov SMK na juhozápade Slovenska a potom sa pridružila k Hídu. Tri maďarské strany na Slovensku a pritom slovenských Maďarov rapídne ubúda, to je naozaj prehľadná stratégia B. Bugára, hoci tvrdí niečo iné. Híd sa dušuje, že s projektom tejto strany nemá nič spoločné, tak potom kto, hádam nie SNS ? Ono to je už tak, čím menší štát, tým viac politických strán a to sa ešte nezačali stranícky separovať Rómovia. Stačí však, aby nejaký chlebodarca zo zahraničia poslal 30 tisíc eur, tak ako do Českej republiky z Anglicka a hneď tu máme ďalšie tri rómske strany. Csaba Fehér tvrdí, že „ kresťanské hodnoty majú miesto na politickej scéne“. Keď si zacitujeme V. Orbána, ktorý nedávno povedal, že „Európa bude buď kresťanská alebo nebude vôbec“ takže asi sme blízko k tomu, prečo vzniká regionálna strana slovenských Maďarov.

Tetované kuriatka, Kozák a Tahiti
To čo predvádzala slovenská futbalová reprezentácia v posledných svojich vystúpeniach, naozaj nemá obdobu. Tetované kuriatka hrali dedinský futbal a kto teraz sleduje Kontinentálny pohár v Brazílii vidí, ako sa futbal hrá. Mužstvo amatérov z Tahiti, ktoré dostáva poltucta gólov a viac od známych reprezentácii hrá celkom pekný futbal a ak by nebodaj hrali títo amatéri proti Slovensku, tak nám nasúkajú tiež poltucet. Na tetované kuriatka chce poslať Slovenský futbalový zväz ostrieľaného Kozáka. Ktovie, či sa niečo zmení, Hamžík totiž k svojmu výkonu potrebuje chlapcov z Neapola, tak ako Bakoš plzenského Horvátha, inak neuhrajú nič. Cesta udeľovanie slovenského občianstva cudzincom nie je cesta, ktorou by sme sa mali uberať. Dúfajme, že Kozák urobí radikálny rez, nájde si schopných futbalistov, ktorí nahradia tetované kuriatka,. Toto on totiž vie. Účasť v Brazílii je ta- tam a tak treba budovať nové mužstvo a na to bude adept na trénera Kozák potrebovať voľnú ruku. Pravdaže nemá poruke štedrého Rezeša, ale treba začať aj bez veľkých financií a nárokov. Keď vedia hrať futbal amatéri z Tahiti, alebo Malty, vedia to aj amatéri zo Slovenska, ktorí sa môžu stáť profesionálmi.

Nová väčšina Dohoda z akej kešene?
Takto zúfalo sa volá strana, ktorú založil Lipšic a do ktorej vstúpili odídenci z SaS. A aby jej krkolomný názov bol aj obsahovo naplnený budem mať hneď tri frakcie, konzervatívnu, občiansko-demokratickú a liberálnu. A podpredsedov ako maku, takých makových, ako Krajcer, Žitňanská et cetera. Predseda strany Lipšic chce vytvoriť akúsi novú pravicovú stranu a pochovať tak SDKÚ, KDH i SaS. Zdá sa však, že Lipšic si naložil na ramená viac, ako je schopný uniesť. A aj keď nevieme, kto tento projekt financuje, nebudeme ďaleko od pravdy, keď povieme, že nie je to z kešene Lipšica a jeho druhov, hovoria o tom aj aktivity novej strany v poslednom období. Tri frakcie sú aj udičkou pre nespokojný ch z ostatných strán tzv. Ľudovej platformy, ktorá má tak perspektívu do tohtoročných Vianoc. Naivita D. Lipšica je úsmevná a zábavná, ale to tiež nie je nič nového. „Osobnosti“, ktorými v novej strane disponuje hovoria celkom jasne, v akom priestore sa strana pohybuje. Je to skôr záhumienok, ktorý o pár rokov tiež zarastie burinou. Lebo „matadori“ z SDKÚ či KDH mu na túto udičku určite neskočia.