Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

S príplatkami k dôchodkom prokurátorov sa 15 rokov nehýbalo – René Vanek

Bratislava 4. novembra (TASR) - Percentuálna výška príplatkov k dôchodkom prokurátorov sa nemenila 15 rokov. Preto Generálna prokuratúra SR navrhuje zvýšenie koeficientu z 0,8 na jedno percento. Na dnešnom rokovaní Ústavnoprávneho výboru NR SR to uviedol prvý námestník generálneho prokurátora René Vanek. Opozičný poslanec Daniel Lipšic (OĽaNO-NOVA) totiž upozornil, že táto zmena koeficientu obsiahnutá vo vládnej novele zákona o prokuratúre zvýši sudcom a prokurátorom dôchodky až o 170 eur mesačne.

"Stojíme si za tým. Ak skončí prokurátor vo funkcii pred nárokom na starobný dôchodok, nemá nič, žiadne sociálne zabezpečenie. Prokurátor žije len z toho platu, preto to chceme dvihnúť. Toľko kolegov nám už v produktívnom veku zomiera, že by som v tom problém nevidel," vysvetľoval Vanek.

 

Problém nevidí ani v tom, že prokurátori a sudcovia majú získať ďalší týždeň na rehabilitácie navyše. "Policajti majú minimálne dva či tri týždne. To nie je dovolenka. Vystresovaní ľudia chodia po večeroch domov zahalení spismi pod neustálou hrozbou disciplinárnych opatrení," popísal situáciu prokurátorov Vanek.

 

Lipšic Vaneka upozornil, že percentuálna výška príplatku k dôchodkom sa síce nemenila, ale príplatok sa s výnimkou troch rokov valorizoval. "Je ťažký papalášizmus ešte zvyšovať privilégiá sudcov a prokurátorov. To je neobhájiteľné. Tvrdenie, že je to preto, lebo prokurátori a sudcovia nemôžu podnikať, neobstojí, lebo za to už teraz príplatok majú a žiadny ďalší nový zákaz im nepribúda," odkázal.

 

Zvýšenie týchto dôchodkov je podľa Antona Martvoňa (Smer-SD) na diskusiu. "Poslanci budú mať opäť zmrazené platy, prokurátori a sudcovia už nie. Uznávam, že je to na diskusiu, ale moja mama má dôchodok 210 eur," povedal.

 

Lipšic uviedol, že bežný dôchodok občana je 409 eur a vláda mu pridáva dve eurá. "Dôchodok prokurátorov s maximálnou 35-ročnou praxou je 1736 eur a vláda im navrhuje pridať 170 eur. U každého to bude trochu iné, lebo ide o odpracované roky, ale keďže funkcie sudcov a prokurátorov sú kariérne, u väčšiny to bude takto," tvrdí poslanec.

 

Podľa jeho slov každý rok odchádza do dôchodku asi 50 sudcov a 30 prokurátorov. "Ale toto sa bude týkať všetkých. Ich platy, ak započítame aj 13. a 14. plat, sú v priemere asi 3500 eur," povedal.

 

Pozmeňujúci návrh, ktorý by toto zvyšovanie dôchodkov odstránil, výbor nepodporil. Neprešli ani návrhy Lucie Žitňanskej (Most-Híd) na zverejňovanie hodnotení sudcov a stransparentnenie výberových konaní na prokurátorov. Ústavnoprávny výbor navrhovanú novelu zákona aj s vyššími dôchodkami sudcov a prokurátorov ako celok schválil a odporučil ju odobriť aj v pléne na novembrovej schôdzi.