Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Súboje na ostrie noža dvíhali v Žarnovici milovníkov plochej dráhy zo sedadiel – Monika Vranova

Dňa 28. apríla toho roku napísalo 26 pretekárov z 11 krajín skvelú históriu 33. majstrovstiev Slovenskej republiky na plochej dráhe v Žarnovici. Súboje na ostrie noža dvíhali milovníkov plochej dráhy zo sedadiel tak v súbojoch o majstrovský titul seniorov a po prvý raz aj juniorov, ale aj pretekárov, ktorí zvádzali tuhé boje v Memoriál Ladislava Eliáša. Na konečné výsledky netrpezlivo čakali zo Žarnovice milovníci tohto krásneho a náročného športu nie len zo Slovenskej republiky, ale i Česka, Ruska, Bulharska, Poľska, Fínska, Maďarska, Ukrajiny, Slovinska, Nemecka a Lotyšska.

 

Najväčším lákadlom pre divákov bol domáci jazdec Martin Vaculík, jazdiaci okrem iných kvalitných podujatí aj prestížnu Grand Prix. Okrem neho sa skvelými výkonmi v Žarnovici prezentovali aj iní elitní pretekári - Josef Franz a Václav Milík obaja z Českej republiky, svoj  titul z minulého roku prišiel obhájiť ďalší kvalitný plochodrážnik z Čiech – Zdeněk Holub. Medzi stálice plochej dráhy v Žarnovici patrili znova aj Martin Gavenda, Martin Málek (obaja CZE), Norbert Magosi (HUN), Matic Ivačič (SLO) či Andrij Kobrin (UKR).

 

Každý očakával, že základnú časť vyhrá niekto zo štvorice Josef Franc, Václav Milík, Zdeněk Holub a predovšetkým Martin Vaculík. Avšak v 6. jazde sa zrodilo prekvapenie, kedy jedinú svoju jazdu nevyhral Martin Vaculík, ale prekonal ho mladý fínsky pretekár Tero Aarnio. A tak základnú časť, ktorá bola zároveň aj 19. ročníkom Memoriálu Ladislava Eliáša vyhral práve mladý Fín – Tero Aarnio. Druhým v poradí bol Martin Vaculík a na treťom mieste Václav Milík.

 

Do finálového súboja o titul majstra Slovenskej republiky postúpilo prvých 6 pretekárov po zrátaní bodov zo základnej časti.  Jozef Franc, Zdeněk Holub, Norbert Magosi, Patrik Mikel, Martin Vaculík a Tero Aarnio  zvádzali krásne a vzrušujúce súboje aby si domov vybojovali palmu víťazstva.

 

 Po štarte sa dopredu dostal Milík nasledovaný Aarniom a Francom. Domáci Martin Vaculík sa ocitol na štvrtom mieste. Obrovský šok pre divákov však priniesol zážitok, keď Martin síce dve kolá neúspešne atakoval Aarnia a Franca, no v treťom kole sa dostal cez oboch z výjazdu prvej zákruty za obrovského jasotu divákov. Potom však nasledoval ďalší jasot a oveľa väčší. Maťo si totiž vyšliapol na Milíka. O kolo neskôr dokázal vyhrať súboj aj s ním a k druhému slovenskému titulu mu už nestálo nič v ceste. Cieľom prešiel na zadnom kolese a za obrovského jasotu divákov.

 

Zážitkom pre stálych divákov plochodrážnych súbojov v Žarnovici bolo sledovanie nových plochodrážnych nádejí. Napríklad Michala Danka, alebo Dávida Pacalaja, lebo Michala Tomka, Jána Mihálika, alebo Jakuba Valkoviča predsa len viac pretekársky mali možnosť vidieť už predtým. Tak oni, ale ani ďalší sa v silnej konkurencii nestratili, lebo sa im darilo zbierať tiež body v ťažkej konkurencii.

Preteky aj napriek neskutočnej zime, dažďu a vetru prilákali stovky divákov, ktorí nešetrili ováciami za skvelé jazdy v tomto našom redakčnom príspevku spomenutých i nespomenutých pretekárov. Aj tentoraz tak ide zo Žarnovice do sveta plochej dráhy aj prostredníctvom internetových novín Slovenský rozhľad skvelá vizitka športového majstrovstva pretekárov i kvalita aktívnych nadšencov, funkcionárov, organizovať toto podujatie na veľmi slušnej medzinárodnej úrovni.