Rusko Sýrii pomôže ak bude bombardovaná – Vladimír Mikunda

Počas záverečnej tlačovej konferencie prezradil V. Putin celý rad zaujímavostí z priebehu rokovaní G20. Portál Komsomolskej pravdy priniesol o tom asi najkoncentrovanejšie poznatky.
No my z toho vyberáme len problematiku Sýrie a preto začneme z výrazného vystúpenia predstaviteľa Juhoafrickej republiky:
- Malé štáty sa v dnešnom svete čím ďalej, tým viac cítia zraniteľné a neochránené. Vytvorila sa atmosféra, že veľmi silný štát si môže kedykoľvek dovoliť použiť voči slabšiemu silu. Taká je pravda! Skúste v týchto podmienkach presvedčiť severnú Kóreu aby sa vzdala atómového programu, vyskúšajte to a povedzte: „Vážení, uložte to do skladu pod medzinárodnú kontrolu“. Oni na to odpovedia: „Hneď zajtra nás tu všetkých zamordujú“. Čiže na to, aby sa nedopustilo šírenie zbraní hromadného ničenia treba zabezpečiť bezpodmienečné plnenie základných noriem medzinárodného práva. Vladimír Putin: - Včera sme diskutovali do jednej v noci a potom sme pokračovali vo dvojici s pánom Cameronom. Hovorili, že hlasy sú rozdelené presne na polovicu 50:50. Nie celkom. Môžem povedať, že za vojenské konanie sú: USA, Turecko, Kanada, Saudská Arábia a Francúzsko. Pán Cameron sa tiež postavil za, no parlament je proti. Veľmi ostražito sa správala aj kancelárka NSR – Nemecko sa nechystá zúčastniť žiadnych vojenských činností. Kto je kategoricky proti? Rusko, Čínska ľudová republika, India, Indonézia – a teraz pripomínam, že ide o najpočetnejší moslimský štát sveta, Argentína, Brazília, Juhoafrická republika, Taliansko. Proti bojovej činnosti sa vyslovil aj generálny tajomník OSN.

Putin sľúbil, že v prípade bombardovania Rusko bude Sýrii pomáhať: - Budeme. Rovnako, ako pomáhame dnes. Dodávame zbrane, spolupracujeme v hospodárskej sfére.

Zároveň vyjadril nádej, že bombardovanie sa neuskutoční: - Vychádzam z toho, že všetko, čo sa udialo s tzv. použitím chemických zbraní je provokáciou zo strany rebelov, ktorí rátajú s pomocou z boku. V tom je aj celý zmysel tejto provokácie. Použitie sily voči suverénnemu štátu je výnimočne možné v prípade, ak sa to deje v sebaobrane, no proti Spojeným štátom nikto neútočí, vidíme, že Sýria neútočí. Alebo na základe rozhodnutia Bezpečnostnej rady OSN. A ako povedala jedna účastníčka našej diskusie: „Tí, ktorí konajú inak, sa sami stavajú mimo zákon“.

Podarilo sa vám stretnúť s Barackom Obamom?
- Stretli sme sa dnes. Rozhovor trval asi dvadsať - tridsať minút. Bola to obsahovo bohatá, konštruktívna a priaznivá debata. Každý sme zostali na svojom stanovisku, no dialóg existuje. Počúvame jeden druhého, prijímame argumenty. Ja s jeho argumentmi nesúhlasím, no dohodli sme sa, že ministri zahraničných vecí budú v najbližšej dobe situáciu posudzovať.