Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Rusko je v Sýrii partner – Dezider Račanský

Na Slovensku nevidno nijakých mediálnych odborníkov na Blízky východ. Niet autorky či autora na ktorého by ste dlhodobo mohli spoľahnúť aspoň v tom, že oblasť sleduje a vyzná sa v základných reáliách. Najväčšou autoritou býva chripľavý hlas z Prahy. Je to Tereza Spencerová, ktorá prerazila aj na Slovensku vďaka českým Literárním novinám. Dokedy nezačala v septembri 2015 operácia ruských leteckých síl v Sýrii nebol nedostatok znalcov až tak cítiť. Ale teraz sme každodenne zavlečení do problémov Blízkeho východu, Sýrie, Turecka, do náboženských a kultúrnych rozdielov. Nehovoriac o Iráne, o tom, že slovenské delegácie sú medzi mnohými zahraničnými v Teheráne odkedy padla nezmyselná blokáda tohto štátu Európskou úniou. Pritom Brusel len otrocky  napodobňoval embargo USA.

 

S migrantmi máme na krku celý balík problémov Blízkeho východu. A pre médiá je kľúčové nestratiť orientáciu v zložitých problémoch. Veľmi pomáha, keď sa namiesto ideológie venujeme faktom. V posledný februárový deň v „ našich“ sledovaných médiách bola až kdesi na konci spravodajstva zastrčená správa o prímerí v Sýrii. Hovorilo sa v nej, že „prímerie v Sýrii sa skončilo skôr ako sa začalo“. Bol to citát vodcu opozičnej vyjednávacej skupiny Asada Zudiho.

 

Stačilo však prepnúť na televízie susedných štátov, aby bolo zrejmé, že prímerie sa skutočne začalo! Kľúčovú úlohu v ňom v ten deň  zohral dohovor veľmocí USA a Ruska. Centrum koordinačnej skupiny je na území kontrolovanom ruským letectvom. Obe strany,  USA a Rusko, ich vojenskí predstavitelia a letectvo, si partnersky vymieňajú informácie o tom, kde sú opozičné skupiny, ktoré s prímerím súhlasili, je ich takmer sto /!/ a kde teroristi, ktorých sa prímerie netýka.

 

Česká televízia dokonca v priamom prenose od spravodajcu na Blízkom východe  potvrdila účinnosť prímeria ako aj kľúčovú úlohu Ruska v dohode s USA. To umožnilo prvé prímerie od roku 2011. Bez Ruska, bez nasadenia Leteckých a kozmických síl Ruskej federácie by to nebolo možné. Diplomacia, vrátane tej ruskej, ak nemá pádne, v tomto prípade vojenské podoprenie, silové argumenty, nevedie k ničomu konštatovali v Českej televízii..

           

Prvá veta maďarských médií znela: Skutočnosť, že prímere dohodli dve veľmoci, USA a Rusko, je dobrou príležitosťou, aby sa to skončilo skutočnou mierovou dohodou, lebo len Turecko a Saudská Arábia majú väčší záujem na vojnovom stave než na mieri.

Rusko je zrejme v tomto prípade partnerom. Meradlom vecí je zrejme dohoda USA – Rusko a nie názor sýrskej opozície.