Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Rusi „urobili“ Ameriku – Vladimír Mikunda

Čas od času narazíme na človeka, ktorý tvrdí, že všetko dobré, progresívne a rozumné dali svetu iba Spojené štáty. A že mi tupohlavci len využívame hotové idey amerického intelektu. No odkiaľ, že sa prisťahovali do Ameriky nositelia tých dobrých, progresívnych a rozumných ideí??? Že sa tam prisťahovali, predsa vieme. No vie sa, kto z tých úspešných má ruský pôvod? Ruská stránka russia.ru uviedla, že aj „krátky historický prierez veľkých „Američanov“ prezrádza, že bez ruských vysťahovalcov by Amerika nepoznala ani veľké značky, ani veľké mená. Napríklad:
- Známu spoločnosť MaxFaktor založil ruský vysťahovalec z južného Ruska Maxim Faktor v roku 1930.
- Symbol Ameriky Hollywood bol v podstate založený vysťahovalcami zo ZSSR. Zakladateľmi štúdia Warner Brothers boli štyria bratia Voronovci z Bieloruska (oni sú tými Warnermi). A spoločnosť Metro Goldwin Mayer založili Luis Bart Meyer, narodený ako Lazar Meyr z Minska a Samuel Goldvin, narodený ako Šmueľ Goldfiš z Varšavy.
- Ruský konštruktér legendárneho Chevrolet Corvette Zacharij Arkus-Dantov sa narodil v Rusku v roku 1909. V máji 1953 prešiel do General Motors k Chevrolletom, a práve tam skonštruoval najznamenitejší športový automobil USA.
- Aj ku zrodu unikátnej jeansovej značky Levi´s Strausse priložil ruku ruský emigrant Jakob Jofis. V roku 1869 si otvoril krajčírsky salón a materiál si kupoval od predavača zo San Francisca Levi´s Straussa, ktorý vyrábal aj hrubé vlnené látky. Jedného dňa mu poslal objednávku od ženy, ktorá chcela pre muža – drevorubača látku na pevné nohavice. Práve vtedy dostal Jakob Jofis nápad spevňovať vrecká nohavíc kovovými nitmi. Keď zistil, že o novinku vznikol veľký záujem, požiadal o pomoc Levi´s Straussa. Presne takto sa začala ich dlhoročná plodná spolupráca.
- V roku 1922 založil 29 ročný emigrant zo Smolenska Moris Markin spoločnosť Checker Cab Manufacturing Co – automobilový závod, špecializujúci sa na výrobu taxíkov vlastnej konštrukcie (od „čekkera“, ktorý si obľúbili chicagskí gangstri, cez Checker A10 – najpriestrannejší sedan Ameriky, až po jeho blahorodnú verziu – Marathon 1960 – známeho ako yellow taxi). Mimochodom, oné štvorčeky označenia taxi si vymyslel práve smolenský rodák Moris Markin.
- Natan Švarc je človek, ktorý dal život značke obuvi Timberland. Narodil sa v Odese v rodine chudobných obuvníkov a pred 1. sv. vojnou sa s rodičmi vysťahoval do Bostonu, kde pokračoval v učení. V roku 1965 spolu so svojimi synmi vymyslel bezšvovú (tlakovú) technológiu spájania gumovej podrážky a koženej sáry.
S prvým párom takejto obuvi sa predstavil v roku 1973 a použil na to slogan: „Ak máte radi Timberland, správajte sa k nemu čo najhoršie“.
- Zakladateľ znamenitej značky Ralph Lauren bol synom Franka Livšica, sovietského emigranta z bieloruského mesta Pinsk. Prvý úspech dosiahol s modelom širokej pánskej viazanky, hoci v móde boli, naopak, úzke. V roku 1968 začal vyrábať pod vlastnou značkou Polo Ralph Lauren a o ďalší rok mal aj svoj vlastný obchod. Dnes je táto značka jednou z najpopulárnejších odevných značiek vo svete.
- Americký spisovateľ – autor schi-fi Isaac Asimov, ktorý napísal okolo 500 kníh, je mnohonásobný laureát cien Hugo. Narodil sa v roku 1920 v mestečku Petroviči Klimovičeského okresu Gomeľskej gubernie (dnes Šumjačskij rajón Smolenskej oblasti) a pri narodení dostal meno Isaac Judovič Ozimov.
- Ruských predkov má aj známy spisovateľ Sidney Sheldon, ktorého skutočné priezvisko znie Šechteľ. Jeho romány boli preložené do 56 jazykov a vydali ich v náklade vyše 300 miliónov kusov v sto krajinách sveta. Podľa jeho scenárov bolo nakrútených 25 filmov. Spisovateľ sa zdôveril, že drámu dokáže precítiť práve preto, že jeho predkami boli Rusi.
- Samozrejme, že z bývalých „našich“ leteckých konštruktérov treba spomenúť Igora Sikorského, vynálezcu televízie Vladimíra Zvorykina a aj Alexandra Poniatova, ktorý ako prvý vo svete zostrojil videomagnetofón. Pochopiteľne, že do zoznamu tých, čo stvorili súčasnú Ameriku, patrí spoluzakladateľ spoločnosti Apple, syn sovietskeho emigranta Steve Voznjak a tvorca vyhľadávača Google ruský emigrant Sergej Brin.

x x x No stále je to len čiastočka z toho, čo dostali USA od bývalého ZSSR. Čítaš a chápeš, že Američanom sa s vrodenými talentami príliš nedarí, no so získaným intelektom, naopak, až veľmi. Vzhľadom na nedostatok vlastného vhodného genofondu ani neskrývajú hrdosť, že sa im darí získavať mozgy, schopnosti a idey z celého sveta. Možno práve v tom je založená ona národná idea, ktorú hľadajú všetci, s výnimkou USA. Oni ju totiž už dávno našli, v posledných rokoch využívajú tak chvost, ako aj hrivu a to celkom zdarne. Nás sa podobné varianty, s výnimkou daňového utečenca prestarnutého Depardieu, príliš nedarí. Možno ponúkame málo peňazí.
Podľa russia.ru, 11. februára 2013