Rozhodnutie P. Pašku je štátnické gesto – Robert Fico

Bratislava 16. novembra (TASR) - Rozhodnutie Pavla Pašku (Smer-SD) odstúpiť z funkcie predsedu NR SR je štátnické gesto, ktoré nie celkom vídame v slovenských pomeroch. Vyhlásil to dnes predseda Smeru-SD a premiér Robert Fico (Smer-SD) s tým, že Paška sa stal predmetom nevyberaných útokov. Šéf Smeru-SD zároveň potvrdil, že Paška sa vzdá aj mandátu poslanca. "Bol cieľom, na ktorého sa valili neuveriteľné veci. Išlo to tak ďaleko, že sa organizovali protesty, dochádzalo k prejavom balkanizácie slovenskej politiky. Rozumiem, čo urobil. Ako otec, manžel a starý otec si musí chrániť rodinu. Uvažoval správne ako skúsený politik aj vo vzťahu k Smeru-SD, nechcel, aby jeho meno bolo naďalej atakované," povedal Fico.

 

Predseda Smeru-SD označil Pašku za mimoriadne zdatného v riadení NR SR. "Parlament zvládal úplne perfektne. Pavol Paška je môj priateľ, jeho rozhodnutie vnímam citlivo. Rátam s tým, že všetky jeho skúsenosti bude dávať Smeru-SD. Veľmi mi záleží, aby bol súčasťou rozhodnutí a rozhovorov, ktoré budú v budúcnosti," avizoval s tým, že Paška v strane ostáva a naďalej bude podpredsedom Smeru-SD. To, že s Paškom bola v strane nespokojnosť spojená s obavou, že strane v parlamentných voľbách uškodí, a preto musel odísť, označil Fico za klebety.

 

Kto Pavla Pašku na čele parlamentu nahradí, zatiaľ premiér nepovedal. Podľa jeho slov bude nový šéf parlamentu volený na začiatku najbližšieho rokovania pléna. "Je zrejmé, že predsedom NR SR bude nominant Smeru-SD. Pripravíme personálny návrh, ktorý bude oznámený v krátkom čase," deklaroval. Na margo kauzy CT, ktorú opozícia s Paškom spájala, Fico podotkol, že ak má správne informácie, prístroj nebude do piešťanskej nemocnice vôbec dodaný.

 

Paška oznámil odstúpenie z funkcie v noci v Košiciach. "Som rád, že Košičania ukázali v referende, ktoré sme vyhrali, čo si myslia o ľuďoch, ktorí dávajú svojmu rodnému mestu, vždy aj na politickej úrovni, len to, čo dokážu," povedal Paška. Poďakoval sa za to, že Richard Raši a poslanci Smeru-SD budú ďalej rozvíjať mesto Košice. "Záleží mi na tomto meste, záleží mi na Slovensku a už mám dosť. Preto je tu moja manželka. Nikto mi nebude rozvracať rodinu. Preto oznamujem, že napriek víťazstvu v referende odstúpim z pozície predsedu Národnej rady, lebo chcem, aby Slovensko fungovalo ako normálna krajina, aby politiku nerobilo zopár anarchistov na uliciach," vyhlásil Paška. Zároveň dodal, že všetky detaily oznámi na budúci týždeň. Pašku by na čele parlamentu údajne mohol nahradiť niekto z úzkeho vedenia Smeru-SD. Paška oznámil odchod po viacerých protestoch, na ktorých ľudia žiadali jeho odchod z funkcie. Demonštrácie organizoval Alojz Hlina. Opozícia žiada Paškovu hlavu za to, že ho vidí za údajným tunelovaním slovenského zdravotníctva aj za podozrivým nákupom CT prístroja v piešťanskej nemocnici. Šéf parlamentu opozičné obvinenia odmieta, reagoval na ne trestnými oznámeniami. Prvý protest proti Paškovi Hlina zorganizoval pred Paškovým domom v Košiciach, kam prišli stovky ľudí, na Námestie SNP v Bratislave prišla viac ako tisícka. Hlina avizoval pokračovanie protestov, ak Paška neodstúpi.