ROZHĽADŇA Dušana Končeka

Pýcha a pád

Ohrdnutý Mikuláš Dzurinda sa rozrečnil na YouTube tak ako nikdy predtým- Spomenul si na chvíle, keď odovzdával moc na kongrese SDKÚ. „ Jeden človek mi nepovedal, aby som zostal niekde vo vedení. Ja som síce už toho mal plné kecky, ale aj tak, ani len Mikloš, hovorí expremiér. Pokračuje, že po jeho odchode z vedenia SDKÚ sa nestačil čudovať, koľko lídrov sa zrazu našlo. „Bili sa a ruvali ako psi. Všetko zlé bolo Miki. Podľa médií som ja ťahal nitky vo dne v noci, Yvete som hádzal polená pod nohy. Ja som bol zloduch!

A čo sa vlastne stalo podľa neho v SDKÚ? „Pýcha nás porazila a to, že sme nezvládli moc. Mysleli sme si, že túto moc budeme mať „forever“ a zadarmo. No a takú sme dostali po pysku, že sa z toho dodnes nevieme spamätať“, také je vysvetlenie M. Dzurindu. A pokračoval: Viete, čo je najväčšie nebezpečenstvo v politike, ale aj v živote? Pýcha! Priznal, že aj on sám svoju funkciu nezvládal a, takpovediac mu „napršalo do nosa“. „Pýcha narastala a pribúdalo aj tých, čo hovorili, že za to môže malý Miki, tak... Potom som sa nestačil čudovať.“

Mikuláš Dzurinda si časť svojich zablúdení a poblúznení priznal, časom a aj s vekom si možno prizná aj ďalšie časti. Ono, keď sa človek vyspovedá, hneď mu je ľahšie, nielen na duši.

 

Zaujímavé „ďakujeme“

 „Slovensku patrí veľké ďakujeme, že ste spustili rezervný tok plynu pre Ukrajinu“, povedal šéf americkej ambasády v Bratislave Liam Wasley. Po týchto slovách človek zostal ohromení, snáď by sa mal poďakovať Slovensku šéf ukrajinskej ambasády ? A tak som si pre istotu začal veci overovať, či mi niečo neušlo o virvare Vianočných sviatkov. Utvrdil som sa v tom, že Ukrajina sa nestala ďalším štátom USA a zatiaľ na zástave USA nemá hviezdičku a že ešte existuje aj ukrajinská ambasáda Bratislave. Potom som začal premýšľať o tom, či sa dnes za plyn platí slovami „veľké ďakujeme“, skôr by som to pochopil v prípade ropy, ktorá klesla pozoruhodne. Šéf americkej ambasády však mal dodať, že sme takí neuveriteľne humánni, že sme nenechali, aby Ukrajinci pomrzli, pretože tí od októbra už neberú z Ruska plyn. Na začiatku tohto roka im Rusi ponúkli plyn už aj so zľavou za 212 dolárov za mernú jednotku. Odmietli to s tým, že berú európsky plyn, ktorý je oveľa lacnejší. Je to však stále ten istý ruský plyn, ktorý im tam dávame reverzným tokom. No nič, Ukrajina je sama o sebe dnes diagnóza, nehoriac už o tom, že dvom ministrom tak radí Ivan Mikloš. Slovensko teda berie plyn od Ruska, pokiaľ sa nemýlim za 232 dolárov za mernú jednotku, ak Rusi ponúkajú Ukrajine za 212 dolárov a neberú to, lebo majú lacnejší, to teda znamená, že my dodávame rezervným tokom plyn Ukrajine lacnejšie ako je 212 dolárov a pritom Rusku zaň platíme 232 dolárov. A keďže šéf americkej ambasády suploval šéfa ukrajinskej ambasády tak sa nielen mne zdá, že „ čosi smrdí v štáte dánskom“. Keď vieme vykrikovať, koľko stratíme za tranzit cez Ukrajinu k nám a ďalej, prečo nevieme povedať, koľko dodávame plynu Ukrajine, v akej cene, a koľko už zaplatili. Slovenskí daňoví poplatníci nie sú barani a toto nie sú utajované strategické informácie, ale informácie verejne prístupné, teda mali by byť.

 

Športom k politike a naopak

Ôsmeho januára tohto roka prebiehal volejbalový zápas medzi Poľskom a Nemeckom. Poľskí fanúšikovia na štadióne vyvesili obrovský transparent na ktorom bolo napísané „ Ochraňujte si svoje nemecké ženy a nie našu demokraciu“. Nemecká a vlastne skoro celá európska verejnosť sa bolestínsky začala vyjadrovať o zmenách v Ústave Poľskej republiky, ktoré sa týkali médií. Predstavitelia vládneho nemeckého bloku dokonca vyzvali na sankcie proti Poľsku a šéf Európskeho parlamentu, tiež Nemec, obvinil Poľsko z „Putinizácie“. V Európskej únii je to už tak, keď veľa prší na vinne je Putin, keď sú horúčavy na vine je tiež Putin, v spomínanom volejbalovom zápase išlo o to, kto postúpi dostane do polofinále kvalifikácie na olympiádu do Rio de Janeiro v skupine „ A“ z prvého a kto z druhého miesta. Ôsmeho januára vyhrali Nemci. Ale potom dvakrát prehrali, polofinále s Rusmi a potom v zápase o tretie miesto – podľahli Poliakom. Takže nemeckí volejbalisti do Ria nepôjdu. A zrejme podľa posledných informácií ani sankcie proti Poľsku zo strany Nemecka nebudú.

 

Pohodový Putin

Kým sa v EÚ ale aj v Bielom dome šíri panika a nevedia kde skôr skočiť, ruský prezident Vladimír Putin je v pohode. Na Nový rok podľa európskeho kalendára si zahral hokej v Soči na Krasnej Poljane a aj poriadne trénoval, potom sa objavil na tréningu džudistov, kde odovzdal novému zahraničnému trénerovi ruské občianstvo a rozdal si to s prezidentom ruskej federácie džudistov. V. Putin má totiž ôsmy dan v džude .A na ruské Vianoce sa z ničoho nič objavil v pravoslávnom chráme v mestečku vzdialenom 150 kilometrov od Moskvy, kde v roku 1911 krstili jeho rodičov. Medzitým poskytol veľmi zaujímavý rozhovor nemeckému časopisu Bild, kde vysvetlil nielen to, že pripojenie Krymu k Rusku nie je porušením medzinárodného práva, lebo to chcelo 2,5 milióna občanov Krymu ,ale aj to, že keď na kancelárku Merkelovú pri návšteve pustil svojho Labradora nebola to schválnosť, lebo nevedel o jej fóbii na psov, len sa chcel pochváliť týmto zvieratkom a následne sa jej za tento „ prečin“ aj ospravedlnil.

 

 

Eurohodnoty, eurošťastie

V Dánsku prijali zákon, podľa ktorého možno v autoškole platiť aj sexom, bez rozdielu či ide o inštruktora, inštruktorku alebo v prípade rovnakého pohlavia. Takže sa máme na čo tešiť.

Na mnohých nemeckých kúpaliskách povolili možnosť kúpať sa aj v oblečení.

 Mnohých nemeckých podnikoch odporučili, aby zamestnanci počas Ramadanu nepili a nejedli, aby tak neprovokovali moslimov.

Vláda Veľkej Británie zakázala nosenie krížikov na krku v pracovnom čase.

Radnica mesta Antverpy rozhodla, aby sa pustnúce kostoly dávali k dispozícii moslimom, aby ich premenili na mešity.

Pri čítaní väčšiny nemeckej tlače a vyhlásení niektorých osobnosti sa nezbavíte dojmu, že v Nemecku sa razí názor, že za znásilnenia si nemecké ženy môžu sami. Ale na svetlo sveta vyšli údaje z ďalších krajín a už to skôr pripomína vírus.

 

F. Šebej to „schytal“

Celkom vľúdne a veľmi vecne reagoval Ján Čarnogurský na rozhovor F. Šebeja pre Denník N s titulkom „Rusko je väčšou hrozbou ako terorizmus islamistov“. Celkom vľúdne aj preto, že spolu v 9O-rokoch spolupracovali. Všetky takpovediac „koniny“ F. Šebeja, ktorý je predsedom Zahraničného výboru NR SR argumentačne vyvrátil a decentne povedal, že podobné vyjadrenia predsedu zahraničného výboru parlamentu škodia Slovensku. Treba už len dodať, že F. Šebej z tohto postu odchádza a už nikdy sa na ňom neobjaví a či sa objaví po takýchto vyjadreniach aj v parlamente je tiež otázne. Slovensko tým nič nestratí, ale s istotou možno povedať, že iba získa.